Potřebujete nové umyvadlo?

Možná vás to dosud nenapadlo a umyvadlo považujete za běžné vybavení domácnosti. Ale opak je pravdou. Umyvadlo je ve skutečnosti jeden z nejdůležitějších prvků ve vašem bytě. A protože je poměrně často v permanenci, mělo by být pro vás jeho používání pohodlné a mělo by poskytovat dostatečné místo pro mytí i komfortní odkládací prostor kolem.

15meir-modern-bathroom-1100x618.jpg Celá galerie 36 Zdroj: Meir Australia Pty Ltd

Zvolte správné rozměry

Standardní výška osazení umyvadla je 85 cm od podlahy. Chcete-li si šetřit záda, můžete ho dát i o něco výše. Do malé koupelny stačí  široké 50 až 55 cm, do velké 80 až 100 cm.

Spodní hrana skříňky má být aspoň 25 cm nad podlahou kvůli pohodlnému přístupu, skříňka se soklem má mít sokl zapuštěný 15 cm anebo umyvadlo vysunuté dopředu. Ideální vzdálenost mezi výtokem baterie a umyvadlem je 20 až 25 cm, na pohodlný pohyb  kolem potřebujete alespoň 90 cm.

Na stěně nebo na vysoké noze

Když zavěsíte umyvadlo přímo na stěnu, připravíte se o odkládací plochu kolem něj. Nicméně můžete zvolit typ, který má alespoň po jedné straně odkládací plochu. Výhodou  je snadný úklid v jeho okolí, a navíc tak lépe vynikne tvar. Sifon a trubky jsou v současné době vnímány jako designový prvek.

V rustikálních, retro a venkovských koupelnách se objevují umyvadla na „noze“, které sifon zakrývají.

Zapuštěné nebo připevněné na desce

Umyvadlo zapuštěné do desky anebo skříňky už dnes patří ke klasice. Varianta s deskou nabízí prostor pod umyvadlem, což ocení například vozíčkáři. Skříňka zase schová napojení sifonu na odpad a poskytne úložný prostor. Zastánci čistých linií si mohou zapustit umyvadlo absolutně.

Umyvadlo položené na desce je většinou designová záležitost, na ploše vynikají jeho tvar i materiál a způsob instalace ponechává kolem něj volnou odkládací plochu. Větší pozornost vyžaduje kontakt spodní části umyvadla s deskou, zvlášť když je ze dřeva.

Na co si dát u desky pozor

Podkladová deska bývá nejčastěji vyrobena z masivního dřeva nebo z dřevotřískových desek upravených lakováním či dýhováním. Při výběru desky pod umyvadlo je nejdůležitější její impregnace. Prostor kolem umyvadla přichází velmi často do kontaktu s vodou, proto je důležité, aby byla deska vyrobena z hloubkově impregnovaného materiálu. Povrchová impregnace v tomto případě nestačí.

Dalším rizikovým místem při pronikání vlhkosti dovnitř desky jsou její hrany, které by měly být lepeny polyuretanovým lepidlem. To vytvoří na hraně vodotěsný spoj.

Pokud se vlhkost jednou dovnitř dostane, dochází k nevratným změnám, materiál nabobtná, začíná se postupně drolit a velmi rychle doslouží.

Myjte se společně

Do větší desky v prostornějších koupelnách můžete umístit dvě umyvadla vedle sebe anebo spojené dvojumyvadlo. Urychlí to ranní hygienu celé rodiny. Na dvě umyvadla postačí délka desky 120 cm. Do menších koupelen se logicky hodí spíše menší umyvadla, ale i tady upřednostněte před úsporou místa jeho vhodné rozměry a dostatečnou hloubku.

Vede keramika

Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu umyvadel je stará dobrá keramika. „Stará“ v nejlepším slova smyslu, protože svou hutností, odolností a finanční dostupností tento materiál kraluje v koupelnách desítky let.

Nejnovější podobou keramických umyvadel je jejich ztenčená verze. Zatímco ta klasická mají tloušťku hrany 8 až 10 mm, nejtenčí současná umyvadla dosahují tloušťky pouhé 3 až 4 mm. Směsi na výrobu obsahují mimo jiné i korund, který je na stupnici nerostů druhý nejtvrdší, proto jsou moderní tenkostěnná umyvadla křehká opravdu jen na pohled.

Frčí litý mramor

Umyvadla vhodná k umístění na desku bývají stále častěji vyrobená z kompozitního materiálu nazývaného litý mramor. Je to uměle vyrobený materiál, který si zachovává vlastnosti přírodního originálu (mramoru) a zároveň eliminuje jeho nevýhody. Jedná se o směs mletého dolomitu a dalších druhů vápenců spojeného polyesterovou pryskyřicí.

Umyvadla z litého mramoru jsou typická precizně ztvárněným designem, který nedává prostor nepřesnostem, mají jasně definované hrany a dokonale rovné hladké plochy.

20.10.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist