Potřebujete dobít energií? Dejte si do bytu oranžové doplňky

Co se vám vybaví při představě oranžové barvy? Šťavnaté pomeranče, západ slunce, horké letní večery? Ano, oranžový svět má pozitivní náboj a energii. A to jsou věci, které vám možná právě teď po pochmurných zimních dnech docela chybí. Tak co si třeba pár oranžových kousků pořídit domů? Přesvědčíte se tak na vlastní kůži, že oranžová je barvou radosti a štěstí.

1tom-tailor_orange-amp-teppich-soft-in-atlantis-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Tom Tailor

Nesmí jí být příliš

Možná vás překvapí, že přestože je oranžová v interiérech relativně opomíjená, hodí se téměř do všech místností. Proč se s ní však setkáváme relativně zřídka? Zřejmě to bude tím, že na většinu lidí působí příliš vyzývavě až radikálně. Má v sobě totiž výrazný energetický náboj, a to působí na hodně lidí rušivě. Přitom správně zvolený odstín oranžové dokáže doslova kouzla. Jeden jediný prvek v této barvě váš domov rozzáří, proteplí a doslova nabije energií.

Ideální barva pro lidi s ambicemi

Není sporu o tom, že oranžová je barvou optimismu, pozitivní energie a povzbuzení. Vyvolává pocity štěstí a blahodárně působí na lidské orgány, zejména srdce, plíce, slinivku břišní a slezinu. Zrychluje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu.

Nejčastěji ji najdete v bytech ambiciózních, srdečných a zvídavých osob, zatímco citlivější lidé se jí spíše vyhýbají, protože u nich může svou „agresivitou“ prý vyvolávat neklid a úzkost.

Skvělý tón pro jídelnu a kuchyň

Asi se ptáte, kam se tedy tato barva hodí? Ideálně tam, kde potřebujete být aktivní. Díky pozitivním účinkům na trávení má důležité místo především v kuchyni a jídelně. Nicméně tabu nejsou ani obývák, dětský pokoj, předsíň nebo pracovna. Jen v ložnici byste se jí měli kvůli jejím zneklidňujícímu působení spíše vyhnout, nebo s ní vyloženě šetřit.

To ostatně platí i jinde. S oranžovou barvou raději zacházejte jako se vzácným kořením. Používejte ji velmi střídmě. Ve větším množství narušuje soustředění, protože svou intenzitou neustále upoutává pozornost.

Zaměřte se na detaily

I tady platí okřídlené rčení „Dobrého pomálu“. K vytvoření dostatečně radostné atmosféry stačí jen oranžový ubrus, prostírání na jídelní stůl nebo oranžový kryt stolní lampy. Své udělá třeba oranžová váza, případně jenom oranžová kytice. V takových tónech můžete zvolit také třeba dvířka skříňky anebo křeslo v rohu místnosti.

Když se ale nechcete hned pouštět do radikálních nákupů, můžete si nejdříve vyzkoušet účinky oranžové barvy třeba na přehozu, dece či polštářcích na sedačce. Báječným řešením je také nádobí s oranžovými prvky. Určitě vám bude víc chutnat z talířů doslova nabitých energií.

Odvážnější mohou vsadit na větší plochy

Jste-li v interiérovém designu větší „střelci“, přesvědčte se na vlastní kůži, že se u vás doma budou skvěle vyjímat i větší oranžové plochy. Máme na mysli například koberec s oranžovými prvky či nástěnná dekorace. Volte však raději klidnější odstíny, příliš zářivá oranžová po nějaké době svým jasem zatíží a unaví vaše oči.

A ještě malá rada nakonec: Vyvarujte se zářivě oranžových textilií s výraznou strukturou. Tato kombinace působí velmi nevyváženě až nevzhledně a mohla by váš radostný pocit během chvilky definitivně zničit.

10.4.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist