Potraviny – pozorně se dívejte, co jíte

Propagace zdravého životního stylu na nás křičí ze všech stran, přesto jsou supermarkety plné výrobků, které místo zdravých látek obsahují spíše jedy. Jak se jim vyhnout? A nemáte náhodou některé z nich právě vy doma v ledničce?

127652-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Česká republika je podle mnohých odborníků odpadkovým košem Evropy. Levné výrobky se sem dovážejí po houfech, některé z nich jsou dokonce zkažené. Český většinový zákazník ale vyznává spíše kvantitu než kvalitu a nakupuje spousty levných výrobků, přičemž by mu mohlo stačit poloviční množství těch kvalitních a za vyšší cenu.

Potraviny, které toho s jídlem nemají moc společného

Kterým výrobkům se vyhnout? Nejhorší jsou míchané saláty na pultech lahůdkářství. Vlašské a hermelínové saláty bývají většinou pouhou směsí chemikálií a dalších nezdravých, hlavně tučných látek.

Zkuste si nejdříve přečíst složení, které by měl mít každý výrobek na etiketě. Po přečtení si možná rozmyslíte, jestli takový „salát“ vůbec kupovat a i oněch deset korun, na které by vás nemalé množství salátu vyšlo, vám bude líto za něco takového utratit.

Lahůdky bez masa

V lahůdkách ještě chvíli zůstaneme. Uzeniny, především špekáčky nebo salámy, obsahují obrovské množství tuku, přičemž v nich občas vůbec není to nejdůležitější – maso. Vždy se dívejte na složení i u uzenin, samozřejmě najdete poctivé výrobky, náhražek je ale mnohem více. Navíc je to mnohdy poznat i na chuti.

Pozor na ochucené chipsy. Přemýšleli jste někdy, kde se v nich ta chuť vzala? Mnohdy jenom díky chemikáliím. Zdravé nejsou ani tavené sýry, a to především kvůli tavicím solím. Pokud nejste diabetik, nepotřebujete umělá sladidla, které někdy nelogicky obsahují mnohé potraviny. Na aspartam a acesulfam ve složení proto pozor.

Sladidla a barviva

Vyhněte se sladkým limonádám. Hlavně ty v plastových lahvích od vlastních výrobců supermarketů, jejichž cena se někdy nešplhá ani k pěti korunám, obsahují obrovské množství cukru, ale i barviv. Mnohem zdravější je načepovat si obyčejnou vodu z kohoutku a pro dochucení si koupit kvalitní sirup. Nakonec vás tato kombinace vyjde téměř na stejní peníze, možná i levněji.

Protože výrobky většinou nijak nechutnají, máme potřebu jich jíst stále víc a chuť tak uspokojit. Zkuste se začíst do složení a koupit opravdu to, co je uvařeno z takových surovin, za které byste se doma nestyděli. A chtějte kvalitu. Vždyť jste to přece právě vy, kdo potraviny sní.

Další informace a inspirace třeba pro nějaké to zdravé jídlo ve článku Videorecept na špagety con pesto

Martina Tlachová
Foto: elevatio.cz, americanfeast.com, nationalgeographic.com, freefoto.com, cretafarms.com, blog.cz

25.3.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist