Posviťte si v koupelně na sebe

Světla v koupelně není nikdy dost. K tomu, abyste vypadali krásně a přitažlivě, vám v koupelně kromě zrcadel pomůže kvalitní osvětlení a svítidla. Jejich vhodným výběrem přispějete k vlastní pohodě v čase stráveném v koupelně.

119044-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

V koupelně často chybí okna, která propustí dostatečné množství světla a slunce. Přesto si v ní vytvořte příjemnou atmosféru, ve které hraje hlavní roli světlo.

Zamyslete se nad celkovým stylem prostoru, do něhož svítidlo pořizujete. Po posouzení konkrétního místa se může vrhnout do rozhodování, zda zvolit centrální osvětlení koupelny, bodová světla nebo intimní osvětlení za pomocí LED pásů s krytím proti vnikání prachu a vody. Záleží jen na vašem vkusu a fantazii, kterou kategorii zvolíte.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Jak na osvětlení v koupelně?
Správné osvětlení koupelny by mělo dosahovat minimálně 200 luxů, doporučováno je však 300 luxů. Pamatujte, že světlé obklady odrážejí světlo lépe než tmavé. Svítidla ve světlé koupelně tak vyžadují méně elektrické energie než osvětlení tmavé koupelny při zachování stejné kvality světla.

LED diody se využívají především jako dekorativní osvětlení, ale pomalu už nahrazují klasické světelné zdroje i kompaktní zářivky. K oblíbeným novinkám na trhu se řadí LED pásy s vyšším krytím především díky své velmi nízké energetické náročnosti a širokým možnostem použití právě v koupelnách. K dalším výhodám patří jejich delší životnost a fakt, že nevyzařují UV záření.

Instalace osvětlení a prostor zrcadla
Při navrhování hlavního osvětlení můžete vybírat ze stropních svítidel, ale kvalitnější řešení nabízí osvětlovací zdroje zapuštěné přímo do stropu. V minikoupelnách může hlavní osvětlení nahradit osvětlení u zrcadla. Potom by minimálním světelným vybavením v malé koupelně měly být dvě lampy umístěné po stranách zrcadla.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie osvětlení

Lampy používané v koupelnách by měly dosahovat vysoké barevné odezvy (index Ra 80), aby odraz vašeho obličeje v zrcadle vypadal stejně jako při přirozeném osvětlení. Znamená to, že je vhodnější používat halogenové žárovky, úsporné žárovky nebo zářivky se světlem v teplé bílé barvě. Stěnová svítidla kolem zrcadla oceníte při holení nebo nanášení make-upu, protože nevytvářejí stíny na tváři. Důležité je, aby se světlo z bočních lamp neodráželo od zrcadla a nevyrábělo tak oslňující efekty.

Bezpečnost na prvním místě
Koupelna je prostor, kde se setkává elektřina s vlhkostí. Proto by kvalitní koupelnová svítidla měla odpovídat příslušným bezpečnostním normám, které jsou pro osvětlení koupelen zapotřebí. Svítidla do koupelny se zvýšenou ochranou IP, před vniknutím vlhka a vody, a zásuvky vhodné do vlhkého prostředí musí mít minimálně 60 cm odstup od vany nebo sprchy.

Speciální technická norma říká, že dnes se v koupelnách mohou používat pouze osvětlovací zdroje odolné proti vodě a páře. Pro zvýšení bezpečnosti se doporučuje pojistit elektrický obvod v koupelně proudovým chráničem. Náhodný pád zapnutého elektrického spotřebiče do vany plné vody pak nemusí být pro vás nebezpečný.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: evluks.com, buildipedia.com, themaisonette.net, dcnewhomes.com, stambuilders.com, iletex.org, bandezign.com, browse.feedreader.com, funny-pictures.feedio.net, justbathvanities.com, sehrinanahtari.com, homedecorinteriordesign.com, prweb.com, jsmfurtniture.co.uk, furniture.trendzona.com, fagecraw.freeiz.com, homelen.com, homevaganza.com, spreaddecor.com, liftupthyneighbor.com, interioresminimalistas.com

14.3.2013 12:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist