Posuvné dveře – způsob, jak ušetřit místo

Málokdo asi prohlásí, že má dostatečně veliký byt. Většinou po čase zjistíme, že potřebujeme ještě nějaké úložné prostory navíc a hledáme pak každý způsob, jak najít nějaké centimetry navíc. Jedním ze způsobů je použití posuvných dveří, které ušetří až 2 m² volného prostoru navíc. Navíc je lze využít nejen v interiéru, ale také jako rozdělení mezi bytem a terasou či balkonem.

dvere_strong_tonovane_sklo_planibel_posuv_premium_foto_zdroj_j.a.p-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: J.A.P.

Pro a proti

V interiéru posuvné systémy nahradí většinu otočných dveří. Existují v mnoha šířích – dají se osadit i do menších otvorů, jako jsou šatny či spižírny, ale stejně tak dobře lze využít i jejich dvoukřídlou variantu.

Posuvné dveře jsou navíc bezbariérové a lze s nimi lehce manipulovat, proto jsou vhodné do domácností osob zdravotně či pohybově znevýhodněných. Samozřejmostí je i široká škála materiálů či povrchových úprav nebo zasklení a mohou zcela přirozeně doplňovat design vaší domácnosti.

Proti klasickým křídlovým dveřím mají i určité nevýhody. „V dolní prahové části je většinou aplikovaná jen přechodová lišta, která nedokáže izolovat zvuk stejně jako dveře křídlové. Též mezery po stranách, které umožňují správný pohyb křídel dveří, zhoršují zvukovou izolaci. Při instalaci je tedy nutné počítat s tímto faktorem a umístit posuvné dveře do místností, kde není žádoucí vysoká zvuková izolace. Příkladem mohou být šatny, ale také vstupy z chodby do obývacího pokoje či kuchyně. Méně vhodné jsou pro ložnice nebo dětské pokoje,“ říká Pavel Hajný, produktový manažer společnosti VEKRA.

U posuvných dveří po zdi je nutné zohlednit, že křídlo se posouvá podél zdi a je nutné toto místo nezastavět nábytkem.

Hledáme správné provedení

Posuvné dveře se vyrábějí ve dvou variantách – v provedení do tzv. stavebního pouzdra nebo na stěnu. Stavební pouzdro se po zabudování stává integrální součástí stěny a je vhodné zejména do novostaveb nebo tam, kde nevadí větší stavební zásah. U závěsného systému na stěnu se křídlo pohybuje po kolejnici buď viditelně, nebo skrytě. Většinu typů nabízených dveří v otočném provedení je možné pořídit i jako posuvné.

„Rozdíly mezi posuvnými dveřmi dodávanými jednotlivými výrobci jsou v drobných, ale zásadních detailech,“ vysvětluje Pavel Hajný z VEKRY a dodává, „jeden z podstatných rozdílů je v kvalitě a provedení zárubně posuvných dveří. Pokud si pořídíte levný výrobek, v horní části nemusí být technický prostor esteticky skrytý lištou. Zásadní problém může být i oprava nebo seřízení vozíků závěsného mechanismu. Například při sesedání novostavby může být nezbytné seřídit výšku křídla, což bez demontáže obložky může být problematické. Kvalitní systémy toto řeší jednoduchou demontáží, ale u levnějšího systému můžete narazit na to, že bude potřeba obložku vyměnit, což se může značně prodražit.“

Posuvné interiérové dveře je možné dodat také ve velmi moderním celoskleněném provedení. Solidní výrobce by měl zákazníka upozornit na to, že posuvné celoskleněné dveře není vhodné dodat z tzv. lepených skel. Z důvodu funkčnosti a bezpečnosti by měly být vyrobeny z bezpečnostního kaleného skla, které je mnohem pevnější a lépe odolává nárazu než obyčejné sklo. Kromě toho se rozpadne na malé tupé úlomky, které minimalizují riziko pořezání.

Dveře širší než 1,5 metru se používají spíže než k rozdělení k pro propojení prostor a dveře se v jejich případě zavírají jen výjimečně. Dvoukřídlá varianta dveří se ale může stát zajímavou dominantou interiéru a každému prostoru dodá na atraktivnosti. V tomto případě by mělo být kování řešené jako tzv. spřažené, kdy se při posuvu jedním křídlem posune automaticky také druhé křídlo.

Venkovní systémy nabízejí víc

Rozšíření interiéru o balkon či terasy – v zimě pouze pohledově, ale v teplých dnech fakticky nemusí být realizováno jen klasickými balkonovými dveřmi. Moderní posuvné nebo skládací systémy nabízejí široké možnosti realizace, navíc můžete vždy počítat s výbornou ochranou před vlhkostí, prachem i chladem.

„Na trhu jsou k dostání tři řešení. Velmi oblíbené jak u zákazníků, tak i architektů jsou zdvižně-posuvné systémy – takzvaný HS Portal, okenní křídla jezdí v masivním rámu za sebou. Kolejnicový pojezd umožňuje lehký pohyb křídel o hmotnosti až 400 kg. Levnější řešení představuje systém vycházející z klasických okenních profilů opatřených speciálním kováním, odstavně-posuvný systém nazývaný PSK Portal, u tohoto systému se křídlo pohybem kliky předsune před standardní okenní rám a tahem se posune,“ říká Petr Holý, produktový manažer ze společnosti OTHERM.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist