Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale… Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

hypoteka-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

S hypotékou přichází dlouhodobý závazek, se kterým se ovšem dá nějakým způsobem hýbat, tudíž převod na jinou osobu či nemovitost je možný. Takže ať už máte důvod k převodu jakýkoliv, cesta tu je, a to je dobrá zpráva. Jednou z možností je prodej nemovitosti, přičemž se s kupujícím dohodnete, že hypotéku napíše na sebe a bude ji splácet sám. „S převzetím hypotéky se běžně setkáváme i v rámci vzájemného vypořádání majetku při rozvodu manželů či rozchodu partnerů. K převedení hypotéky dochází také v případě úmrtí, kdy na právoplatného dědice přechází povinnost úvěr splatit,“ vysvětluje finanční odbornice Veronika Hegrová.

Jak provést převod na jinou osobu?

Nezbytné je získat souhlas banky, ve které byla hypotéka smluvně stvrzena a poskytnuta. Bance záleží na tom, zda bude nový plátce schopen hypotéku splácet, a jestli splňuje podmínky pro vzetí hypotéky. Pozitivní je, že již nebude nutné dokládat nový odhad zastavené nemovitosti. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Banka nahlíží na navrhovanou osobu jako na běžného žadatele o hypotéku. Předložit je potřeba především doklady ověřující totožnost žadatele, dokumenty potvrzující zdroj a výši jeho příjmů a také výši všech stávajících finančních závazků. S požadovanými dokumenty vás seznámí hypoteční specialista. Pokud kupující splní podmínky banky, může být hypotéka převedena.“

Jakmile dojde k převodu hypotéky, vyvstává další otázka, a to finančního vyrovnání. Ve prospěch banky je od kupní ceny odečtena výše nesplacené hypotéky v daném období a jakmile dojde ke změně v katastru nemovitostí, tak banka vyrovná zbývající částku na účet prodávajícího. Hypotéka je také převedena ve chvíli, kdy zemře blízka osoba, která měla úvěr.

Jak postupovat při převodu na jinou nemovitost?

Hypotéka je poskytnuta pouze ve chvíli, kdy dojde k zástavě nemovitosti. Nemusí to být vždy kupovaná nemovitost, ale také jakákoliv jiná vhodná nemovitost. Pokud budete potřebovat, tak můžete bance podat žádost o výměnu nemovitosti v zástavě. Zástavou jiné než kupované nemovitosti si lze například zajistit finance na pořízení družstevního bytu, zahrady nebo jiné nemovitosti, které banka neakceptuje jako zástavu.

U této nemovitosti je potřeba ověřit, zda je již hotova a provedena kolaudace. Zároveň zde nesmí být jiné zástavné právo, ať už osoby či instituce. Také nesmí být vázána na nemovitost věcná břemena (zejména věcná břemena dožití a užívání, problém nebude s věcnými břemeny ČEZ, RWE atd…), ani jiným způsobem nesmí být nemovitost právně omezena.

Čtěte také:

Do banky je nutné podat žádost. Žádost musí být podepsána alespoň jedním z účastníků úvěrové smlouvy. „Banky dále vyžadují odhad nemovitosti nově vkládané do zástavy, obvykle ne starší než jeden rok. Potřeba je rovněž výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy (pozn. neplatí pro byty),“ uvádí Veronika Hegrová.

Banka celou žádost a dokumentaci prověří, a když dojde ke schválení, tak je majitel vyzván, aby podepsal zástavní smlouvu a návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. K tomu se váže i podpis dodatku k úvěrové smlouvě. Po podepsání je vloženo zástavní právo na katastr nemovitostí. Jakmile je změna provedena, bance předložíte list vlastnictví, kde je zapsána nová zástava. K nové nemovitosti nezapomeňte sjednat pojištění, je to jedna z podmínek. Ve chvíli kdy bance předložíte list vlastnictví se zapsaným právem a pojistnou smlouvu k nové nemovitosti, tak vám banka vydá potvrzení o ukončení zástavního práva k předchozí nemovitosti a návrh na výmaz, na jehož základě katastr nemovitostí zástavní právo zruší.

text: redakce ve spolupráci s Veronikou Hegrovou, finanční poradkyní Hyponamíru, foto-zdroj: shutterstock.com

4.8.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hyponamíru

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist