Poštovní schránka nejen „..na rohu ulice“

Při vybavování obytného interiéru obytného domu věnuje jeho budoucí uživatel pozornost v prvé řadě různým zařizovacím předmětům, které se mu z jeho pohledu jeví jako zcela nepostradatelné. Někdo tedy začne HI-FI soupravou, jiný jako první nastěhuje systém domácího kina nebo postel a jídelní stůl. Když už je všechno hotovo, začnou se ladit detaily.

110935-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Některé jsou ryze praktické, jiné přísně podléhají revizi z hlediska našeho estetického vnímání a ideálů. A některé dokonce dráždí představivost tvůrčího člověka natolik, že si sedne, vezme do ruky tužku a papír a napíše několik sentimentálních veršů. A co může člověka tak inspirovat? Řeč je o…bubnové pračce, plotních plaňkách, rohožce a nebo o poštovní schránce? A ten poeta je (byl) Jiří Wolker? Nebo někdo jiný?

Pochopitelně, že se jedná o poštovní schránku a Jiřího Wolkera, autora povětšinou sociálních balad, kterého nám z doby před listopadem 89 představovali jako revolučního básníka zaníceného pro komunizmus východního typu. Zemřel mladý, nebylo mu ani 24 let. A ta schránka?

Druhy

A podle čeho si schránku vybrat? Pokud pomineme možnost volit např. dvoj schránku, která dovolí podnikatelům pracujícím doma mít na stejné adrese schránku pro firemní záležitosti a stejně tak schránku pro čistě soukromou korespondenci, pak je asi vše pouze na vkusu obyvatele domu.

 Je tu ještě možnost pořídit si „americký mail box“ , který sám mechanicky upozorní majitele, že mu přišla pošta. Kdo si objednává noviny a časopisy a nebo ten, komu chodí poštou nějaký rozměrnější dokumentace, může vybírat schránky s rozměrnějším košem odděleným od samotné schránky na běžnou korespondenci rozměru cca A5.

Stejně tak je možné volit schránku s čelním výběrem pošty a nebo schránku  určenou k připevnění k otvoru ve zdi či ve dveřích, z jejichž druhé strany lze poštu vybírat, tedy bez toho, aniž by adresát musel vyjít ven. A v poslední řadě dělí výrobci schránek své produkty na „sólo“ schránky pro rodinné domy a ne schránky určené do sestavy schránek tak, jak to známe např. ze vchodů činžovních domů. Na závěr si můžeme vybrat materiál, tedy kov, nebo plast.

Jinak je to opravdu pouze o tom, jaká schránka se Vám jednoduše líbí a nebo nelíbí.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Evžen LUDVIG, Vama, schranky-postovni.cz
17.4.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist