Postavte si na zahradě ohniště nebo krb. Jak na to?

Oheň hraje zásadní roli v životech lidí už po tisíciletí, a proto by zahradní ohniště nemělo na žádné zahradě chybět. Patří k létu a prázdninám, je místem pro setkávání přátel a rodiny. A navíc na něm připravíme skvělé pochoutky.

shutterstock_231917026-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Ohniště jednoduché, nebo luxusní?

Klasickým materiálem na stavbu ohniště je beton, cihly, kámen nebo ocel. Další možností je vytvořit si nehořlavý podklad z kamene, štěrku nebo písku a na něj ohniště postavit – skvěle vypadají kovové široké kotle nebo koše. Na zahradě nejvíce oceníte cihly nebo kámen. Pokud už jste vybrali vhodný materiál, pojďte se podívat, jak na samotnou stavbu.

Ohniště krok za krokem

 1. První krok není povinný, ale je velmi výhodný a zpětně budete rádi, že jste ho udělali. Nakreslete si plán. Uveďte rozměry, tvary a množství použitého materiálu. Stavba vám pak půjde mnohem lépe od ruky.
 2. Nejprve si určete místo, kde chcete ohniště postavit. Místo je třeba důkladně změřit, abyste například věděli, kolik materiálu budete potřebovat.
 3. Na kolík si navažte provázek. Do středu místa ho zatlučte a pomocí provázku si vytyčte kruh. Tím docílíte pravidelného tvaru.
  Tip! Tvar ohniště nemusí být kulatý. Vytvořte si vlastní plán pro obdélníkové, oválné, čtvercové či jiné dle vašich představ.
 4. Vyznačené ohniště vykopeme na hloubku kostek. Poté vytyčíme střední kruh, který bude položen o výšku jedné kostky níže než okolní kružnice. Ohniště tak bude lépe přístupné a mělčí prostředek vám umožní lépe korigovat oheň.
 5. Vše je nyní připraveno na pokládku. Tu začneme spodním (nižším) kruhem. Postupujeme zvenku do středu. Když je položeno, vysypeme spáry drobným štěrkem. A můžeme pokládat límec ohniště (vyšší část).
 6. Kostky vnějšího kruhu musíme mít zapuštěné alespoň 3 cm po okraj spodních kostek. Jinak budou příliš volné. Mohou se také položit na základ z betonového potěru.
 7. Hotové ohniště ještě zasypte štěrkem a upravte terén okolo.

Možností, jak může vypadat finální výsledek, je opravdu mnoho. Vše záleží na vaší chuti, inspiraci a také na účelu stavby. Koukněte do galerie.

Stavba krbu pro náročné

Zatímco stavba ohniště je docela hračka, krb už je záležitostí pro zkušenější stavitele. Pokud jím nejste, doporučujeme konzultovat projekt a jednotlivé kroky stavby s odborníkem nebo si ho k dílu raději přiberte.

Podobně jako u venkovního ohniště si dopředu rozmyslete, kde chcete krb postavit. Při hledání místa myslete na směr větrů, které u vás nejčastěji vanou, abyste si kouř nevháněli do bytu nebo neobtěžovali sousedy.

Rozmyslete si plán, ve kterém uvedete rozměry, použitý materiál a vhodné místo. Dostačující vnitřní rozměry běžného pevného zahradního krbu jsou 70 x 50 x 50 cm (šířka, hloubka, výška).

Krb krok za krokem

 1. Stavbu zděného zahradního krbu zahájíme vykopáním jámy o vhodné hloubce. Ideálně tak, aby nejnižší bod v zimě nezamrzal, což se liší podle oblasti, ve které bydlíte, ale obecně zhruba v hloubce 60–80 centimetrů.
 2. Jámu vysypeme štěrkem, který poslouží jako drenáž. Na něm vybetonujeme základovou desku nebo věnec. V místě, které vybetonujeme, nesmí zůstávat sát voda, aby v mrazech nedošlo k narušení základů. Jinak se může stát obětí zimních mrazů.
 3. Na betonovou desku budeme pokračovat buď přímo, nebo přidáme izolaci podobně jako při stavbě domu.
 4. Ke zdění krbu použijte hladké cihly. Nemají tendenci vsakovat vodu a jsou mrazuvzdorné. Ideální jsou tzv. lícové cihly. Vhodné jsou ale i vápenopískové cihly. Pak vnitřek krbu, který přijde do styku s vysokou teplotou, vyzdíme šamotovými cihlami. Bílé cihly by se jinak žárem rozpadly.
 5. Při vyzdívání okamžitě odstraňte ze spár vytlačenou maltu. Jinak ji později budete muset pracně odsekat. Na spojování šamotových cihel používáme šamotovou směs.
 6. Při stavbě komína nezapomínejte, že i zahradní krb potřebuje mít dobrý tah. Jinak by spaliny odcházely otevřenou částí. Při běžné velikosti ohniště je optimální výška komína asi 2,5 metru nad zemí. Čím objemnější máte ohniště krbu, tím vyšší komín je třeba postavit.

Rošt a ostatní zařízení

Výběr správného roštu je rozhodně vhodné promyslet dopředu. Jejich dodatečné zabudování bývá velmi pracné a vrtat uvnitř hotového krbu je náročné. Drážky nejsnáze vytvoříme vystupujícími cihlami. Nezapomeňte také na závěsy a háky.

Na topení zkuste ovocné stromy

Pro spalování v krbu se hodí dřevo z ovocných stromů – jabloně, třešně nebo švestky. Dále jsou vhodné olše. Hoří pomaleji než dřevo jehličnanů. Dřevo by mělo být optimálně vyschlé, aby zbytečně nečoudilo. Měkké dřevo schne přirozeným způsobem asi rok. Tvrdé dřevo až tři roky.

24.6.2021 4:00 | autor: Martina Gillichová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist