Poslouchejte hudbu ve vaně

Kvalita obytného interiéru je kromě jiného dána jeho schopností poskytnout svému uživateli relaxaci a znovuobnovení fyzických a psychických sil. Takovou roli obyčejně očekáváme od ložnice, potažmo tedy od lůžka a mnozí si také zvykli na odpočinek spojený s rekondiční vodní masáži provozovanou ve vířivých vanách nebo prostřednictvím masážních sprchových systémů. Všechny tyto techniky, které mají nesporně pozitivní vliv na zdraví uživatele, se dají navzájem spojovat a současně kombinovat s jednou z nejstarších terapií vůbec a tou je muzikoterapie.

124243-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Poslech hudby a zejména její účinky na vědomí posluchače, jsou jako terapeutická praktika používány tzv. od nepaměti, přičemž tímto okřídleným úslovím se míní pohled do cca 5000 let staré historie. V dobách předsokratovské filosofie, kdy bylo možné na ulici potkat dnes již legendárního Pythagora, se uvažovala hudba mimo jiné jako jeden z mnoha mravonápravných prostředků. Zmíněný matematik údajně dokázal volbou správné tóniny např. přivést ke střízlivosti a klidu rozjívené opilce. Ale to je dnes již mythologie. V naší moderní době se přibližně od 50 – tých let minulého století používá v rámci psychoterapie „léčba uměním“, tedy arteterapie, jejíž součástí na právě muzikoterapie. V ČR, respektive v ČSSR vznikla pracovní skupina pro muzikoterapii v sedmdesátých letech a léčba hudbou se stala zcela seriózním nástrojem psycho nápravy.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

 Ve vaně

Spojit ležení ve vaně s poslechem hudby jistě není nic nepříjemného a není problém si takovou aktivitu představit a s chutí ji pak provozovat. Výrobci koupelnového vybavení reagují Velmi rychle a připravují pro své zákazníky koupelnové sety, jejichž součástí je např. reprodukční souprava doplněná sadou „muzikoterapeutických nahrávek“ Jedná se přitom v podstatě o zklidňující hudbu, která není klinicky testována (což se ani nedělá, žádná „garance“ neexistuje) – je to podobná situace, jako s potravinovými doplňky, které nepatří do kategorie léků. Nespornou výhodou zmíněných systémů je ale samotná reprodukční souprava určená pro provoz ve vlhkém koupelnovém prostředí, kde by běžné „suchozemské“ HI FI velmi brzy přestalo fungovat.

Heavy matal, lépe Mozart

Relaxovat poslechem hudby je aktivita, není to pasivní přijímání. Důležitá je přirozeně volba konkrétního druhu hudby. Ta by měla být klidná, kontemplativní, taková, kterou by si člověk mohl pustit před spaním a nemohl by o ní říct, že je tím důvodem, proč neusnul. Heavy metal tedy takovou hudbou rozhodně není, jeho kvality se využívají jinak. Tradičně se používá hudby W.A.Mozarta, konkrétně dle informací terapeutů mívá úspěch např. třetí věta z jeho 21 klavírního koncertu. Příjemnou relaxaci.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora a firem Albatros a Ideal Standard
5.2.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist