Pošlete to dál aneb Reuse centra zažívají v Česku boom

Koupit, použít, vyhodit. To je běžný cyklus věcí v konzumní společnosti. Ve sběrných dvorech tak často končí i předměty, které mohou dobře sloužit jinde nebo jinak. Tento přístup se snaží změnit reuse centra, která rostou v Česku jako houby po dešti.

elektronabytek_trashmade.cz_-1100x618.jpg Zdroj: projekt Trash Made

Nábytek, ne sice už moderní, ale dobře zachovalý, sada hliníkového nádobí vyřazená jen proto, že majitelé přešli na indukční desku, talíře po babičce… to jsou jen některé příklady věcí, které často končí ve sběrných dvorech, i když v jiné domácnosti by mohly sloužit i dál. Stačí pouze zajistit distribuci, od těch, kteří nechtějí/nepotřebují, k těm, kteří hledají. A právě k tomu slouží reuse centra podporující principy cirkulární ekonomiky.

Co je reuse centrum?

Místo, kde může kdokoliv bezplatně odevzdat menší funkční předměty z domácnosti, které by jinak skončily v odpadu. Příkladem je třeba kuchyňské nádobí, umělecké předměty, dětské hračky, hudební nástroje, dekorace, knihy nebo nečalouněný nábytek.

Z hygienických a bezpečnostních důvodů reuse centra nepřijímají lůžkoviny, oděvy a obuv, čalouněný nábytek, zvířecí hračky a pelíšky, stavební materiály či jakoukoliv elektroniku.

Předměty si zde pak mohou lidé zakoupit za symbolický poplatek a dále používat, čímž se prodlužuje jejich život a naplňují hlavní principy cirkulární ekonomiky.

„Nemáme pravidla, která by vedla k tomu, že výrobci by vyráběli zodpovědněji, a protože chybí patřičná osvěta pro širokou veřejnost, jaké jsou důsledky takového konání? Aktivity reuse center jsou tak v tomto ohledu mimořádně přínosné. Lidem ukazují, jak udržitelné chování reálně vypadá, jak k nechtěným věcem přistupovat a jaké praktické možnosti jejich dalšího uplatnění se nabízejí,“ oceňuje přínos reuse center David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, která stojí i za projektem Chytré recyklace.

Za malý poplatek

Reuse centra vznikají hlavně ve větších městech a často bývají přidružená ke sběrných dvorům, ve kterých často končí funkční předměty, ale je zakázáno je odtud odnášet.

Řada těchto center dále směřuje k podpoře dobročinných či ekologických projektů: V Chrudimi například podporují místní útulek pro psy, v Brně putuje výtěžek na výsadbu a údržbu květinových záhonů ve městě, v Ostravě pak na výsadbu veřejné zeleně.

„Za zhruba rok provozu – otevřeli jsme 19. září 2020 – podpořilo naše centrum městskou zeleň částkou přes 770 tisíc korun. Každý měsíc k nám zavítá průměrně téměř jeden a půl tisíce lidí a dosud si od nás zájemci převzali více než 36 tisíc předmětů,“ prozrazuje Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy a tisková mluvčí společnosti OZO Ostrava.

Zkušenosti z Ostravy

Ostravské reuse centrum provozuje 11 sběrných míst po celém území města. „Odtamtud jsou pak převezeny do reuse centra, kde se roztřídí, vyčistí, případně se provedou drobné opravy. Věci jsou následně k dispozici zájemcům,“ popisuje Vladimíra Karasová.

V centru například funguje i veřejná dílna, kde si lidé mohou zdarma vypůjčit nářadí, s nímž si sami nebo s pomocí pracovníků centra opraví, renovují nebo upcyklují nejen předměty přímo zakoupené v centru, ale i věci ze své domácnosti. V dílně se konají také workshopy zaměřené na upcyklaci či tematické přednášky a do budoucna jsou plánovány další vzdělávací aktivity nebo oblíbené swapy neboli výměnné obchody pro veřejnost.

Na osvětu veřejnosti jsou zaměřeny také expozice v prostoru Reuse centra zaměřené především na odpovědnou spotřebu. Svůj prostor tam má například obchodní dům IKEA, centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek Ostrava nebo kolektivní systémy REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií, akumulátorů a solárních panelů prezentující projekt Trash Made a Chytrou recyklaci.

Upcyklace ze staré pračky

Elektrická a elektronická zařízení jsou bohužel jednou z kategorií předmětů, které lidé v reuse centrech prozatím nepořídí. To však neznamená, že vysloužilá elektrozařízení nemohou dostat šanci na nový život. Je třeba vyřešit pohled bezpečnosti takového zařízení nebo hledat jeho novou formu, kterou může elektroodpad dostávat prostřednictvím upcyklace, například jako dekorace do domácnosti, šperky či dokonce nábytek.

A právě nábytek z odpadních materiálů pocházejících z elektroniky bude k vidění i na zmíněné výstavě v ostravském reuse centru. „Jedná se o kavárenský set stolku a taburetů k sezení vytvořený z bubnů vyhozených praček. S výrobou nábytku nám pomohli mimo jiné zaměstnanci sociálního podniku Envira, který je součástí střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr,“ přiblížila Zdenka Kladníčková, manažerka projektu Trash Made, který funguje pod hlavičkou společností REMA a navrhuje a vyrábí designové šperky, módní doplňky i bytové dekorace z materiálů získaných recyklací elektroodpadu.

19.10.2021 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist