Posezení na terase i v chladném počasí? S ohřívačem vám bude teplo

Podzimní večery jsou nádherné. Zapadající slunce halí krajinu do zlata a vy byste si končící den rádi vychutnali na terase, jenže je příliš velká zima? S ohřívačem vám na ní bude krásně. Jaký vybrat?

shutterstock_1744295282-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Chladné podzimní počasí nás z teras zahání zpět do obývacích pokojů. Přitom je velmi snadné zařídit si na terase vytápění a užívat si krásy podzimní zahrady i za chladnějších dní. A není to ani nijak drahé. Možností máte několik.

Pokud je součástí vaší terasy krb, máte vyhráno. Stačí pár polínek a brzy bude okolní vzduch krásně vyhřátý. V opačném případě jsou nejjednodušším způsobem elektrické a plynové tepelné zářiče.

Tepelný zářič je topidlo, jehož zdrojem je plyn, elektřina nebo kombinace obojího. Nejdříve je nutné si ujasnit, kde budete zařízení využívat,“ vysvětluje odborník Zlatko Slebodník. „Klíčovým kritériem pro výběr přenosného vytápění je vždy velikost vytápěného prostoru. Ať už hledáte ohřívač na terasu nebo do altánku, nevybírejte jen podle vzhledu. Design je sice důležitý, ale v zimě vás bude určitě více zajímat, jak kupovaný přístroj topí, než jak vypadá.“

Čtěte také:

Co si při nákupu ohlídat?

Rozhodujícím parametrem bude vyhřívaný prostor, a tedy výkon ohřívače. Dále se zaměřte na počet nastavitelných stupňů ohřevu, přítomnost termostatu, pojistky proti přehřátí a v neposlední řadě také na rozměry, nejen šířku, ale také výšku, aby se vešel pod zastřešení.

U elektrických zářičů si pohlídejte délku přívodního kabelu, u topidel s ventilátorem zase hlučnost. Jestliže budete chtít ohřívač často přesouvat z místa na místo, bude pro vás prioritou nízká hmotnost.

Plynové ohřívače využívají většinou 10kilogramovou propanbutanovou láhev, která ale nijak nekazí estetický dojem, protože je očím skryta v konstrukci zářiče. Součástí plynového topidla je rovněž hadice pro přívod plynu a regulátor tlaku, s nímž lze výkon ovlivnit.

Výhody plynového ohřívače

Hlavní výhodou zářiče s plynovým pohonem je nezávislost na elektrické energii. Jedná se o praktické mobilní řešení určené do exteriéru, jež vyrábí sálavé teplo do vzdálenosti několika metrů. Jejich velkou předností je minimální spotřeba a vysoká účinnost, ale také možnost regulace výkonu dle vaší aktuální potřeby.

Plynová topidla jsou vhodná do exteriéru nebo pouze do dobře odvětraných místností. Pokud potřebujete vytápět dlouhodobě, zvolte raději kombinovaná kamna (na elektřinu a plyn), která nevypouští do vzduchu oxid uhličitý.

Oproti elektrickým variantám však mají ty plynové nižší efektivitu infrazáření a vyšší pořizovací cenu.

Výhody elektrického ohřívače

Elektrické infrazářiče můžete na rozdíl od plynových využívat i v interiérech. Na trhu je dostupných několik různých druhů přenosných elektrických zdrojů tepla, které se liší nejen tvarem, ale také způsobem ohřevu.

Ohřívače na elektřinu jsou ideálním řešením pro rychlé a pohodlné vytopení místností, které nevyužíváme tak frekventovaně. Velmi často nachází využití v rekreačních objektech s nepravidelným provozem, jako jsou chaty nebo chalupy. Jejich nespornou výhodou je možnost nasměrování tepla a okamžitý náběh vytápění.

Elektrická topidla navíc disponují ochranou proti přehřátí a lze je snadno přenášet. Na druhou stranu jejich značnou nevýhodou je vysoká spotřeba elektrické energie a omezená životnost, zejména u infrazářivek.

Nevíte, jaký ohřívač si vybrat? Inspirujte se v naší galerii:

text: redakce ve spolupráci s odborníkem Zlatkem Slebodníkem, foto: shutterstock.com

15.9.2022 3:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist