Pořizujete si sprchový kout? Vyberte si správnou vaničku

Také si dáváte po ránu nebo večer pořádnou sprchu? Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte nový sprchový kout, nezapomeňte si řádně promyslet nejen jeho celkový vzhled, ale zaměřte svou pozornost také na výběr sprchové vaničky. Přestože by se vám mohlo zdát, že není nijak důležitá, neboť stačí jen protiskluzná úprava, kterou tyto výrobky téměř běžně, mýlíte se. Nabídka je pestrá, ale ne každý typ vám bude vyhovovat.

13_terran-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Roca

Akrylát, smalt, keramika nebo snad mramor?

V obchodech jsou běžně k dostání vaničky z oblíbeného akrylátu, jejichž nevýhodou je ale poměrně malá nosnost. Když je více zatížíte, může dojít k prohnutí dna. Naštěstí už existují i akryláty se sklolaminátem, které jsou výrazně odolnější. Skvělou vlastností akrylátu však je, že se jen tak nezničí. A pokud ho přece jen někde poškrábete, stačí povrch jen opatrně přebrousit.

Vaničky ze smaltované oceli jsou prostě klasika. Při běžném používání je jen tak neponičíte a navíc jsou barevně stálé. Ani vaničky z keramiky vás nezklamou. Snadno se udržují a mají dobré izolační vlastnosti.

Pro ty náročnější jsou k dispozici i vaničky z litého mramoru. Jedná se o materiál, který je velmi odolný, a navíc se díky svému vzhledu stane luxusní ozdobou vaší koupelny.

Čtverec, obdélník? Klidně i pětiúhelník!

Předem si pořádně změřte koupelnu a v klidu si vypočítejte, kolik místa můžete vyhradit pro sprchový kout. A také jaký by měl mít tvar. Výhodou vaniček se čtvercovým půdorysem je, že se vejdou i do malých koupelen. Standardní jsou rozměry 80 x 80 cm, 90 x 90 cm nebo 100 x 100 cm. Pokud však opravdu bojujete s nedostatkem místa, zvolte vaničky čtvrtkruhové.

Ve větších koupelnách vynikne obdélník, který je navíc velmi oblíbený díky tomu, že sice poskytuje dostatek prostoru, ale navíc jeho kratší strana umožňuje poměrně flexibilní umístění. Vyrábí se až ve velikosti 80 x 160 cm. Specialitou je půdorys ve tvaru pětiúhelníku. Aby však v koupelně dostatečně vynikl, je dobré pro něj mít opravdu hodně místa.

Hluboká nebo plochá?

To, zda si vyberete vaničku hlubší nebo plochou, záleží spíše na vašem vkusu. Pravdou je, že pro rodiny s dětmi, které nemají v koupelně vanu, je vhodnější vanička hlubší. Naopak do koupelen vybavených v minimalistickém stylu se více hodí moderní plochá vanička. Tu oceníte také v bezbariérových prostorách, protože díky ní není problémem používání sprchy ani pro handicapované či starší osoby. V tomto případě se osvědčí takové typy, které lze zcela zapustit do podlahy. Nevýhodou však je, že jejich instalace vyžaduje větší stavební zásah.

Hledáte-li co nejméně náročnou variantu, vyberte si vaničku na nožičkách nebo na polyuretanových nosičích, kterou v některých případech nebude muset ani obezdívat, ale k jejich zakrytí bude stačit obkladový panel.

1.12.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist