Pořizujete si novou postel? Nekoukejte jenom na vzhled!

Že na vzhledu ložnice zas tak nezáleží, protože do ní návštěvy nepřijdou? A co vy, na vás taky nezáleží? Ložnice by měla být vaším útočištěm, soukromým budoárem, kam se uchýlíte každý večer nebo bude-li vám nejhůře. Proto ji vymazlete a investujte do jejího zařízení. Děláte to pro sebe!

08norsu-interiors_bedroom-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: norsu interiors

Vzhled vaší budoucí postele je samozřejmě důležitý, neměl by ale být na úkor kvality a funkčnosti. Neupínejte se proto k jedné představě o posteli. Snadno pak opomenete další prvky, které jsou při jejím výběru důležitější – například pohodlí a kvalita konstrukce.

Až si budete v obchodě či na internetu vybírat postel, asi budete největší pozornost věnovat rámu postele, protože ten určuje vzhled. Vyrábějí se nejčastěji z masivu, lamina, jsou lakované i dýhované nebo dokonce kovové, čalouněné, případně kombinované z různých materiálů.

Přednost bychom měli dát spíše přírodním materiálům jako dřevu či kovu. Při spánku tělo regeneruje, tak bychom ho neměli v nevětrané místnosti otravovat výpary, které mohou některé méně kvalitní umělé materiály uvolňovat. Je-li rám natřený, zajímáme se čím. Přednost by měly mít výhradně vodou ředitelné barvy a laky.

mad-illinois-a197-jena.jpg

Zdroj: archiv redakce

Postel podle vaší postavy

Nad velikostí postele většinou uvažujeme pouze v kontextu – jednolůžko, dvoulůžko, o rozměrech postele pak rozhoduje velikost ložnice, kdy vybíráme ze standardizovaných šířek 140, 160, nebo 180 cm.

„Tak by tomu ale být nemělo. Rozměr postele byste měli volit podle individuálního charakteru svého spánku a prostoru, který při něm potřebujete. Záleží tedy na tom, co je vám pohodlné, jak moc se v noci převalujete, a to samé platí i pro prostor partnera. Vyhnete se tak nočnímu okopávání i bitvě o svou polovinu postele, které vám ubírají na kvalitě odpočinku,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

Výběrem příliš krátké postele si dokonce můžeme způsobit zdravotní problémy, proto zvláště vysocí lidé by měli sáhnout po posteli s prodlouženou délkou 210 nebo 220 cm. Minimální délka lůžka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, ale 90 nebo 100 poskytuje víc pohodlí.

Ideální výška postele i s matrací je 45 až 55 centimetrů. Zvlášť starší lidé by ji měli mít o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo.

Dvě matrace jsou lepší než jedna

Dnes jsou většinou k dostání samostatné rámy postele, do kterých se dokupuje rošt a matrace zvlášť. A právě rošt a matrace jsou ve kvalitě spánku nejdůležitější. Výhodou těchto „skládaček“ je, že si každý z dvojice, která bude postel používat, vybere podle svých potřeb a preferencí, například co se týká tvrdosti.

Rozhodně tak není pravdou, že do manželské postele patří velká společná matrace. Naopak, dvojlůžková je poměrně nepraktická záležitost, která může ubírat na kvalitě spánku. Čtyři zpevněné strany matrace totiž poskytují páteři a celkově tělu daleko větší oporu než spojená matrace na dvojlůžku, která se časem uprostřed slehne. Pokud vám vadí mezera mezi oddělenými matracemi, snadno to vyřešíte topperem.

polohovaci-postel-johann-malle-vela-7-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak vybrat rošt?

Existují dva základní typy roštů: Pevný a polohovací, přičemž druhý jmenovaný může být ještě doplněn motorem a lze ho ovládat stiskem tlačítka. Vhodný je zejména pro osoby s omezenou hybností nebo seniory.

Pevné rošty rozlišuje laťkové nebo lamelové. Ty laťkové jsou vhodné pro matrace s vyšším jádrem, lamelové jsou z pružných dřevěných nebo syntetických lamel, které se ve výkyvných pouzdrech v rámu mírně pohybují a tím vyrovnávají rozložení váhy a přizpůsobují se tvaru těla. Některé mají v nejvíce namáhaných oblastech zdvojené lamely s nastavitelnou pružností. Na lamelové rošty se hodí latexové nebo pěnové matrace, ale i matrace vyztužené.

Polohovací rošty vybíráme podle toho, jaké polohování chceme – některé rošty umožňují pouze nastavení výšky hlavy, jiné lze ohnout i v oblasti kolen a nohou. Soustředíme se, aby polohování bylo snadné a příjemné. Do tohoto typu roštů je třeba počítat s pružnými matracemi určenými pro polohovací rošty.

leirvik-r-m-postele.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kdy čelo, a kdy ne

Čelo je hlavně estetická a praktická záležitost, na spánek vliv nemá, i když u postelí stojících v prostoru může chránit před průvanem. Postele mívají jedno nebo dvě čela – v záhlaví a v nohách. To v nohách je méně obvyklé, často může vadit lidem, kteří v noci po posteli „hodně cestují“ nebo jsou vysocí.

Čelo v záhlaví postele chrání stěnu před otřením, dá se o ně opřít polštář a brání jeho pádu z postele. V neposlední řadě dokáže opravdu zajímavé čelo dát ložnici výraz a udělat z obyčejného pokoje designovou záležitost.

norn-s-r-m-postele.jpg

Zdroj: archiv redakce

Osobní výběr rozhodne o dobrém spánku

Jakkoli je nákup přes internet pohodlný, rychlý a nabízí možnost si v klidu domova prostudovat velké množství zboží různých obchodů a značek, postel byste měli vybírat osobně. Předvýběr proveďte na internetu, ale pak se vydejte do showroomu a postel a matraci si osobně osahejte a vyzkoušejte.

„Ideální je volit obchody nabízející showroomy, kde si můžete ověřit použitý materiál a zároveň postel vyzkoušet v různých polohách, ve kterých obvykle spíte,“ doporučuje výrobce kontinentálních postelí Jakub Šoufek.
Pokud nemáte času nazbyt, dbejte při nákupu v e-shopu alespoň na kvalitu použitého materiálu.

Foto: Johann Malle, Jena Nábytek, Ikea, Hypnos Store Praha

21.7.2020 5:07 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist