Pořiďte si speciální lampu, umělé slunce a zvyšte si své IQ

Může tzv. světelná stimulace mozku prostřednictvím speciální, na první pohled ale běžné interiérové lampy, částečně či zcela simulovat efekt denního světla a bezstarostnou pohodu slunečních dní? A mohou takové lampy dokonce ovlivňovat i náš intelekt?

Dne 16.2. jsme uveřejnili článek Umělé slunce o lampách Deylight Power, které jsou podle odborníků schopné nahradit chybějící denní světlo v zimních měsících a zlepšit tak celkovou pohodu uživatele. S těmito lampami je podle slov jejich propagátorů a i na základě deklarovaných zkušeností uživatelů, možné vynahradit chybějící počet slunečních dní, kterých si lidé běžné užívají např. na jihu Evropy.

Lampy – inspirativní fotogalerie

Vyšší IQ?

Od února pak proběhly tiskovinami a stránkami e.magazíny různé, dnes již potvrzené zprávy (viz. níže) o tom, že tzv. stimulace mozku má pozitivní vliv také na intelekt, logické myšlení a paměť. Ověřeností  zpráv však míníme potvrzení faktu, že psychická pohoda a absence stresových podnětů, absence tzv. depresivních příhod či absence sezónní afektové poruchy atd. umožňuje kvalitnější a efektivnější, tj. rychlejší a přesnější uvažování. Jinak a lidově  řešeno, je – li člověk v klidu, lépe se mu přemýšlí a dosahuje lepšího intelektuálního výkonu, než když je pod tlakem.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Phdr. Jiří Tyl, který patří mezi propagátory zmíněné světelné stimulace mozku a který se jako klinický psycholog této problematice věnuje, uvádí: „je známo, že sluneční světlo je potřeba nejen pro život jako takový, ale především pro život v pohodě. Proč například jezdíme k moři a rádi tam ležíme na sluníčku? To považuji za velmi zajímavé. Právě Italové si totiž na nedostatek přísunu slunečních paprsků příliš stěžovat nemohou“ a dodává: „vyšlo přitom  najevo, že lidský mozek má zřejmě kognitivní rezervy, které i světelná stimulace může – a to doslova – vytáhnout na světlo. Desítky mých pacientů lampu již vyzkoušely a řadě z nich skutečně pomohla“.

Red.
Foto: Fototerapie.cz

17.3.2009 12:02
Více o tématu: Evropalampysvětlásvětlo

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist