Pořiďte si kuchyňskou desku, kterou vám budou všichni závidět

Co si budeme povídat – pracovní deska v kuchyni dostává pěkně zabrat. Připravujeme na ní jídlo a s tím je spojené pokládání těžkých hrnců, kastrolů, mokrých skleniček nebo horkých šálků. Přesto si můžete pořídit takovou pracovní desku, která tohle všechno vydrží bez známek poškození a navíc se stane ozdobou vaší kuchyně.

2pe352529-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: IKEA

Atraktivní jsou desky z nerezu

Už dávno nepatří jen do profesionálních kuchyní v restauracích či hotelech. Stále více se objevují i v domácnostech. Jejich výhodou je, že skvěle ladí s okolními nerezovými spotřebiči. Kuchyň tak působí čistým dojmem a přitom získává nebývalý šmrnc. A to k moderním kuchyním prostě patří.

Co ale dělat, když se jedná o kuchyň ve stylu retro? Můžete vsadit třeba na měď nebo zinek. Kov je také dobrou volbou pro ty, kteří preferují snadnou údržbu a praktičnost. Vzhledem k tomu, že kovy nejsou porézní, snadněji se čistí než třeba kámen. Bohužel jsou ovšem mnohem měkčí než kámen, takže u nich při nešetrném používání bohužel hrozí promáčknutí.

Dřevěný kontrast

V minulosti převažovaly spíše homogenní kuchyně. Chceme tím říci, že se materiál, z něhož byly vyrobeny kuchyňská linka a pracovní deska, se od sebe lišil maximálně barvou. V současné době se vkus lidí výrazně mění, a to je patrné také ve vybavení kuchyní. Je méně konzervativní, patrná je větší kreativita a moderní trendy přejí odvážným, často i vyloženě kontrastním kombinacím nejen barev, ale i materiálů. To znamená, že lze například použít dřevo a kámen, které jsou navíc v jiných barevných odstínech. Populárním materiálem používaným v interiéru je také dříve téměř zavrhovaný beton.

Zajímavých kontrastů v kuchyni se také často dociluje prostřednictvím kuchyňských ostrůvků, které sem přinášejí značný komfort především díky větší pracovní ploše i dalšímu úložnému prostoru. Nicméně zároveň mohou hrát i designovou roli zajímavého solitéru.

Hity minimalismu – integrované dřezy

Pokud jste fanoušek čistého minimalismu, asi vás zaujme dřez, který je nedílnou součástí pracovní desky. Znamená to, že kromě dřezů namontovaných na desku a pod ní, existují takové typy, které s ní rovnou tvoří jeden celek.

Výhodou tohoto řešení je, že neexistují žádné spoje ani překrývající se části, takže vše působí dokonale estetickým dojmem a umožňuje to snadnější udržování čistoty, která je v každé kuchyni extrémně důležitá.

Nevýhodou tohoto řešení je však nulová univerzálnost. Vzhledem k tomu, že dřez je součástí pracovní desky, totiž přijdete o jednu z možností, jak ovlivnit vzhled kuchyně třeba právě výměnou dřezu za atraktivnější a kvalitnější kousek.

Konzervativní moderna

Poslední trend, o kterém se zmíníme, obsahuje jakýsi mix starého i nového. Nejedná se totiž o žádný objev, ale o ověřenou tradici. Řeč je o přírodním kameni, jako jsou především křemen, žula nebo mramor. Mimořádný úspěch těchto desek je předem zaručen. Určitě se stanou doslova královnou vaší kuchyně, a to především díky svému nádhernému žilkování a zajímavému barevnému ladění.

Problémem, který vás možná odradí od jejich koupě, je však nejen poměrně vysoká pořizovací cena, ale také obtížnější údržba. Nicméně existuje elegantní řešení, kterým je umělý kámen.

Vzhledově se od toho přírodního téměř neliší, ale při vaření ho „nerozhodí“ ani voda, ostré nože či horké kastroly. Dá se říci, že vydrží téměř všechno. A přitom je jeho životnost v podstatě neomezená.

12.9.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist