Pořiďte si krb třeba do paneláku

Sledujete závistivě sousedy v rodinném domě, kteří tráví večer u krbu pozorováním plamenů a poslechem praskání dřeva? Říkáte si, že vám bydlení v paneláku ani tak nevadí, ale ten krb je vaším tajným snem? Pak vězte, že dnes už si můžete pořídit krb i do paneláku.

111237-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

A dokonce na tom budete ještě lépe, než vaši sousedé, kteří platí za romantiku daň v podobě úklidu nepořádku kolem krbu, který ať už se jim to líbí nebo ne je prostě vždycky. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani kolotoč kolem přípravy dřeva. Sehnat kvalitní tvrdé a ideálně suché dřevo, aby hořelo dlouho a bez syčení je jedna věc, ale také jej musíte naštípat. Pravda, existuje už celá řada pomocníků v podobě firem, které nepříjemnou a náročnou práci udělají za vás, nebo štípačů, které si hravě poradí se sebevětší hromadou polen, ale pořád s tím jsou starosti a výdaje, nemluvě o pravidelných a ze zákona již povinných revizích komína. Všechny tyto starosti vám, coby obyvatelům panelových domů, odpadnou. Stačí, když si pořídíte krb na ekologicky obnovitelná paliva.

S nimi si můžete dopřát romantiku aniž byste potřebovali komín. Tento typ krbů jej totiž ke svému provozu nepotřebuje. Díky tomu je možné je umístit v podstatě kamkoliv si budete přát. Krby jsou přenosné a jakmile vás přestanou bavit na jednom místě, můžete je jednoduše přemístit, montáž zvládne každý průměrně zručný domácí kutil. A i když to tak nemusí vypadat, i tyto krby jsou schopny mírně vytápět. Vyrábějí se z oblíbených materiálů, nejčastěji v kombinaci kamenedřeva, nebo skla a oceli. Pořídit je tak lze jak do moderních designů bytů, tak i do těch zařízených v selském stylu.

Krby – inspirativní fotogalerie

K vytápění se nepoužívá dřevo, ale ekologické palivo na bázi bioethanolu, které má velmi vysokou tepelnou účinnost a při spalování se do vzduchu uvolňuje pouze oxid uhličitý a voda. Rozhodně tedy nemusíte mít obavy, že nad krbem budete mít nevzhledný černý flek od kouře. Bioethanol je speciálně upravený tak, aby hořel žlutým plamenem, ačkoliv zpočátku vás může překvapit modrý plamen, který rychle přechází ve žlutý. Palivo se prodává ve formě kapaliny a jeden litr vydrží hořet zhruba čtyři hodiny. Nespornou výhodou je to, že po jeho vyhoření není potřeba nic uklízet ani čistit. Pokud máte z otevřeného ohně přeci jen strach, pak můžete využít některé z bezpečnostních prvků jako je skleněná deska nebo kovová mřížka. Bát se nemusíte ani, že zapomenete oheň uhasit. Krb se totiž po vyhoření paliva vypne sám. Pro všechny milovníky vůně dřeva, asi nebude tato imitace skutečného krbu zrovna lákavá, ale možná je přesvědčí fakt, že lze přímo do krbu přidat coby příslušenství aromalampy, do nichž pak zvolíte vůni přesně podle svého gusta, třeba vůni lesa nebo borovic.

Druhou možnou alternativou použití krbupaneláku jsou krby elektrické. U nich však už jde opravdu o falešný oheň. Iluzi hoření dřeva vytvářejí žárovky. Výhodu je jejich snadná údržba a jednoduché použití bez jakýchkoliv výparů. Oceníte, že je lze použít jako přímotopy, ale také jejich poměrně nízkou pořizovací cenu. Ta se pohybuje od zhruba čtyř tisíc korun.

Petra Martišková
Foto: pacemen.com, gizmodo.com, apartmenttherapy.com, homeportfolio.com, anywherefireplaces.com, portablefireplace.com

16.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist