Pořiďte si bezúdržbovou terasu

Jestli si s příchodem teplého počasí chcete posedět na nové terase, je nejvyšší čas začít s jejím plánováním a přípravou stavby. V dnešním článku se zaměříme na kompozitní materiály, které jsou zárukou dlouhodobě pěkného vzhledu s minimální údržbou.

terasova-prkna-idecking_dekor-aged_dovazi-kpp-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: iDecking / KPP

Terasa by měla vzhledem i materiálem odpovídat domu i typu zahrady. Jiný materiál vyžaduje moderní minimalistický dům, jiný venkovská chalupa. Dnešní materiály jsou nabízeny v různých barevných provedeních, ale také je možno zvolit povrch zcela hladký, drážkovaný či efekt drásaného dřeva.

Před konečným rozhodnutím je dobré zjistit, jak bude terasa, která se vám líbí, vypadat i po několika letech. Můžete nasbírat reference u známých či sousedů nebo navštívit terasová centra, kde si můžete prohlédnout řadu již hotových teras vystavených větru, dešti, mrazu i slunečnímu záření. Je totiž rozdíl vidět malé vzorky prken a celistvé plochy většího formátu po několika sezonách.

Dalším kritériem a podotýkáme, že tím nejdůležitějším, je náročnost údržby a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Například dřevěné podlahy je nutné pravidelně impregnovat a ošetřovat přípravky zabraňující tvorbě plísní a dřevokazných hub a chránit vůči škůdcům z říše hmyzu. U dlažeb je nutné brát v potaz možnost popraskání v zimním období z důvodu nasáknutí vody a následného zamrznutí.

Moderním řešením jsou kompozitní materiály, které v sobě spojují ty nejlepší vlastnosti přírodních a umělých povrchů. Aby taky ne – vznikají totiž jejich spojením. Cena je sice vyšší než u dřevěné podlahy, ale ušetřený čas a finance vynaložené na oleje či laky, se vám vrátí.

Kompozit DURO

Jde o materiál tvořený rýžovými slupkami a čistým PVC. Je vysoce odolný vůči vodě, teplotním výkyvům, UV záření i parazitům, nenasákne vodou ani vlhkem. Jedná se o 100% recyklovatelný materiál, zpracovatelný do různých odstínů i povrchových úprav. Suroviny jsou barveny ještě před zpracováním, což přináší konzistentní vzhled. Výsledný kompozitní materiál je vhodný pro chůzi naboso bez rizika zadření třísky. Materiál DURO lze navíc renovovat a zbrousit podobně jako dřevěnou podlahu.

Výrobce nabízí jednoduchý systém pokládky EasyClick pouhým zašlápnutím prkna či pomocí systému EasyChange, který umožňuje výměnu pouze jednotlivých dílců bez nutnosti rozebrání okolních prken. Letošním vylepšením je pak skrytý klip iFly, který lze instalovat nejen na originální hliníkový rošt, ale na jakýkoli druh podkladové konstrukce, a to se všemi výhodami systému EasyChange. Zjednodušeně řečeno, už se Vám omrzela betonová či dřevěná terasa? Využijte stávající rošt, našroubujte na něj klipy iFly a na ně položte terasová prkna iDecking. Prostě převlékněte terasu podobně snadno, jako byste si koupili nové oblečení.

Kompozit Woodplastic

WPC (wood-plastic-composite) neboli dřevoplast jsou prkna vyrobená ze směsi dřeva, plastu a dalších příměsí, která zachovávají přednosti dřevěných teras, přitom eliminují jejich nedostatky a hodí se také jako podlaha kolem bazénů, protože ani vliv chlorované či slané vody nenarušuje jejich barevný ráz.

„Naše prkna není potřeba impregnovat, olejovat ani natírat. Jsou stálobarevná, nešednou, nemění tvar a jejich výroba je velmi ekologicky šetrná, protože jsou 100% recyklovatelné a neobsahují žádné toxické látky,“ říká Zdeněk Hoštička, jednatel společnosti WPC-WoodPlastic.

8.2.2022 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist