Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?

Vzhledem k cenám energií, které šplhají do astronomických výšin, a zdá se, že i docela tuhé zimě, která nás čeká, není divu, že spousta lidí zvažuje pořízení fotovoltaiky. Co to vlastně je? Kam ji lze umístit a vyplatí se vůbec? Zjistili jsme pro vás vše potřebné.

fotovoltaika-1-1100x618.jpg Zdroj: Saint-Gobain

Co je to fotovoltaika?

Zjednodušeně řečeno jde o metodu přeměny slunečního záření na elektřinu. Fotovoltaická elektrárna pomocí fotovoltaických panelů zachycuje sluneční záření a vyrábí elektrickou energii, kterou pak můžete využít pro všechny spotřebiče ve vaší domácnosti. Není divu, že zájem o domácí fotovoltaické elektrárny neustále roste. Jen v loňském roce bylo nainstalováno více než 9300 solárních elektráren. Úspora je v tomto případě opravdu veliká, zvláště s cenami elektřiny, které jsme v současné době nuceni hradit.

K čemu lze vyrobenou energii využít?

S vaší vlastní sluneční elektrárnou vyrobíte energii, která bude v naprostém klidu napájet veškeré vaše domácí spotřebiče, ohřeje vám vodu a umožní i vytápění domu v případě, že elektřinu jako zdroj vytápění používáte. Použít se dá také na řízené větrání s rekuperací. Pokryje i veškeré výpadky elektrické energie a vy se tak stanete nezávislými na elektrické síti. V neposlední řadě díky panelům snížíte účty za energie, a to je něco, co se v dnešní době počítá.

Jaké jsou výhody?

Při použití fotovoltaiky nedochází ke znečištění životního prostředí a nevznikají žádné emise, jak je tomu například u tepelných elektráren. Pro ty, kteří stále zdvihají varovný prst a oponují s tím, že třeba likvidace zařízení k životnímu prostředí není zrovna šetrná, můžeme říct, že v současné době se již pracuje na vývoji technologií recyklace těchto zařízení. Další nespornou výhodou je docela jistě to, že fotovoltaické elektrárny jsou téměř bezúdržbové a palivo, tedy sluneční záření, je zcela zdarma, což by byl skoro hřích toho nevyužít. V případě použití doma jsou také minimální ztráty při rozvodu elektřiny.

A jaké jsou nevýhody?

Ač se to zdá skoro nemožné, i sluneční elektrárna má své nevýhody, jednou z nich je, že slunce svítí pouze omezený čas a navíc ne vždy, musíte počítat také s oblačnými dny, v tomto období pak i s mlhou, deštěm nebo sněhem. A to znamená jediné – ve chvíli, kdy slunce nesvítí, se žádná elektřina nevyrábí. Ale tento problém se dá řešit pomocí ukládání elektřiny na později či kombinovat ještě s dalšími zdroji.  Solární panely je také třeba udržovat čisté, protože znečištění nebo třeba jen vrstva sněhu snižují zásadně výkon. Zásadní je také orientace střechy ke slunci a její zastínění stromy, vedlejší stavbou atd.

Hodí se na každou střechu?

Fotovoltaiku můžete instalovat jak na střechu domu, tak i na přístavek či garáž. Ve všech těchto případech můžete žádat o dotaci NZÚ. Solární panely lze instalovat na střechu šikmou i rovnou, hlavní roli v tomto případě hraje hlavně orientace. Pokud byste chtěli instalovat solární panely na severní stranu, je jasné, že jejich účinnost bude mizivá. Nejvíce energie vyrobí panely orientované na jih, špatná není ani kombinace panelů orientovaných na východ a západ, kdy takto instalované panely pokryjí prakticky celý den. Co se týká sklonu střechy, tak ten je podle odborníků ideální od  20° do 45°. Maximální výnos je pak u sklonu 35°. Pokud je sklon menší nebo naopak větší, dochází ke ztrátám, podle odborníků je to 10 % ročně, což není tak zásadní. Pokud byste dali panely na rovnou střechu bez uměle vytvořeného sklonu, musíte myslet na to, že při sklonu menším než 10° ztrácí některé panely svou schopnost samočištění.

Nechte si poradit od odborníků

Pokud o využití solární energie uvažujete, určitě si nechte poradit od zkušených odborníků. Jedním z nich je třeba společnost V-systém elektro, která vám vytvoří projekt na míru přesně vašim potřebám. Na fotovoltaiku můžete čerpat také dotaci, i s tím vám tady poradí a maximální možnou dotaci vyřídí za vás. A rozhodně není podmínkou, že musíte instalovat solární panely na nový dům, dotaci lze získat i na rekonstrukci. A co nejčastěji zákazníci využívají? V tomto případě záleží, zda chcete rychlou návratnost své investice, nebo maximální výkon. Firma V-systém elektro vám nabídne hned několik možných variant, třeba tu se zaměřením na nejrychlejší návratnost, kdy panely primárně ohřívají vodu a napájí jednu fázi. Nebo si můžete vybrat variantu s ohřevem vody a napájením tří fází či takovou, která vás bude jistit v případě výpadku elektrického proudu. Nabídka je opravdu široká a vy si nemusíte dělat vůbec s ničím hlavu, protože odborníci vyřeší všechno za vás. Vy si pak jen budete užívat všech výhod, které fotovoltaické elektrárny nabízí, a to se vyplatí, co říkáte?

 

31.1.2023 12:16 | autor: Redakce | zdroj: Redakce ve spolupráci se Saint-Gobain

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist