Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?

Vzhledem k cenám energií, které šplhají do astronomických výšin, a zdá se, že i docela tuhé zimě, která nás čeká, není divu, že spousta lidí zvažuje pořízení fotovoltaiky. Co to vlastně je? Kam ji lze umístit a vyplatí se vůbec? Zjistili jsme pro vás vše potřebné.

(Zdroj: Saint-Gobain)

Co je to fotovoltaika?

Zjednodušeně řečeno jde o metodu přeměny slunečního záření na elektřinu. Fotovoltaická elektrárna pomocí fotovoltaických panelů zachycuje sluneční záření a vyrábí elektrickou energii, kterou pak můžete využít pro všechny spotřebiče ve vaší domácnosti. Není divu, že zájem o domácí fotovoltaické elektrárny neustále roste. Jen v loňském roce bylo nainstalováno více než 9300 solárních elektráren. Úspora je v tomto případě opravdu veliká, zvláště s cenami elektřiny, které jsme v současné době nuceni hradit.

K čemu lze vyrobenou energii využít?

S vaší vlastní sluneční elektrárnou vyrobíte energii, která bude v naprostém klidu napájet veškeré vaše domácí spotřebiče, ohřeje vám vodu a umožní i vytápění domu v případě, že elektřinu jako zdroj vytápění používáte. Použít se dá také na řízené větrání s rekuperací. Pokryje i veškeré výpadky elektrické energie a vy se tak stanete nezávislými na elektrické síti. V neposlední řadě díky panelům snížíte účty za energie, a to je něco, co se v dnešní době počítá.

Jaké jsou výhody?

Při použití fotovoltaiky nedochází ke znečištění životního prostředí a nevznikají žádné emise, jak je tomu například u tepelných elektráren. Pro ty, kteří stále zdvihají varovný prst a oponují s tím, že třeba likvidace zařízení k životnímu prostředí není zrovna šetrná, můžeme říct, že v současné době se již pracuje na vývoji technologií recyklace těchto zařízení. Další nespornou výhodou je docela jistě to, že fotovoltaické elektrárny jsou téměř bezúdržbové a palivo, tedy sluneční záření, je zcela zdarma, což by byl skoro hřích toho nevyužít. V případě použití doma jsou také minimální ztráty při rozvodu elektřiny.

A jaké jsou nevýhody?

Ač se to zdá skoro nemožné, i sluneční elektrárna má své nevýhody, jednou z nich je, že slunce svítí pouze omezený čas a navíc ne vždy, musíte počítat také s oblačnými dny, v tomto období pak i s mlhou, deštěm nebo sněhem. A to znamená jediné – ve chvíli, kdy slunce nesvítí, se žádná elektřina nevyrábí. Ale tento problém se dá řešit pomocí ukládání elektřiny na později či kombinovat ještě s dalšími zdroji.  Solární panely je také třeba udržovat čisté, protože znečištění nebo třeba jen vrstva sněhu snižují zásadně výkon. Zásadní je také orientace střechy ke slunci a její zastínění stromy, vedlejší stavbou atd.

Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?
Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne? (Zdroj: Saint-Gobain)

Hodí se na každou střechu?

Fotovoltaiku můžete instalovat jak na střechu domu, tak i na přístavek či garáž. Ve všech těchto případech můžete žádat o dotaci NZÚ. Solární panely lze instalovat na střechu šikmou i rovnou, hlavní roli v tomto případě hraje hlavně orientace. Pokud byste chtěli instalovat solární panely na severní stranu, je jasné, že jejich účinnost bude mizivá. Nejvíce energie vyrobí panely orientované na jih, špatná není ani kombinace panelů orientovaných na východ a západ, kdy takto instalované panely pokryjí prakticky celý den. Co se týká sklonu střechy, tak ten je podle odborníků ideální od  20° do 45°. Maximální výnos je pak u sklonu 35°. Pokud je sklon menší nebo naopak větší, dochází ke ztrátám, podle odborníků je to 10 % ročně, což není tak zásadní. Pokud byste dali panely na rovnou střechu bez uměle vytvořeného sklonu, musíte myslet na to, že při sklonu menším než 10° ztrácí některé panely svou schopnost samočištění.

Nechte si poradit od odborníků

Pokud o využití solární energie uvažujete, určitě si nechte poradit od zkušených odborníků. Jedním z nich je třeba společnost V-systém elektro, která vám vytvoří projekt na míru přesně vašim potřebám. Na fotovoltaiku můžete čerpat také dotaci, i s tím vám tady poradí a maximální možnou dotaci vyřídí za vás. A rozhodně není podmínkou, že musíte instalovat solární panely na nový dům, dotaci lze získat i na rekonstrukci. A co nejčastěji zákazníci využívají? V tomto případě záleží, zda chcete rychlou návratnost své investice, nebo maximální výkon. Firma V-systém elektro vám nabídne hned několik možných variant, třeba tu se zaměřením na nejrychlejší návratnost, kdy panely primárně ohřívají vodu a napájí jednu fázi. Nebo si můžete vybrat variantu s ohřevem vody a napájením tří fází či takovou, která vás bude jistit v případě výpadku elektrického proudu. Nabídka je opravdu široká a vy si nemusíte dělat vůbec s ničím hlavu, protože odborníci vyřeší všechno za vás. Vy si pak jen budete užívat všech výhod, které fotovoltaické elektrárny nabízí, a to se vyplatí, co říkáte?

 

Publikováno: 05.01.2023, Autor: autor: Redakce | zdroj: Redakce ve spolupráci se Saint-Gobain

Mohlo by vás dále zajímat

Jak funguje fotovoltaika a jak ji efektivně používat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak provozovat fotovoltaiku, aby sloužila správně? Fotovoltaika, to jsou panely na střeše nebo u domu a nezávislost na dodavatelích.

Fotovoltaika v zimě

Jak pečovat o fotovoltaická zařízení?

Na dotazy diváků odpovídá odborník na fotovoltaiku

Fotovoltaika – nad dotazy diváků

Proběhla montáž fotovoltaických panelů na střechu

Podle projektu si Karel vybral na střechu fotovoltaiku se systémem ohřevu vody. Nastal čas, kdy je střecha hotová a mohou se fotovoltaické panely na střechu namontovat.

ČEZ - spojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem

Fotovoltaiku v Tišicích sice máme, ale Karel se vydal na další stavbu, kde se chtěl dozvědět něco o dalším způsobu montáže a to napojení fotovoltaiky na čerpadlo. Dozvěděl se, jak probíhá montáž, jaké jsou typy spojení, jak probíhá samotné napojení fotovo

Fotovoltaika, nebo tepelné čerpadlo?

Vše, co potřebujete vědět o fotovoltaice, tepelném čerpadlu a jaké potřebujete systémy.

ČTĚTE DÁLE

Výměna zářivky vás zbaví rušivého blikání! Pořiďte si LED trubici
Výměna zářivky vás zbaví rušivého blikání! Pořiďte si LED trubici

Úsporné bydlení

Jestliže také patříte mezi lidi, kteří mají pod svou kuchyňskou linkou klasickou lineární zářivku, je čas na výměnu zářivky za vhodnou LED trubici.

Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat
Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat

Úsporné bydlení

V zimních měsících a v době, kdy je vytápění opravdu velmi drahá záležitost, se jistě snažíte udržet teplo doma co nejvíce. A tak omezujete větrání na co nejkratší dobu, nebo pro jistotu nevětráte vůbec. Ale to děláte velkou chybu, protože v takovém případě brzy budete muset řešit plíseň. Jak tedy správně větrat?

Rekonstrukce? Se sádrokartonem ji stihnete rychle
Rekonstrukce? Se sádrokartonem ji stihnete rychle

Úsporné bydlení

Po krásném a teplém létě jste se vrátili ze zahrad a teras zpátky domů a čím víc času tam trávíte, tím více si uvědomujete, že by váš byt či dům potřeboval pořádnou rekonstrukci. Jenže v této rychlé době není času nazbyt. Poradíme, jak vše stihnout v přijatelném termínu, a ještě si práci užít.

Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?
Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?

Úsporné bydlení

Vzhledem k cenám energií, které šplhají do astronomických výšin, a zdá se, že i docela tuhé zimě, která nás čeká, není divu, že spousta lidí zvažuje pořízení fotovoltaiky. Co to vlastně je? Kam ji lze umístit a vyplatí se vůbec? Zjistili jsme pro vás vše potřebné.

Úspora energie? Zateplete i šikmé střechy
Úspora energie? Zateplete i šikmé střechy

Úsporné bydlení

Vzhledem k tomu, jak neustále stoupají ceny energií, jistě vás napadlo zabránit nechtěnému úniku tepla z vašeho domova. Fasádu máte zateplenou, nová okna také, tak jak je možné, že teplo stále uniká? Zkuste se podívat vzhůru. Ano, máme na mysli střechu. Dost často se totiž zapomíná na izolaci šikmých střech. Pojďte se spolu s námi podívat, jak na to.