Popularita Mezinárodního dne mrkve každoročně roste

Málokdo asi ví, že i taková mrkvička má svůj svátek. Ale co svátek, přímo mezinárodní den. Nezapomeňte 4. dubna nakoupit mrkev. A při té příležitosti se můžete zamyslet nad tím, zda by vaší kuchyni neslušel mrkvový dekor, resp. dekor v oranžové barvě.

Mezinárodní den mrkve nemusíte slavit jen mrkvovým jídlem

Mezinárodní den mrkve

4. dubna se po celém světě pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Proč? Protože tento den se slaví Mezinárodní den mrkve. Mrkev je známá skutečně od pravěku, kdy prehistorický lovec objevil mezi záplavou plevele a býlí divokou mrkev. A protože mu zachutnala, naučil se jí zakrátko pěstovat a šlechtit. Dnes o mrkvi víme v podstatě vše. Známe její chuť, umíme jí pěstovat a víme, jaké látky obsahuje.

  • Víte, že původní divoká mrkev nebyla vůbec oranžová? Byla fialová a hořká. Později získala barvu žlutou a než se z ní stala právoplatná zelenina, používala se pro lékařské účely. Postupem času vznikla mutací červené a bílé odrůdy dnes všem známá oranžová mrkev.

Mrkev obsahuje mnoho důležitých vitamínů, stopových prvků, minerálů a jiných látek, z nichž nejvýznamnější jsou betakaroteny (tzv. dimery vitamínu A), zodpovědné za červenou barvu kořene. Dále je bohatá na vlákninu a antioxidanty. Po chemické stránce v jejím kořenu a semenech bylo nalezeno několik set různých chemických sloučenin. Mrkev se používá v lidovém léčitelství jako močopudný a projímavý prostředek, při šerosleposti, močových kamenech a zánětech kloubů v důsledku revmatitidy. Šťáva z kořene pomáhá také při ischemické chorobě srdeční. Mrkev obsahuje důležitou vlákninu a podporuje vylučování škodlivého cholesterolu z těla.

Oslavte Mezinárodní den mrkve interiérem

Dekor mrkve se dá velmi dobře promítnout i do našich domácností. Pokud se “odpíchneme” od klasické oranžové barvy, zjistíme, že úžasně rozjasní zemitý nebo nevýrazný design našich kuchyní. S oranžovou barvou v kuchyni je ale nutné pracovat uvážlivě. Protože příliš všeho škodí, budeme oranžovou používat pouze jako doplňkovou barvu.

Víte, proč je oranžová barva oblíbená?

Oranžová barva patří k nejvhodnějším barvám do kuchyně vůbec. Povzbuzuje například chuť k jídlu, navíc vám zvedne náladu. Proto je jako dělaná na svěží a hřejivý start do nového dne, ale i na zvednutí nálady po náročné práci. Ideální je zaměřit se na teplé odstíny, kdy ráno nastartujete tělo k činnosti a večer vám dodají energii na domácí práce nebo hry s dětmi. Spousta odstínů oranžové se v kuchyni bude geniálně vyjímat, třeba i odstíny cihlové, okrové či rezavé barvy.

Oranžová barva může vypadat dobře i ve formě doplňků a dekorací. Někdy postačí třeba jen oranžové prostírání, závěsy nebo oranžové domácí spotřebiče. Ale stejně tak si můžete vyhrát s doplňky jako je nádobí a vkusně rozmístit jednotlivé druhy po kuchyni. Oranžová je navíc velmi slavnostní, symbolizuje bohatství, úrodu a je barvou mnoha krásných květin. Není divu, že odstíny oranžové mají rádi energičtí a sebevědomí lidé, veskrze optimisté.

Den mrkve každý den díky několika změnám

Díky takto laděné kuchyni pocítíme vřelost, pohodu i podporu apetitu. Ačkoliv to zní všelijak, oranžová je barvou komunikace. Pokud vyladíte kuchyň do oranžových odstínů, budete pociťovat stále větší touhu se v kuchyni scházet a povídat si. Oranžová je také barvou radosti, světla, tepla, zdraví a štěstí, je barvou lidí, kteří myslí pozitivně. Pokud tedy trpíte zdravotními komplikacemi, je pro vás oranžová v kuchyni téměř zárukou, že se budete cítit lépe.

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Kromě doplňků nebo barvy nábytku můžete samozřejmě oranžovou zakomponovat i do výmalby. Ovšem, všeho moc škodí, proto použijte oranžový odstín třeba jen na jednu stěnu. Ostatně, třeba kombinace oranžové stěny a bílé kuchyňské linky před ní je zcela dokonalá. Pokud nechcete zrovna malovat, použijte oranžový obklad okolo kuchyňské linky.

Náročnější majitelé bytů pak mohou zvolit přímo oranžový dekor kuchyňské linky, ovšem potom bude potřeba ostatní barvy okolo ladit do decentní bílé, popř. světle šedé barvy. Jako vhodné jednoduché doplňky se budou hodit dekorace v odstínech modré nebo zelené. Oranžovou v kuchyni ostatně doporučuje i učení Feng Shui se svou propracovanou filozofií, která se zaměřuje na interakci mezi člověkem a jeho životním prostředím. Věří, že charakter prostoru, ve kterém jedinec tráví čas, ho na vědomé i podvědomé úrovní ovlivňuje. Proto je důležité, aby byly tyto vztahy ve vzájemné harmonii.

4.4.2023 12:10 | autor: Martina Pilzová | zdroj: apetitonline.cz, skrblik.cz, zdravizone.cz
Více o tématu: barvy v kuchyni

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist