Pomůže čistička vzduchu na znečištěné ovzduší u nás doma?

Znečištěné ovzduší trápí obyvatele nejen velkých měst, ale i venkova. V důsledku toho roste počet respiračních onemocnění i alergií. Jednou z možností, jak si doma zajistit čerstvý vzduch, je požití čističky vzduchu.

znecistene-ovzdusi-trapi-obyvatele-nejen-velkych-mest-ale-i-venkova-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Znečištěné ovzduší trápí obyvatele nejen velkých měst, ale i venkova

Co ovlivňuje znečištěné ovzduší?

Na znečištěné ovzduší má celoročně vliv převážně nízká oblačnost, smogová situace a zvýšená koncentrace polétavého prachu. To vše jsou informace, které se běžně dovídáme ve zprávách z předpovědi počasí. Kvalita ovzduší není u nás nijak růžová a dopady na zdraví pociťujeme opravdu všichni nezávisle na věku.

Na kvalitu ovzduší má vliv také všudypřítomný polétavý pyl, který ještě intenzivněji znečišťuje ovzduší.  Na jaře začínají kvést keře, stromy i trávy. Pylová sezóna je obdobím, ve kterém se v ovzduší vyskytuje velké množství pylu, jež způsobuje zdravotní problémy. Toto období trvá až 10 měsíců. Nejčastějšími původci alergií bývají pyly trav, dřevin a různých plevelů.

Vzhledem k tomu, že se nejen pyly, ale i prach či smog vyskytují v ovzduší, nastává otázka, jak správně, nejefektivněji a nejkvalitněji doma větrat. Čerstvý vzduch potřebujeme všichni. V letních měsících je dobré provádět intenzivní větrání naplno otevřenými okny. V každé místnosti by měla proběhnout totální obměna vzduchu. V případě, že je okno otevřené pouze na ventilačku, toto nestačí. Jak všichni dobře víme, teplý vzduch se drží u stropu a absolutní výměna vzduchu tudíž nemá možnost proběhnout. Jakmile tedy otevřeme okna naplno, teplý vzduch s vlhkostí se dostává z místnosti pryč a nahrazuje je vzduch chladnější a sušší.

Od jara do podzimu stačí pro kompletní výměnu vzduchu větrat půl hodiny. Názory na větrání v zimním období se poměrně liší. Větrat bychom však měli převážně krátce, ale zato intenzivněji. Plně otevřené okno stačí ponechat otevřené maximálně 5 minut. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo ke kondenzování vlhkosti mezi okenními tabulemi a uvnitř bytu na stěnách.

Znečištěné ovzduší odstraní čističky vzduchu

Dnes již existují i jiné možnosti, jak doma odstranit znečištěné ovzduší. Obměněný a tudíž čerstvý vzduch v místnosti zaručují čističky vzduchu. Čističky vzduchu vyčistí vzduch od polétavých nečistot, jako jsou prach, pyly, bakterie, spory plísní či cigaretový kouř. I s čističkou vzduchu bychom však neměli zapomínat na pravidelné větrání. V nevětraných místnostech se našim působením kumuluje oxid uhličitý, který způsobuje únavu i vlhkost, jež je živnou půdou pro výskyt plísní.

Čističku vzduchu je vždy dobré zapnout po každém intenzivním i nárazovém větrání. Je dobré tohoto pomocníka umístit do prostoru v bytě, kde se nejvíce pohybujeme. Přes den tedy může být např. v obývacím pokoji a na noc ji můžeme umístit do ložnice či dětského pokoje. Měla by být umístěna v prostoru, aby kolem ní mohl volně cirkulovat vzduch. Kvalitní přístroje mohou bezpečně vyčistit plochu o rozloze až 75, což můžeme přirovnat k velikosti většího bytu 3+1. U některých čističek můžeme nastavit i režim výkonnosti dle velikosti interiéru. Pokud se chceme zaměřit na hlučnost přístroje, existují čističky vzduchu elektrostatické, které využívají bázi elektronového větru a jsou tudíž nejen velmi tiché, ale zároveň i velice energeticky úsporné.

23.5.2023 12:21 | autor: Beáta Boháčová | zdroj: pořad Receptář prima nápadů
Více o tématu: špatný vzduch

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist