Památník Cyrila a Metoděje zvěstuje světlo a lásku

REALIZACE V Brně na Petrově vznikl památník jako připomínka příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Moravu v roce 863. Tito dva mužové ze Soluně přinesli našim předkům křesťanství a položili tak základ naší současné kultuře a společnosti. A to si zaslouží zapamatování.

Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo byl Bůh… V něm byl život a život byl světlo lidí. To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila...“ Tato slova se stala základem návrhu památníku Cyrila Metoděje na Moravu, které bylo svěřeno architektonickému studiu KAMKAB!NET.

Oslava mužů, kteří opustili své domovy, aby svou víru a lásku předali lidem v cizí zemi o tisíc kilometrů dál. Světlo lásky, kterou přinášeli, postavili na Písmu svatém. A ta zde zapustila kořeny. To je postata příběhu, který se opravdu stal. Účelem vznikajícího památníku, bylo tento příběh uchopit a předat ho ji formou přístupnou široké veřejnosti.

Architektka Hana Horáková k návrhu říká: „Ve výrazu našeho návrhu jsme chtěli zdůraznit několik věcí, že dnes již nevíme, jak Konstantin a Metoděj skutečně vypadali, což ale není důležité. Dále že víme, že s sebou přinesli slova, písma srozumitelná zdejším lidem o Slovu – Logu – Kristu, a to je důležité, a že tím Slovem ovlivnili, „prozářili“, naši zem, což zatím vydrželo. Také víme, že byli tito muži pevně spjatí s církví Kristovou a to je i není důležité – důležité proto, aby bylo zřejmé, kde jsou kořeny – naše i naší kultury a není to důležité, protože – Slovo, Pravda, Láska – jsou víc než církev. To vše se symbolicky zobrazuje ve výtvarném pojetí našeho návrhu.“

Památník v prostoru

Základem prostotu památníku je pískovcová dlažba, která vybíhá směrem k městu z prostranství kolem katedrály sv. Petra a Pavla. Dlažbu protíná plošně vsazený bronzový pás ve tvaru kříže, do kterého je odlit v záhlaví uvedený text („Na počátku bylo Slovo…“ a „L. P. 863 přišli na Moravu…“). Písmo prochází celou délkou kříže, kromě plochy kryté plastikou, „svisle“ i „příčně“. Je provedeno bezpatkovými kapitálkami přes celou šíři bronzového pásu. Tento prvek má působit neokázale, subtilně. Okolí památníku doplňuje jednoduchá lavice s výhledem na katedrálu, která slouží ke krátkému posezení či meditaci návštěvníků.

Samotný sochařský objekt vyrůstá na průsečíku kříže. Jde o minimalisticky pojaté dílo, vytvořené z jednoho bloku kamene. Dvě pevně spojené postavy jsou do čtyř světových stran prořezány, otevřeny, znamením patriarchálního kříže, což je jediný tradiční atribut, který byl v návrhu použit. Siluety postav nejsou zcela symetrické, ale naznačují lehké emotivní gesto. Uvnitř dutý objekt je „vyplněn“ světlem, které září skrze průzory kříže. Celkové vyznění směřuje k představám o dávných rytířích ducha, ke kterým Konstantin s Metodějem nesporně patřili.

lumen-fidei-svetlo-viry-08-wf32c7d2gn.jpg

Zdroj: archiv redakce

Památník sv. Cyrila a Metoděje v Brně na Petrově:
autoři: Radim Horák, Vladimír Matoušek
klient: Biskupství brněnské
místo: Brno
realizace: 2013

z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Tomáš Trojan, Ondřej Straka, Jihomoravský kraj, Radim Horák, zdroj: KAMKAB!NET

 

4.7.2016 10:26

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist