Pokojovky, které musíte mít. Potěší na pohled a pročistí vzduch!

Pokojovky neslouží jen jako dekorace nebo oživení interiéru. Některé dokáží čistit vzduch od různých škodlivin včetně nebezpečného formaldehydu. Pořiďte si přírodní čističe vzduchu, které nemají přehnané nároky na pěstování a přitom se vám bohatě odmění. Které to jsou?

aloe-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

„Z cest po Jižní Americe jsem si přivezla nejenom hromadu vzpomínek, ale především slabost pro tamní flóru. A to jsem rostlinám dříve příliš neholdovala, zato dnes je naše zimní zahrada v obležení kvetoucí i zelenolisté flóry,“ usmívá se čtenářka Kateřina z Prahy, která si vybavila místnost v domě opravdu nadmíru zdravě.

Zelená kráska s léčivou mocí

Aloe vera je pro své léčivé účinky se svým zázračným gelem s obsahem vitamínů, minerálů a ligninu, který urychluje hojení ran, odřenin a nepříjemných hmyzích štípanců, známá již po staletí. Vzhledem k tomu, že patří mezi sukulenty, hodí se do bytu také k těm, kteří na pravidelnou zálivku pravidelně zapomínají.

O to víc ale dbejte na to, abyste jí doma našli místo s dostatkem světla. Mezi dále oblíbené patří aloe kapská nebo stromovitá budící dojem keře a se schopností vyrůst až jeden metr.

Fíkus: Krasavec z Asie

V českých domácnostech se i přes svůj exotický původ cítí jako doma. Populární je drobnolistý fíkus benjamin, ale i jeho vyšší kolega fikus pryžodárný neboli gumovník. V Indii z jeho mléčné mízy získávají přírodní kaučuk. První roky pěstitelé doporučují přesazovat častěji, a to nejlépe do zeminy bohaté na rašelinu a písek. Co se týká zálivky, nepřelívejte ho, aby kořeny nestály ve vodě a nezahnívaly.

Phalaenopsis je nenáročná

Pěstování tohoto druhu tropické orchideje je velmi snadné, a když se naučíte, jak o ni pečovat, odvděčí se vám bohatým květenstvím. Než si orchidej přivezete domů, zkontrolujte její kořeny. Indikátorem zdraví jsou zelené kořeny, nikoliv ty hnědé bez života, osahejte si také tuhost listů, nesmí být zvadlé.

Vyhněte se orchidejím prodávaných na venkovním prostranství, zvlášť v chladných měsících. Orchideje se nezalévají klasicky, jak jsme zvyklí. Místo toho rostlinu ponořte rostlinu na půl dne do měkké vody. Speciální substrát z kůry by nikdy neměl zcela vyschnout. Listy udržujte ve vlhku rosením, ať ji navodíte pro ni tolik typické klima. Přihnojujte speciálním hnojivem pro orchideje.

Trochu jako bonsaj: Znáte tlustici?

Ve světě rostlin si drží míry plus size, poznáte ji podle zaoblených listů a silného kmenu. Zasaďte ji do běžného substrátu pro pokojové rostliny, přidat můžete trochu písku. S nadbytkem vláhy to nepřehánějte, vodu si totiž střeží na horší časy ve svém baculatém kmínku. Aby opravdu vypadala jako bonsaj, musíte ji tvarovat, jinak si bude růst, jak se jí zlíbí.

A jaké rostliny si hýčkáte doma vy?

„Díky své mamince jsem se zamilovala do exotických anturií, společně se předháníme, která bude mít bohatší květenství.“ Lada, 44

„U nás v obyváku se předvádí citroník, banánovník a kávovník. S manželem milujeme rostliny, které plodí. Radost z pěstování je pak dvojnásobná.“ Tereza, 33

 

10.3.2022 5:30 | autor: Zelnitiusová Lenka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist