Domů > Květiny > Pokojové rostliny > Pokojové rostliny v zimě – jak na ně, když začínají chřadnout?
Pokojové rostliny v zimě – jak na ně, když začínají chřadnout?
vlhko. To, že takové počasí neprospívá pleti, ví jistě každá žena. Ono ale neprospívá ani pokojovým rostlinám! Začínají kolem vás chřadnout? Je nejvyšší čas s tím něco udělat!
Pokud jste si všimla, že dříve zelené listy začínají hnědnout a opadávat a že rostlina vypadá doslova jako bez života, asi se někde stala chyba. Nikdy ale není pozdě, proto chyby v ošetřování rostlin v zimě zkuste napravit!
Pro rostliny je zima obdobím klidu a nabíráním síly na období vegetace, které přichází na jaře. Proto jim klid nijak nenarušujte. Přestože vám právě teď připadá, že rostlina odrostla svému květináči, nepřesazujte ji, počkejte s tím do jara.
Pokojové rostliny v zimě: Neseřezávat ani nepřelévat
Rostlinu nijak neseřezávejte. Můžete otrhat žluté a uschlé lístky, ale radikálnější prořezy nechte na příznivější počasí a lepší klima v bytě. Tedy na jaro.
Rostlinám v zimě svědčí světlo a méně vody. Pokud rostlina chřadne, může být příčinou právě nedostatek světla. Dejte ji blíže k oknu, nenechávejte ji v tmavém koutu pokoje, kde se jim v létě dařilo, ale přes zimu na ni sotva dopadnou sluneční paprsky.
Velká inspirativní galerie rostlin
S vodou to v zimě nepřehánějte. Pokud rostlinám žloutnou listy, může být na vině právě příliš zálivky. Pokojové rostliny v zimě stačí zalévat jednou za týden až za deset dní, rostliny totiž tolik vody nepotřebují. Nezapomeňte ale rosit listy. Vlhkost je především kvůli suchému vzduchu potřeba alespoň tímto způsobem.
Pokud rostliny přelijete, hrozí jim v zimě uhynutí kořenů. Alarmujícím faktem jsou právě žloutnoucí listy. Zkontrolujte substrát, jestli není příliš přemokřený, zalévání omezte a přeneste rostlinu na teplejší místo.
Pokojové rostliny v zimě: nehnojit
Pokud si říkáte, že byste rostlinám mohly pomoct hnojením, zapomeňte na to. S hnojením začněte až od března a dejte pozor, aby nebyl substrát příliš suchý. Hnojiva bývají agresivní, proto by mohla popálit kořeny.
Pokud si s chřadnoucí rostlinou vůbec nevíte rady, přemístěte ji co nejblíže k oknu, aby měla dostatek světla. Dávejte ale pozor na větrání! Rostlina by při delším větrání mohla namrznout. Zároveň by se rostlina neměla dotýkat skla, jeho teplota je totiž mnohem nižší než teplota v místnosti.
Pokud se přesto rostlinám problémy v zimě nevyhnou, naordinujte jim na jaře, nejlépe zhruba od května, pobyt na balkoně.
Další informace a inspirace ze světa zahrady a pokojových rostlin Pořiďte si přirozený osvěžovač vzduchu
autor: Martina Tlachová
Foto: flickr.com, charlesandhudson.com, greengardenista.com, susty.com, ehow.com