Pokojové rostliny v ložnicích pro lepší sny

Jsou pokojové rostliny vhodné do ložnice? Botanici vyvracejí časté pověry a tvrdí, že jsou balzámem na duši člověka. Feng-shui styl živé rostliny v našich domovech podporuje, protože nás přibližují přírodě.

136411-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Proč je dobré mít v ložnici zelené rostliny?

Pokojové rostliny odčerpávají škodlivé látky z ovzduší ložnic. Už před dvaceti lety prokázala studie provedená NASA, že některé rostliny absorbují různé chemikálie. Například  Rhapis excelsa Palma je jeden z nejlepších odstraňovačů amoniaku a jiných toxinů. Prvek amoniak můžete nalézt třeba v odlakovačích na nehty či jiné kosmetice.

Zajímají vás pokojové květiny? Informujte se na forum.living.cz

Rostliny v průběhu dne vyrábějí kyslík a v noci ho spotřebovávají, ale zdraví rozhodně neohrozí. Je pravda, že listy rostlin zachycují prach, zato zvlhčují vzduch v suchých bytech, což je dobré pro alergiky. Rostliny totiž fungují jako prachovka. Prach a kouř umí výborně zachytit rostliny s chlupatými listy, ale pouze pasivně. Od prachu pak stačí rostlinu osprchovat.

Zelená ložnicím sluší

Mít v ložnici rostliny je zejména estetická záležitost. Pokojové rostliny navozují pocit pohody a jsou přínosem živé energie do vašich ložnic. Vypadají hezky a lahodí oku. Do ložnice vybíráme rostliny v zelenkavých odstínech, protože zelená barva působí příznivě na psychiku člověka.

Některé typy rostlin zlepšují vzduch – třeba eukalypty, vypouštějí vonné silice, které fungují antibakteriálně. Eukalyptus je doporučován těm, kdo mají potíže s horními cestami dýchacími. Pro pěstování rostlin v ložnici je vhodný dále například Cyclamen, Yucca, Clivie a jim podobné, tedy ty se zakulacenými listy.

Některým rostlinám se v ložnicích vyhýbejte a nechejte je raději za dveřmi. Jedná se hlavně o rostliny s pichlavými či ostrými listy, zejména jde-li o kaktusy. A víte proč? Traduje se, že kaktus má sice silnou ochrannou moc, ale údajně zklidňuje sexuální potřeby.

Rozhodně se také vyvaruje před suchými či uvadlými květinami. Představují mrtvou energii, která vás může energeticky ve spánku vysávat. Suché květiny jsou známkou konce života a mohou přivolat neštěstí.

Zato brambořík prý chrání před zlými sny. Pokud vaše volba padne na kvetoucí druhy rostlin, nemělo by jít o příliš aromatické rostliny jako je například hyacint nebo gardénie. Někomu může jejich vůně vadit a navíc silně lákají hmyz.

Zastáváte názor, že mít rostliny v ložnici je nezdravé? Kdo živým rostlinám v ložnici nefandí, může si pořídit rostliny spíše jako dekoraci na tapetách, ložním prádle, obrazech či závěsech.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: home-designing.com, fengshuidana.com, furniture.trendzona.com, mohomy.com, kyleschuneman.com, swettydesign.com, healthycompromises.blogspot.com, flickriver.com, designshuffle.com, lifebyjesson.com, onarchitecturesite.com, jilishta.com, firstremont.ru, marvelbuilding.com, colefacts.com, wombtoworldwellness.com, newavenuehomes.com

4.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist