Pokojové květiny do každého bytu

Zvláště v tomto zamračeném období, plném špinavě šedých barev, bytostně toužíme po záchvěvu živého elementu. Tuto roli na sebe velice vděčně berou pokojové rostliny. Víte, co je to sansevierra? Tchynin jazyk?

131973-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Obecně se dá říci, že v bytě, kde nejsou zastoupeny květiny, se nežije, není tím pravým, přívětivým a harmonickým domovem. Ať ho máme strohý, minimalisticky vybavený nebo dáme přednost bohatší klasice, přikláníme se rustikálním reminiscencím, vždy ho dokáže oživit správná květina. Nemusíme sice v obýváku chodit přímo s mačetou, ale připadat si jako v přírodě můžeme. Rostliny, zvláště ty veliké, mohou působit jako architektonické vsuvky, a tvořit příjemná zákoutí a předěly.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Zvládne to každý

Abychom se z rostliny mohli dokonale radovat, je třeba si vybrat nejen tu, co se nám moc líbí nebo je módní, ale především tu, která dobře snáší podmínky, které ji můžeme nabídnout. Do našich spíše suchých a teplých bytů se hodí ostnaté kaktusy a elegantní sukulenty, pokud jim zajistíme zimní klid. Ostatní péče je nenáročná, vyhovuje jim ostré světlo, sucho i teplo.

Dříve častá, proto možná později zavržená sansevierra, známá pod lidovým názvem tchynin jazyk, slaví velkolepý návrat hlavně díky své nezničitelnosti. Navíc do interiéru přináší energii a výraz. Proto si ji oblíbili vyznavači zenu.

I v paneláku bude prospívat a do značných rozměrů se rozrůstat (na to musíme pamatovat, když nakupujeme toho svého drobečka) fikus nebo monstera. Je nutné jim zajistit oporu a vláhu, světelným podmínkám se přizpůsobí, i když dávají přednost světlejšímu stanovišti.

Hezky poroste a téměř celoročně pokvete Athurium, pokud nebudeme šetřit vodou a rosením. Ty samé podmínky dopřejeme banánovníku, asparagusům, scindapsům, poděnkám. Barevným listem potěší krotony, pokud budou stát na světlém místě, panašovanými zase dekorativní, ale jedovatá diffenbachie mramornatka. Když umístíme klívii na světlé a chladnější místo, nebudeme ji moc přesazovat, dočkáme se bohatých oranžových květenství.

Ať už si vybereme kteroukoli rostlinu, osvěží náš interiér a stane se naším přítelem.

Jindříška Kodičková
Foto autor

22.1.2008 3:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist