Pokojík po anglicku, něžný obývák, bezbariérová koupelna – podívejte na velkou proměnu

Tentokrát budou muset designéři pořadu Jak se staví sen vyřešit úpravu bytu tak, aby se v něm mohla bez problémů a samostatně pohybovat invalidní dívka. A jak už je zvykem, nezůstane na kameni kámen a nového kabátu se dočká téměř celý byt…

po-6-2-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: FTV Prima

Čtrnáctiletá Andrea žije s adoptivní maminkou Jitkou ve starém, pro její stav absolutně nevyhovujícím bytě. Lékaři jí ještě v porodnici diagnostikovali mozkovou obrnu, v důsledku toho je celý život na vozíku, i když alespoň krátké vzdálenosti zvládá o berlích.

I přes všechny obtíže by chtěla být úplně samostatná. Ve škole dře, aby si mohla stát překladatelkou, ale doma je jí velkou překážkou na cestě k soběstačnosti vana, kam se bez pomoci maminky nedostane. A to by měli změnit designéři Zuzana Schubertová a Petr Hodan z pořadu Jak se staví sen.

Starý a nevyužitý

Statečné ženy žijí ve čtyřpokojovém bytě, který Jitce odkázala její maminka. Byt a jeho zařízení jsou přes 40 let staré. Paradoxně využívají hlavně obývák s kuchyní a jednu společnou ložnici. Další dva pokoje zůstávají nevyužité.

Kromě koupelny by Andrea ráda dostala vlastní pokoj, který by ale plnil i funkci soukromého obýváčku s křesílkem a stolečkem pro případné návštěvy. Jinak by v pokoji měl být jen nízký nábytek – komody, na které by Andrea dosáhla. Do pokojíku by se také měla přestěhovat zdravotní postel.

Očima designérů

Zuzaně Schubertové a Petrovi Hodanovi bylo jasné, že je čeká velmi náročná proměna zvlášť, pokud chtějí předělat větší část bytu. Je to totiž potřeba. „Hlavní a zásadní problém byla koupelna. Celkově byt nesplňoval potřeby bezbariérového bydlení a o stáří vybavení vůbec nemluvíme. Vybavení bytu bylo původní, ještě po rodičích paní majitelky,“ popisují výchozí situaci.

„Paní Jitka má ráda světlé barvy a moderní styl, takže jsme její přání splnili a prostor hodně prosvětlili, zjednodušili, a hlavně otevřeli, aby se všude mohly obě pohybovat bez omezení. Jak Andrea, tak paní Jitka,“ pokračují Zuzana s Petrem.

„Největší radost nám udělalo to, že Andrea získala plnohodnotný prostor, kde se může pohybovat, má svůj velký vysněný pokojíček, kde může nejen sama spát, ale i přijímat kamarádky. A maminka získala krásný a otevřený obývací prostor s velkou kuchyní a jídelním stolem, kde se poprvé mohou společně s Andreou najíst. Nová bezbariérová koupelna se sprchovým koutem byla třešinkou na dortu, která celý nový interiér jen podtrhla,“ rekapitulují proměnu spokojení autoři.

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 26. února ve 21.30 na Primě.

23.2.2018 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist