Pokoj pro druhé dítě

Čekáte druhé dítě a děsíte se už teď toho, jak se naskládáte do třípokojového bytu? Čeká vás zařizování pokoje pro kluka a holčičku, nebo pro různě staré sourozence? Nemusíte se bát, jen se nebojte zapojit fantazii a odvažte se experimentovat. Výsledek pak bude rozhodně stát za to.

119299-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Když přijde druhé dítě, je to pro rodiče většinou náramná sláva a radost. Ovšem prvorozený sourozenec už takovou radost mít nemusí. Nový přírůstek do rodiny bere jako vetřelce a ještě o to hůř, když mu musí udělat místo i ve svém dosud samostatném království. To pak může vzniknout pořádná řevnivost. Je proto důležité, aby mělo dítě pocit, že přesto, že se mu v pokojíku usídlil pro něj nevítaný „vetřelec“, má stále svůj koutek, kde se může ukrýt a kde si může schovat své poklady.

V zařizování jednoho pokoje pro dvě děti máte dvě možnosti. Buď pokoj oddělíte tak, aby vznikly dva samostatné koutky, což je vhodné zvláště u dětí, mezi nimiž panuje velký věkový rozdíl, případně u dospívajících sourozenců rozdílného pohlaví, nebo pokud jsou si děti věkově blízké, či prostě nemáte jiného zbytí, zařiďte pokoj společný. Ten by měl být zařízen především prakticky a účelově. Měli byste jej rozdělit na tři základní zóny – na část pro spaní, část pro hraní a nakonec i část pro studium.

Spací zóna je samozřejmě nejdůležitější, protože kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro správný vývoj dítěte a to jak fyzický, tak i psychický. Místo na spaní by proto mělo být klidné, ideálně v rohu místnosti, kam ani není nezbytně nutné, aby dopadalo denní světlo. Postel tedy můžete klidně postavit do rohu ke dveřím. Využít můžete nabídky poschoďových postelí, které vyřeší problém s místem, ovšem ne každé dítě může na poschodí spát. Mějte na paměti, že děti do pěti let, by na poschodí být vůbec neměly. Zvažte také, jak se vám bude v případě péče o nemocné dítě obsluhovat horní palanda, nemluvě o tom, že spaní pod stropem není příliš vhodné ani kvůli klimatickým podmínkám, u stropu se totiž drží teplo a vydýchaný vzduch. Vhodnější bude pořídit postel vysouvací, kde z jedné postele jednoduše vysunete postel druhou. Některé typy výsuvných postelí mají dokonce i úložný prostor, kam v pohodě naskládáte lůžkoviny.  Koupit můžete také postele patrové, které lze umístit do tvaru písmene L a prostor pod nimi pak využít jako šatník nebo hernu s kontejnery na hračky.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Kromě šatní skříně, kterou mohou mít děti klidně společnou, by mělo mít každé z dětí všechno své, počínaje boxy na hračky, policemi na knihy a konče vlastním psacím stolem.  Pokud nedisponujete velkým prostorem, zkuste nechat udělat dětem psací stůl na míru. Ideálně se na to hodí prostor pod oknem, který může stůl celý vyplňovat. Pod něj pak stačí každému z dětí dát vlastní šuplíkový kontejner a přisunout vlastní židli. Nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení pracovní plochy. Psací stůl může stát i volně v prostoru, zvláště u mladších školáků je vhodné držet jejich pozornost na uzdě, což mnohdy s výhledem na rušnou ulici bývá pořádný problém.  Navíc lze psacími stoly od sebe oddělit jednotlivé části pokoje a dopřát tak dětem alespoň pocit soukromí. Stejnou službu, tedy alespoň trochu soukromí dokážete navodit také předělem pokoje textilní žaluzií, oboustrannou knihovnou nebo barevným paravánem.

Poslední herní část pokoje by měla být pestrá a vybavená kobercem, na kterém se bude dětem mnohem lépe hrát, než na chladném linu nebo plovoucí podlaze. Dopřejte dětem pestré barvy, koneckonců tato část pokoje má nejmenšího trvání, přeci jen v určitém věku už děti na lezení po koberci příliš neužije.

Seskládat dětský pokoj tak, aby plně vyhovoval dvěma ratolestem, není jednoduché. Jestliže vás nic nenapadá, klidně se vydejte načerpat inspiraci do obchodů. Koupit lze sestavy do dětského pokoje, které jsou šikovně navržené a vyřeší vaše trápení rychle a jednoduše.
Petra Martišková
Foto: decorati0ns.net, ghoofie.com, bunkbedsunder100.blogspot.com, trend-dir.net

14.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist