Pokoj pro dítě v předškolním věku

Na konci léta a začátkem podzimu se většinou plní stránky časopisů o bydlení tématy spojenými se začátkem školního ruku. Píše se o studentských, školáckých či žákovských pokojích a úplně se zapomíná na to, že i děti v předškolním věku, pro které nemá podzim hořkou příchuť školních povinností, by také měly bydlet kvalitně, zdravě a hezky. Nebo ne?

Dětem do šesti let, ať už v rámci bydlení, odívání, stravování či jiných aktivit, se věnují v podstatě jen magazíny určené matkám. Časopisy o bydlení pak taková témata většinou nepublikují a je to na jednu stranu vlastně pochopitelné. Dříve, než dítě dospěje do fáze, kdy může mít vlastní pokoj a kdy nemusí být 24 hodin pod ostražitou kontrolou matky či otce, se vlastně o žádném „bydlení“ či „dětském pokoji“ ani mluvit nedá. A nebo ano, ale je to období cca dvou let, přibližně mezi čtvrtým a šestým rokem věku. Pak už je potřeba počítat s úpravami pro potřeby prvňáčka.

Jinak řečeno: pokud se rodiče rozhodnou pořídit svému dítěti vybavení pokoje ještě v útlém předškolním věku, pak by neměli zapomenout, že takový pokoj by měl být také schopen- po malých úpravách -vyhovět rovněž potřebám žáka prvního stupně ZŠ. Dlužno dodat, že tyto úvahy jsou určené těm, kteří nejdou ochotni po dvou – třech letech pořizovat kompletně nové vybavení.

A čeho se vyvarovat?

1.pestrobarevný, pastelový a nebo jinak „milý“ nábytek bude vyhovovat čtyřletému dítěti, sedmileté už se v něm nebude cítit dobře.

2.nábytek evokující pohádkové hrdiny a bytosti, nábytek s detaily ve tvaru myšákovy hlavy nebo dračího ocasu je také velmi limitující a pro dítě z prvního stupně základní školy není vhodný. Totéž platí o postýlkách ve tvaru perníkových chaloupek nebo formulí, plachetnic atd.

3.pokud je to trochu možné, zkuste volit polohovatelný nábytek. Děti rychle rostou a zejména stoly a židle jim budou brzy malé. Polohovatlný nábytek se dá do určité míry jednoduše přizpůsobit změnám výšky postavy uživatele.

TIP: vyloženě předškolní, pohádkové a jiné motivy volte tak, aby šli jednoduše odstranit, aby byly určeny k zavěšení na zdi jako ozdoby, lustry atd. a aby zkrátka nebyly nedělitelnou a pevnou součástí nábytku.

Red.
Foto Ma Maison

15.9.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist