Pod pokličkou: Jak vzniká makové potěšení?

Před časem mě oslovila paní, která miluje mák. Doslovně. Jak sama s úsměvem říká: „Jsem taková Maková panenka.“ Prostě a jednoduše mák na všechny způsoby. Jako pochoutka, mák jako dekorace, která svou výrazně červeno-oranžovou barvou prostor oživí a zároveň mu dodá určitou atmosféru romantiky, vášně a dynamiky.

dsc05809_zk2-1100x618.jpg Zdroj: FMdesign

Jelikož je právě sezona máků, je ideální čas pro splnění přání

Musím říct, že na práci jsem se moc těšila. Při přemýšlení a úvahách jsem se během pár minut rozhodla, že nadzvednu pomyslnou „pokličku“ a podělím se s vámi o to, jak taková zakázka vzniká. Věřím, že se vám povídání bude líbit a náhled do „foto kuchyně“ vám o něco více přiblíží naší práci pro vás.

Zákaznice má velkou rodinu a všichni se setkávají u jednoho velkého rodinného stolu, který pojme až 18 lidí, proto zakázka zahrnovala velkoformátovou fotografii + sadu prostírání.

Udělejte si pohodlí a pojďme na to.

Krok 1. Seznámení

Myslím si, že je velmi důležité, aby se lidé vzájemně poznali. Tak říkajíc, naladili na stejnou notu. Nejdříve jsme si se zákaznicí velmi příjemně popovídaly. Naším hlavním tématem byla samozřejmě zakázka. Mimo toho jsme se dostaly i k jiným zajímavým tématům. Ráda naslouchám svým zákazníkům. Tak zjistím, co se jim líbí, co je nabijí, u čeho odpočívají, v čem se cítí uvolněně. Jsem přesvědčená, že je dobré nahlédnout do jejich duše, aby konečný výsledek splnil očekávání, udělal radost a stal se jejich srdeční záležitostí.

Krok 2. Koncept

Důkladně jsem si musela postupně promyslet a připravit koncept celého projektu, který vycházel především z milého povídání se zákaznicí. Což ovšem zahrnovalo, jak už to tak bývá, xkrát začínat nanovo. Tu se mi nelíbilo to a pak zase ono. Nicméně se pomalu začínaly střípky myšlenek pěkně skládat jako mozaika a pak mi již běžel v hlavě film, co a jak bude. Koncept předkládám milé zákaznici, která ho s radostí, a zároveň s velkým očekáváním schvaluje.

Krok 3. Mák I.

Mák je alfou omegou zakázky a konceptu jako takového. S manželem vyrážíme čerstvě po dešti na mák, další květiny a trávy. Pojali jsme to jako takovou malou oddechovou procházku, která se trochu zvrtla, jelikož nás stihl pořádný déšť. Ale výsledek za to určitě stojí.

Květiny, trávy, které jistě zužitkuji v rámci konceptu.

Krok 4. Mák II.

Mák nesmí v mém konceptu chybět ani jako pochoutka. Požádala jsem zákaznici o nějaký ten recept. S radostí mi dodala její lety osvědčený recept na makovník, který je ozvláštněný trochou marmelády. Pro mě zcela nové poznání. Musím říct, že vůně, která se při pečení linula, byla omamná. Poté, když se makovník vytáhl z trouby a jeho zlatavá barva s prasklinami, které mu dodaly na rustikálním vzhledu, zvala přímo k zakousnutí. Řeknu vám, že bylo hodně těžké odolávat.

Domácí makovník. Není nad to udělat si domácí „dekoraci“.

Krok 5. Dekorace

Koncept by nebyl úplný, kdyby v něm chyběla dekorace, která dotváří celek obrazu. Výběr není určitě dobré podcenit. Zde je ukázka nepatrné části, která přichází v úvahu. Nicméně uvidím, co nakonec použiji. Vše může být ve výsledku úplně jinak. Vlastně to bude překvapení i pro mě. Jako první na řadu přijde výběr dekorace pro aranžmá pro velkoformátovou fotografii, která bude vsazena do rámu.

Copak si asi vyberu?

Krok 6. Příprava

Příprava plochy pro finální focení je další důležitou kostičkou v mozaice. Pokud je dobře odvedená příprava, mohu se pak plně věnovat samotnému focení. A tak se musí vše řádně vyčistit a naleštit. Nechci, aby smítka či otisky veškerou práci znehodnotily.

Zajímavost: To, na co se právě díváte, jsou dveře od skříní, které manžel rozebral v rámci focení.

Krok 7. Aranžmá květin

Na tuto činnost se vždy moc těším. Ráda aranžuji květiny do váz. A pak se ještě raději kochám jejich krásou. Po původním výběru jsem nakonec sáhla po úplně jiné váze, která se ani kouskem máku nepodobá té původní. Ale to se dalo trochu očekávat. Tak už to prostě bývá, že člověk si něco vymyslí a realita je pak jiná. Nicméně, i když jsem se trochu od původního konceptu odklonila, myšlenka stále zůstává, a to je podstatné. Jdu do toho. Musím pracovat rychle, jelikož máky po chvíli uvadají. A aby toho nebylo málo, chytla mě pořádná alergie. Beru si prášek. Bohužel mi nezabírá a reakce se navíc začíná ještě více zhoršovat. Jenže mě tlačí čas. Nemohu si dovolit čekat, až mi prášek zabere, proto aranžmá musí dodělat manžel. S nateklýma uslzenýma očima a kapesníkem u nosu mu říkám, kam, která květina a tráva půjde. Takže musím s úsměvem konstatovat, že aranžování kytice do vázy jsem doslova obrečela. Manželovi moc děkuji, jelikož bych to bez jeho pomoci nestihla a máky by uvadly. Zvládl vše na výbornou.

Postupné aranžování květin a trávy do vázy.

Krok 8. Focení

Řekla bych, že příprava je hotová. Nyní můžu začít svou myšlenku převádět do reálu. Tato fáze mě hodně baví a vždy se těším, jak bude realita korespondovat s myšlenkou, která probíhá jen v mé mysli. Dalo by se říct, že je to takový film a já ho nyní natáčím pro vás, diváky. Musím vše nastavit, a to od celkového aranžmá až po fotoaparát. Ještě je třeba zkontrolovat, zda se mi někde neobjevilo nějaké to smítko či otisk a pak už se jen dívat okem fotoaparátu. V hledáčku hledám ten správný úhel, dobrou vzdálenost, správné světlo… Mám naprosto jasnou představu, jak má foto vypadat, takže teď je to vše již jen o správném nastavení a pohledu. Udělám pár záběrů a jdu si foto rovnou stáhnout do PC, abych ho viděla na velkém monitoru. Hm…, hezké, ale je třeba do toho dát víc, aby má představa byla 100%. Další hledání a cvakání. Stále mě čím dál víc tlačí čas, proto zrychluji tempo. Máky zkrátka nepočkají. Ano, tak tohle je ono, přesně jak jsem to měla v mysli. Paráda. Povedlo se. Do 15 minut po posledním cvaknutí máky úplně padly.

Krok 9.  Úpravy

Z většího množství fotografií jsem nakonec vybrala dvě top. Zde je náhled surových fotografií, jak vypadají hned po stažení z fotoaparátu. Jedná se o formát JPEG o rozměrech 6000 x 4000 a velikosti 4,5 MB.
Úpravy k focení prostě patří. Sedám k PC a začínám si „hrát“. Líbí se mi, jak fotografie pod rukama během úprav začínají ožívat. Jsou jako květina. Zpočátku poupě a po vhodně zvolené úpravě rozkvetou a zazáří v plné své kráse. Je to další krok, který je potřeba zvládnout k dokonalému výsledku.

Surová fotografie před úpravou.

Surová fotografie před úpravou.

Krok 10. Výsledné foto + výběr

A nyní se dostávám po všech předešlých krocích k výsledné práci. Dvě TOP velkoformátové fotografie, které budou předloženy zákaznici k výběru. Musím, říct, že já sama za sebe bych měla trochu s výběrem problém. O to víc jsem zvědavá, kterou z fotografií si zákaznice nakonec vybere. A jaké byste dali přednost vy?

Krok 11. Prostírání

Zakázka by nebyla úplná bez prostírání na velký rodinný stůl. Prostírání je jakási pomyslná třešnička na dortu celého konceptu, který se postupně v mé hlavě utvářel a během cesty různě přetvářel. Chce to ještě vytvořit aranžmá pro foto prostírání, které mám opět ve své mysli. Proces se opakuje jen v rámci jiného výrobku. Zde opět proběhne xkrát cvaknutí než usoudím, že toto je přesně ono.

Náhled top vybrané surové fotografie hned po stažení z fotoaparátu. Jedná se o formát JPEG o rozměrech 6000 x 4000 a velikosti 3,9 MB.

Musím říct, že jsem s výsledkem velice spokojená. Rozhodující ovšem bude slovo zákaznice. Doufám, že i ona bude nadšená a výsledek jí pohladí po duši.

Prostírání, které jistě zpříjemní společné chvíle.

Milá zákaznice si nakonec vybrala obě fotografie – prostírání a obraz.

Specifikace:

 • Velkoformátová fotografie
 • 2 kusy
 • Rozměr: 60×40 cm
 • Materiál: matný foto papír
 • Rám: dřevo / sklo
 • Prostírání
  20 kusů
 • Rozměr: 40 x 30 cm
 • Materiál: měkký banner – 510 g (nadstandardní gramáž), matný „sametový“ hladký povrch s jemnou strukturou plátna, spodní strana je bílá, zaoblené hrany. Na dotyk velmi příjemné.
 • Tisk: HP Latex 1500 (šíře 3,2 m) – latexová tisková technologie.
  Nejekologičtější tisková technologie – možno použít bez omezení (včetně dětských pokojů apod.), absolutně bez zápachu. O něco vyšší kvalita tisku než UV tisk. Ekologický tisk s vodou ředitelnými inkousty umožňuje následné zpracování bez vyvanutí. Inkousty nezapáchají. Umožňuje tedy výrobu všech produktů a reklamních nosičů, které znáte u jiných tiskových technologií, avšak s přidanou hodnotou ohleduplnosti k přírodě.
  Tisky probíhají ve specializované tiskárně v Brně.
  Celkový čas strávený nad zakázkou od úplného počátku do konce činil 14 dní práce včetně napsání reportáže.

Za FMdesign, přejeme báječné dny a pozitivní energii.

Filip&Monika

18.6.2020 10:30 | autor: Monika Třeštíková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist