Pokládka velkoformátových obkladů má svá specifika. Znáte je všechny?

Velkoformátové obklady dodají koupelně nadčasový a čistý vzhled s minimem rušivých spár. Mají ale svá úskalí. Nic nepřekonatelného, chce to jen dodržet několik zásad.

shutterstock_1659463054-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Co se týká struktury a barvy existuje mezi velkoformáty podobně široký výběr jako mezi klasickými obklady. Působí ale mnohem honosněji a právě kvůli velkému rozměru často evokují luxusní kamenné obklady. Navíc jsou velmi praktické, protože disponují minimem spár, a tudíž se lépe uklízejí.

Jediné úskalí tkví v jejich pokládce, protože vyžadují perfektně připravený, pevný a rovný podklad. Klade se také velký důraz na přesnost pokládky, ať už obkladů, či dlažby.

Výhody a nevýhody velkoformátových dlaždic:

  • Rychlejší pokládka dlažby
  • Minimální spárování
  • Méně údržby
  • Větší důraz na přesnost
  • Dokonale připravený podklad
  • Přesné dodržení technologického postupu při nanášení lepidla i spárovací hmoty

Podklad je základ úspěchu

Pro dosažení co nejkvalitnějšího výsledku vyžaduje speciální pozornost především příprava podkladu, který musí být rozměrově stálý, suchý, dokonale rovný, bez trhlin a nečistot. V případě nerovností je nevyhnutelné povrch vyrovnat pomocí samonivelační malty a samozřejmě nesmí chybět ani penetrační nátěr.

Pozornost je nutné věnovat také pevnosti podkladu. I když si to mnoho lidí neuvědomuje, velké dlaždice mají vyšší váhu. Velkoformátové prvky jsou těžší než obklady menších rozměrů. I přesto, že celková hmotnost zůstává stejná, těžší obklady vyžadují pevný podklad. Velké dlaždice je možné instalovat na většinu podkladových vrstev jako je beton, sádrokarton, keramické či kamenné podlahy a cementové nebo sádrové omítky.

Plánování – základ úspěchu

Dříve, než se pustíte do práce, rozplánujte si, jak budou obklady rozložené. Díky plánu rozložení budete moct zvolit vzor, který je do místnosti nejvhodnější. Velkoformátové dlažby a obklady umožňují vybrat různé zajímavé vzory včetně tradičních cihlových dekorů, rovných spár či rybí kosti.

„To, co u dlažby malého formátu funguje bez problémů, ale u velkoformátových variant možné není, je pokládka s polovičním přesazením. Důvodem jsou výrobou podmíněné „misky“ dlažby. Ty jsou, i když jen nepatrně, prohnuté mírně dolů směrem ke středu. Při polovičním přesazení by se pak stýkal nejhlubší bod ve středu dlažby s nejvyšším bodem na jejím konci. Čím je dlaždice větší, tím rušivější je tento efekt. U křížových spár se tento problém neprojevuje,“ upozorňuje stavební odborník Richard Klička.

Lepidla pořádná vrstva

Výrobci lepidel nabízejí široký sortiment vhodných produktů. Je nevyhnutelné ujistit se, že pro vaši velkoformátovou dlažbu používáte vhodné lepidlo v závislosti na druhu podkladu, typu a formátu obkladového prvku, místa použití a okolních podmínek na stavbě. Při maxi obkladech hraje důležitou roli i způsob nanášení lepidla.

Větší formáty vyžadují více lepidla, aby se zajistilo jejich správné upevnění a poskytla se strukturální stabilita potřebná pro těžké mechanické a tepelné zatížení. Nanášení lepidla se provádí metodou buttering floating – metoda oboustranného nanášení. Jde o nanášení lepidla jak ze strany obkladu, tak i na podklad. Použitím této metody se zajistí úplné pokrytí obkladu lepidlem.

Trpělivost při spárování

Šířka spár u velkých formátů musí mít minimálně 2 mm. Protože se u pokládky velkoformátových obkladů a dlažeb používá větší množství lepicí hmoty, je nutné zajistit dostatečný čas na schnutí. Pokud aplikujete spárovací maltu příliš brzy, můžete zabránit úplnému vytvrdnutí lepidla, což může později způsobit problémy.

Před aplikací spárovací malty vyškrábejte ze spár zbytky lepidla a odstraňte distanční podložky. Spárovací hmotu rozetřete na povrch obkladu, ideálně pomocí spárovací stěrky. Při aplikaci všech materiálů vždy respektujte doporučení výrobců.

Je velkoformátová dlažba vaším favoritem? Plánujete ji v koupelně nebo jinde v interiéru? 

9.3.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist