Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.

15_hezkey_byt-po-babicce_predsin-02-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: Hezkey.cz

Dřevěné podlahy mají svá pro a proti.  Pozitivní vlastností dřeva je schopnost pohlcování vlhkosti a její opětovné odpařování, čímž se podporuje optimální pokojové klima. I proto jsou tyto podlahy jsou také vyhledávané pro vynikající tepelné a izolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je finanční náročnost jak materiálu, tak i pokládky a také fakt, že se nehodí do všech prostorů. Například do velmi vlhkých místností dřevo nepatří.

„Pro montáž pohledové podlahy jsou určeny desky z masivu, které musí mít maximální vlhkost do 10 %. Dřevo s vlhkostí přes 12 % se na podlahové krytiny nehodí, protože může začít vysychat a v podlaze vznikají spáry,“ upozorňuje Richard Klička z Hornbachu.

Podlaha na roštu

Můžete mít štěstí a zůstal-li vám nepoškozený rošt z předchozí montáže podlahy, můžete začít přímo s pokládkou. V opačném případě je důležité vytvořit spodní konstrukci s izolací.

Pro tlumení kročejového hluku slouží izolační pruhy odolné proti tlaku, které se seříznou na šířku spodní konstrukce. Pokud existuje nebezpečí stoupající vlhkosti, např. u nepodsklepených místností, celoplošně se na podklad položí PE-fólie. Na izolaci vyrovnejte prkna spodní konstrukce s maximální vlhkostí dřeva 15 %. Dodržujte výrobcem doporučenou vzdálenost mezi prkny, která by měla být asi 50 cm.

Pro zajištění konstrukce proti posunutí až do doby jejího upevnění, použijte několik pomocných latí, které později opět odstraníte. Meziprostory spodní konstrukce vyplňte izolační vrstvou z minerální vlny.

Pokládka parket

První řada prken se položí drážkou směrem ke stěně. „Dodržujte dilatační spáru vůči stěnám o velikosti
10–15 mm. Zajistěte ji dřevěnými klíny, které po pokládce opět odstraníte. Prkna v řadě vyrovnejte a u stěny je připevněte hřebíky,“ popisuje Richard Klička. Hřebíkové hlavičky mohou být zapuštěny a pak zatmeleny. Zkracování prken u koncových prvků provádějte pomocí děrovky ze spodní strany.

Takto se prkna pokládají po řadách, odříznuté zbytkové kusy z jedné řady se použijí jako první kus další řady. „Na závěr prkna srazte dohromady s použitím dřevěného špalíku. Pro upevnění je provrtejte z vrchní strany pera pod úhlem 45° a upevněte spax-šrouby o síle 3,5 mm a délce trojnásobku tloušťky prkna. Pro stažení a bezešvé spoje koncových prken použijte táhlo,“ vysvětluje odborník z Hornbachu. Při pokládce poslední řady se prkno rovněž uloží pomocí táhla. I zde je třeba zachovat odstup od stěny 10–15 mm vzhledem k dilataci.

Dilatační spáry mezi podlahou a stěnami se zakryjí parketovými soklovými lištami. Podlaha se tak i upevní. Před umístěním lišt nezapomeňte odstranit distanční klíny. Důležité je také vědět, že se lišty šroubují na stěnu, ne na prkna. Při použití upevňovacích profilů ve spojení s vhodnými parketovými lištami pak šrouby nejsou vidět. U skládaných lištových úseků se provádí šikmé řezy, tak jsou spoje méně viditelné.

Renovace parket

Parkety patří mezi nejtrvanlivější a nejkvalitnější podlahy. I v zátěžovém provozu vydrží desetiletí, protože je lze renovovat zbroušením. Na to potřeba bruska na parkety, škrabka na barvu, základní vybavení na lakování, případně tmelení, a nářadí k odstranění podlahových lišt.

Na začátku zkontrolujte, zda v podlaze nezůstal nějaký hřebík. U podlah, které nejsou příliš poničené, stačí obrousit povrchový lak. Bruskou byste tak měli pracovat pouze do hloubky jednoho milimetru. U více poškozených podlah můžete být broušení důraznější o dva až tři milimetry.

Broušení provádějte ve třech chodech vždy šikmo směrem k vláknům dřevěných parket. Nejdříve použijte brusný papír o zrnitosti brusiva P40, pokračujte P60 a nakonec použijte papír P100.

Z povrchu obroušených parket se odstraní všechny nečistoty. Pokud to je potřeba, zatmelí se případné nerovnosti. K tmelení se použijí piliny z nejhrubšího broušení smíchané s tmelicí hmotou.

Následně lze parkety nalakovat. Důležité je dodržet dobu schnutí, která je uvedena na obalu konkrétního výrobku. Po zatvrdnutí základního laku je nutné parkety lehce přebrousit, a to buď ručně, nebo brusnou mřížkou o zrnitosti 100.

Pokud se rozhodnete parkety naolejovat, nejlépe tak učiníte pomocí široké nerezové špachtle a štětce. Aby bylo vtírání do parket ještě jednodušší, pomozte si rotační bruskou s tvrdší a odolnější houbičkou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist