Pojištění rekreačních objektů a vašich cest

Chcete se v nadcházející době dovolených vydat na dalekou cestu a přitom mít klidnou hlavu, že se vám nic nestane s vašim domovem nebo chatou? Nebát se záplav, požáru nebo zlodějů? Řešení je jednoduché, nechte se pořádně pojistit.

123838-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Přichází léto a s ním doba dovolených. Většina lidí se přesouvá do letních sídel, či cestuje k moři.
S tím přicházejí otázky a obavy, zda naše zabezpečení ať již opuštěného domovu či rekreační chaty a koneckonců i vás při cestách jsou dostačující. Zde samozřejmě nemáme ani tak na mysli hmotné zabezpečení, jako různé druhy pojištění. V tomto článku se v krátkosti seznámíme, s čím přichází na letní trh pojišťovna Allianz.

Rekreační objekty a domácnosti

V Čechách je bohužel smutným zvykem, že komu chatu nevykradli, může mluvit o štěstí. Ovšem nemusí se přihodit pouze krádež či vloupání – v letních měsících hrozí letní bouřky i případné záplavy. Ale nemysleme jen na léto, majetek je ve vašem držení většinou celoročně a rizika si datum nevybírají (také pojištění tohoto druhu je možné sjednávat pouze na dobu neurčitou, s tím, že lze např. po létě vypovědět, ale přijdete o bonus). A majetkem se v této souvislosti nemyslí pouze samotný rekreační objekt, ale i přilehlá stavení a zařízení. Pojištění se pak vztahuje nejen na majetek, ale kompenzuje i náklady spojené s pojistnou událostí (vysušení staveb ap.)

V krátkosti přehled možných variant pojištění poskytovaných Alianz pojišťovnou:

Normal

    • Požár, výbuch, úder blesku
    • Vytopení vodou z vodovodu či odpadu
    • Vichřice nebo krupobití

Optimal

  • Krádež vloupáním, loupež
  • Povodeň, náhlý sesuv půdy, pád stromu
  • škody způsobené tíhou sněhu, mrazem v topném a vodovodním systému

Předmětem pojištění rekreačně obývané domácnosti je soubor movitých věcí v rekreačně nebo přechodně obývané domácnosti. Pojištění se dále vztahuje na cennosti, elektronické a optické přístroje, stavební součásti přiléhající k vnitřním prostorám rekreačně nebo přechodně obývaných místností, domácí a drobné zvířectvo, malá plavidla, jízdní kola, příslušenství a náhradní součástí motorových a nemotorových vozidel a malou zahradní mechanizaci. Pojištění se rovněž vztahuje na náklady vynaložené v souvislosti s pojistnou události, jako např. výměnu vložky zámku vstupních dveří, vyčištění a vysušení bytu apod.

Cestování fotogalerie inspirace:

Novinkou, kterou Allianz pojišťovna připravila pro svoje zákazníky od roku 2001, jsou asistenční služby Home Assistance. Nárok na využívání asistenčních služeb společnosti Elvia má každý zákazník, který má uzavřenou smlouvu na pojištění domácnosti nebo nemovitosti včetně rekreačních objektů.
Jedná se o asistenční služby pro případ nečekaných domovních a bytových havárií (prasklé vodovodní nebo plynové potrubí, rozbité okno, apod.), případně i takových nepříjemností, jako jsou „zabouchnuté“ klíče. Do jedné hodiny práce je asistenční výjezd zdarma (vždy se platí materiál, který lze ale nárokovat z pojistky).
Pokud máte špatnou zkušenost s řemeslníky a opraváři všeho druhu, určitě uvítáte tzv. Modré stránky. Ty obsahují kontakty na prověřené firmy v regionu a spolu s pojišťovnou garantují kvalitu odvedené práce, časový hormonogram a samozřejmě cenu.

Pokud uvažujete o pojištění chaty či chalupy, pak vězte, že se nejedná o věc automatickou. Objekt by měl být zajištěn a konečné rozhodnutí, zda pojistit či nikoliv padne až od pracovníka pojišťovny. Ale snaha o ochranu našeho majetku by měla být samozřejmá.

Na daleké cesty

Pokud necháte svou chatku v klidu odpočívat a vyrazíte za poznáním nebo odpočinkem za hranice, určitě vás bude zajímat možnost cestovního pojištění.
V tomto oboru je na trhu velká konkurence, proto si uvedeme pouze některé zajímavé body.

Největší zájem je tradičně o pojištění léčebních výloh, které je možné sjednat bez horní hranice plnění. Dále pak určitě nezapomeňte na pojištění úrazové a pojištění zavazadel.
Cestujete-li na delší dobu, možná se vám vyplatí uzavřít celoroční cestovní pojištění.
Standardem jsou pak asistanční služby, nepodobné těm z pojištění majetku. I v cizině tak máte jistotu, že vám v případě problému někdo poradí, pomůže a v nouzi nejvyšší případně dopraví jistě a rychle domů.

Více viz Allianz.cz (možnost sjednat i pojištění online)

Podhajský Jan
Autor je šéfredaktorem serveru Builder.cz

12.6.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist