Pojištění nemovitosti a domácnosti: Víte, co vše máte doma pojištěné?

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech – a ještě častěji po jejich majetku. Víte, jak ochránit svůj byt nebo dům proti živlům přírodním i nekalým? A jaký je vlastně rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti? Náš článek vám pomůže s výběrem ideální pojistky.

Pojištěním ochráníte svůj majetek i finance

Základní pojistky pro váš domov se dělí na pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Obě chrání váš domov, každá se však zaměřuje na jiný druh majetku. Čím se odlišují?

Pojištění nemovitosti = pojištění bytu nebo domu

S pojistkou, která hradí materiální škody způsobené přírodními živly, haváriemi nebo zloději, se o svůj byt či dům bát nemusíte. Pojištěním nemovitosti zabezpečíte stavební součásti nemovitosti (stěny, rozvody, systém vytápění, střechu…) i ostatní stavby náležející k pozemku – třeba garáž, kůlnu, bazén či plot. Pokud by vám vznikla škoda (typicky například prasklé vodovodní potrubí, pád stromu, elektrický zkrat apod.), pojišťovna vám ji uhradí.

Pojištění domácnosti kryje vybavení i osobní majetek

S pojištěním domácnosti se nemusíte bát ani o svůj osobní majetek a vybavení. Do pojistky se zahrnuje všechno, co byste mohli případně odstěhovat – spotřebiče, kuchyňskou linku, nábytek, osobní předměty včetně drahé elektroniky, oděvů, cenností atd. I v tomto případě vám pojišťovna poskytne plnění, pokud by vám majetek někdo ukradl nebo poničil. Platí to i pro přírodní živly.

Na co se zaměřit při výběru pojištění majetku

Při vyhledávání správné pojistky vám pomohou internetové srovnávače. Na pár kliknutí v nich najdete produkty od mnoha pojišťoven, aniž byste museli své údaje zdlouhavě zadávat do několika kalkulaček.

Při srovnávání se zaměřte zejména na hrozící rizika. Bydlíte-li na kopci u lesa, spíše vám hrozí pád stromu než povodeň. V nejčastějších rizicích najdete i požár, vichřici, krupobití, úder blesku, prasklé vodovodní zařízení, krádež vloupáním, poničení tíhou sněhu, náraz vozidla a poškození mrazem nebo vandaly. Konečná cena je určitě jedním z parametrů pro rozhodování, spíše se však zajímejte, co za své peníze dostanete. Rozsah služeb, připojištění a asistenční linka by měly být na co nejlepší úrovni. S výběrem vám pomohou i recenze ostatních klientů pojišťovny – prohledejte internet a podívejte se, jak jsou se službou spokojeni ostatní.

Pozor na podhodnocení

Pojištěním nemovitosti a domácnosti se snadno ochráníte před velkými finančními ztrátami. Síla přírody nebo nenechavé lidské ruce vás bez pojistky mohou strašit, s ní se ovšem o majetek bát nemusíte. Dejte si ale pozor, abyste správně spočítali hodnotu svého majetku – podhodnocená smlouva by vám v případě škodní události nepomohla tak, jak si představujete. Své smlouvy k pojištění majetku pravidelně jednou za 2–3 roky aktualizujte na momentální cenu nemovitosti a domácnosti.

15.5.2020 2:17 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist