Pojištění majetku: Na co si dát pozor?

Pojištění domova je v dnešní době už nutnost. Na co si dát při jeho sjednávání pozor a jak na něm můžete ušetřit?

Pod pojmem pojištění majetku se skrývají dva typy pojistek – pojištění domácnosti a nemovitosti. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zkuste si představit, že obrátíte svůj domov vzhůru nohama. Vše, co by spadlo – tedy nábytek, spotřebiče a další vybavení –, spadá patří do pojištění domácnosti. Naopak pevný základ, jako jsou podlahy, zdivo, střecha nebo třeba kuchyňská linka, spadá pod pojištění nemovitosti.

Tip: Pojištění domácnosti se vám hodí i v případě, že bydlíte v pronajatém bytě.

Na jak vysokou částku si domácnost pojistit?

Je důležité sjednat si pojištění majetku na co nejreálnější hodnotu. Pokud by byla jeho skutečná hodnota vyšší, nebo naopak nižší, narazili byste, až by došlo na náhradu vzniklé škody. V případě pojištění domácnosti vám s odhadem pomohou účtenky od veškerých spotřebičů, elektroniky, nábytku a dalšího vybavení. Jednoduše všechno sečtete a získáte optimální limit pojistného plnění. Pokud účtenky nemáte, můžete cenu většiny vybavení dohledat na internetu.

V případě pojištění nemovitosti je pak odhad trochu složitější. Ideální je dům pojistit na takovou cenu, na kterou by vás momentálně vyšla jeho stavba od základů. Oba typy pojištění je přitom vhodné sjednat u jedné pojišťovny. Náhradu škody totiž můžete vymáhat pouze po jedné instituci, takže pokud by váš dům lehl popelem a vy měli pojištění majetku uzavřeno u dvou různých pojišťoven, pojistné plnění by vám mohla vyplatit pouze jedna z nich.

Jak na pojistném ušetřit?

Chcete-li se vyvarovat zbytečného přeplácení, pak svou pojistnou smlouvu pravidelně aktualizujte a sjednejte si více pojistek u jedné pojišťovny. Většina institucí svým věrným zákazníkům nabízí výhodné balíčky anebo slevu za sjednání pojistky online.

28.6.2021 2:27 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist