Pojďte na výstavu DESIGN STAGE

Tzv. užité umění je pojem, se kterým se na stránkách magazínu Living.cz setkávají čtenáři poměrně často. Zveme vás na výstavu do Veletržního paláce v Národní galerii v Praze, kde od středy 23.9.2009 vystavuje Design centrum společnosti Tescoma, které je úzce spjato s institucí Vysoké školy uměleckoprůmyslové ve Zlíně. Přijďte se podívat jak se dělá umění, které bereme do ruky každý den.

Pojem design a přívlastek „designový“, který velmi často funguje spíše jako marketingový nástroj, než jako označení specifické kategorie produktu, by měl být používán způsobem, jenž odpovídá povaze předmětu, který jako „designový“ označujeme. Je to prosté. Okřídlené lexikální slovníkové vymezení pojmu „design“ hovoří o snoubení krásy a účelnosti. A v případě užitého umění, které bereme do ruky každý den, a na které vlastně jako na umění ani nenahlížíme, to platí dvojnásob. Většina významných architektů, designérů či výtvarných umělců z řad malířů a sochařů, se věnovala nejen svému volnému umění, ale třeba právě produktovému designu. A tak najdeme v vázy na řezané květiny, jejichž designnavrhoval slavný malíř Gustav Klimt a ve výkladních skříních starožitnických obchodů a aukcí můžeme obdivovat např. stříbrné svícny významného architekta Josefa Hoffmanna. A jedna z nejslavnějších a nejrozšířenějších „tonetek“ je dílem Adolfa Loose.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

DESIGN STAGE od 23.9. 2009 do 17.10.2009

Výstava DESIGN STAGE, kterou společnost Tescoma ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze veřejnosti představuje ucelený průřez činností svého firemního Design centra, dokazuje, že tvůrčí potenciál designérů Darji Smetanové, Martina Kovala, Pavla Skřivánka a Petra Tesáka pod vedením šéfdesignéra Ladislava Škody, má budoucnost.  Neprezentuje pouze samotné produkty, s nimiž se každý může setkat na našem i světovém trhu, ale zajímavým způsobem také ukazuje, jak se design běžných denních předmětů rodí. Každý, kdo výstavu navštíví, pozná na vlastní oči, o jak náročný proces jde.

Zlínskému týmu může závidět mnoho našich i zahraničních designérů, jejichž návrhy jsou zatím vyráběny malými dílnami v kolekcích desítek kusů v rovině uměleckého řemesla a užitého umění. Přestože se však návrhy zlínských designérů vyrábějí v obrovských sériích, každý uživatel je může vnímat jako unikátní a ojedinělé kousky.

Produkty navržené zlínským týmem jsou na výstavě ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze prezentovány na tamní prostory až v „surově“ industriálním, továrním či skladovém duchu. Koncept expozice navazuje jak na bývalé poslání Veletržního paláce, v němž se propagovala síla a kvalita československého průmyslu, tak podtrhává skutečnost, že se současné značkové kuchyňské potřeby vyrábějí jako na běžícím pásu, jsou nakládány na europalety a převáženy vysokozdvižnými vozíky. A přesně tak jsou výrobky zlínských designérů na výstavě design stage.

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18h.

Další inspirace ze světa designu ve článku Byt z 22. století?
Red.
Foto: Designcabinet

23.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist