Pohyblivé sluneční clony

Léto se konečně vrátilo. Okřídlené rčení o slunci jako dobrém sluhovi, ale zlém pánovi pocítíme v místnosti hlavně v létě, kdy se obytný prostor stává díky vedru nesnesitelným. Proti účinkům zvyšující se teploty se lze bránit slunečními clonami, které tento nepříjemný jev rázem odstraní. Clony jsou na trhu v mnoha tvarových i materiálových provedeních s možností vnitřní či vnější instalace.

125610-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Na čem závisí volba typu clony?

Než vybereme vhodnou sluneční clonu je třeba vzít v úvahu několik parametrů, které se dají rozdělit na funkčnost a estetiku. Prvním předpokladem je jednoduchá obsluha a ovládání clony z místnosti, nastavitelnost do různých poloh a funkční spolehlivost. Z hlediska montáže clony bez složitých stavebních zásahů rozhoduje tvar i způsob otevírání oken či dveří. A co se týká barevnosti či materiálu clony, oba parametry ovlivňují celkový vzhled místnosti či architektury domu, je-li sluneční clona umístěna zvenčí. Poslední požadavkem je snadná údržba a čistitelnost.

Clony pro interiér

Rolety z klasických textilních materiálů patří mezi nejčastější sluneční clony a stejně tak i žaluzie z hliníku či plastu. O mnoho vyšší izolační účinek proti slunci a přehřívání poskytují dřevěné clony.
Dřevěné, takzvané benátské žaluzie s lamelami z houževnatého exotického dřeva dobře odolávají tepelným i klimatickým změnám, ale přesto nejsou vhodné do vlhkého prostředí. S interiérem však dobře ladí a snadno se přizpůsobí svou typickou strukturou dřeva i přírodními barevnými odstíny.

Širší možnosti použití poskytují horizontální dřevěné žaluzie, které se mohou instalovat téměř do všech typů oken, včetně střešních. Montují se nad okno jako volně visící  a tehdy je rozměr a způsob otevírání okna  při volbě horizontálních žaluziích rozhodující, protože je potřeba počítat s šířkou shrnutých lamel. Druhý způsob montáže na okenní rám s překrytím rámů bočních či s boční fixací, je výhodný tam, kde roleta může překážet, což je častý případ právě u střešních oken. V tomto případě se roleta stává součástí okna. Vertikální typ žaluzií je ještě univerzálnější. Žaluzie mohou být upevněny na stěně či stropu a díky mechanickému systému a variabilnímu vodícím lištám jsou vhodné pro atypická okna či dveře.

Zajímavým a velmi dekorativním typem slunečních clon jsou japonské posuvné stěny. Tento systém kombinuje vlastnosti rolet či žaluzií s dělícím prvkem, který lze využít podle momentálních potřeb. Posuvnou panelovou stěnu tvoří horní kování, mechanickou část dvou- či více drážkové lišty na něž se pomocí suchého zipu upevní dřevěné stínící prvky. Panel se snadno a lehce mechanicky ovládá buď tahem či pomocí tyčky nebo šňůrky.

Clony pro exteriér

Venkovní clony mohou interiér stínit, ale současně i chránit proti hluku nebo před vloupáním. Nejčastějším typem jsou venkovní žaluzie či rolety, instalované do pevného rámu či mobilní ve schránce umístěné nad oknem.

Speciální protisluneční rolety screen, pro klimatické podmínky exteriéru, jsou vyráběny ze skelného vlákna, které reguluje proudění slunečního světla a tepla, je pevné, odolné proti vodě, horku, chladu i korozi. Speciální skelné vlákno skvěle izoluje sluneční paprsky zvnějšku dříve, než dorazí k okennímu sklu a v důsledku tohoto efektu je i v plně osluněné místnosti světlo příjemně rozptýleno, a co je důležité, i chládek.
Tkanina Screen je upevněna v dolní vodící liště a ta je vedena buď v bočnicích, nebo pomocí perlonového lanka. Rolety lze ovládat pomocí kliky zevnitř místnosti nebo elektromotorem, který je možno doplnit o automatiku, která reaguje jak na intenzitu slunečního svitu tak na větrné podmínky.

Slunolamy jsou jednoduché a účinné stínící prvky pro vytváření trvalého stínu. Lamely ve tvaru „C“ jsou vyrobeny ze slitiny hliníku usazené do „hřebenů“ v pěti základních úhlech sklonu lamel pro horizontální i vertikální montáž. Celý systém (rošt) je zpravidla uchycen na pomocné ocelové konstrukci. Vzhledem ke strohé konstrukci se především používají  k zastínění pásových oken moderně pojatých rodinných domů.
A posledním typem exteriérových clon jsou markýzy, používané pro zastínění teras či balkónů. Montují se napevno nebo na lehké konstrukce, které se na zimu deinstalují a uloží pro použití na další sezónu.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Plastic-al, Montex, Plas, Petroš interiér

31.7.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist