Pohodlně a levněji nakupovat bílé zboží? A jak? A za kolik?

Doba prudkého rozvoje informačních technologií sebou nese přirozeně celou řadu zcela nových problémů, ale na druhou stranu se ve většině ohledů poměrně úspěšně snaží usnadnit běžný – zejména ten konzumentský život. Internet a telefon jsou dva nástroje, s jejichž pomocí je možné nakupovat třeba právě bílé zboží v cenách, které jsou takřka vždy min. o 10 % nižší, než při běžné návštěvě kamenného obchodu.

117283-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Tuzemský spotřebitel má stále ještě svého druhu nedůvěru k nakupování z katalogu, ať už elektronického nebo „papírového“. Češi rádi a stále více nakupují, uzavírají půjčky a utrácejí na dluh, ale chtějí své zboží vidět. Jeden z největších provozovatelů elektronického katalogového prodeje s možností objednávat telefonem uveřejnil informace, že v jeho dvaceti specializovaných obchodech nakupovalo za poslednírok 142 288 zákazníků a utratili za zboží celkem 1 040 573 251 Kč. V průměru tedy každý z nich utratil něco kolem 7 200 Kč. Nicméně, elektronické nebo telefonické nakupování je velmi pohodlné, levnější a mnozí online obchodníci se snaží získat zákazníka nadstandardním servisem. A jak je to např. s tou bílou technikou?

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Kupujeme lednici
Rozhodli jsme se koupit běžnou lednici, která bude mít standardní parametry a nepřesáhne hranici 10 000 Kč. Hledali jsme tedy spotřebič s objem chladicího prostoru cca 250 litrů, s mrazícím boxem a v energetické třídě A.
Porovnávali jsme ceny v několika elektronických obchodech a je možné říct, že se liší cca +/- 10%. V našem případě jsme tedy mohli ušetřit a nebo „vyhodit z oka“ maximálně 1 000 Kč tím, kdybychom nakoupili v prvním obchodě, který se namane.
Nakonec jsme se rozhodli pro kombinovanou chladničku WHIRLPOOL ARC 5511 s objem 240 litrů, z toho mrazák 50 litrů, se spotřebou 0.77 kW/24h (třída A) a automatickým odmrazováním. Cena byla 9 290 Kč s DPH, splátky již od 366 Kč / měsíc a je potřeba také přičíst recyklační poplatek 420 Kč. Měli jsme zájem o slátky a zvolili jsme si celkem dvanáct splátek s tím, že nechceme při převzetí platit žádnou akontaci, pouze následující měsíc první splátku. Ta byla 917 Kč, cena úvěru 1 714 Kč (to zaplatíme – te tzv. navrch).>
Nakoupit jsme mohli i pomocí telefonu, tzv. bez žádného elektronického papírování. Jednoduše stačilo jen zavolat na uvedené tel. číslo a říct si o vybrané zboží. V ceně nám byla nabídnuta doprava zdarma s tím, že je tzv. před první uzamykatelné dveře. Tato kouzelná oblíbená formulace v praxi znamená, že vám řidič lednici přiveze a odnese jí do vchodu a nebo na pozemek za brankou rodinného domu, ale pokud chcete dopravit lednici opravdu na místo, tedy např. do třetího patra činžovního domu a pak rovnou do kuchyně, bude vás to stát 390 Kč. Starou lednici vám odvezou za poplatek 290 Kč.
Velmi příjemné je, že si lednici vyberete, zavoláte, telefon zvedne někdo, kdo je vycvičený k tomu, aby byl neustále milý, řekne si o vše, co od zákazníka potřebuje znát, případně zašle potřebné doklady k vyplnění elektronickou poštou a pak se zbývá dohodnout na terminu dodání. Ten je většinou do tří pracovních dnů a zákazníkovi se snaží vyjít vstříc. Poté, co řidič lednici přiveze, dojede k podepsání předávacích dokumentů, provozovatel si telefonem ověřím, zdali zákazník své zboží dostal a pak mu zašle daňový doklad do poštovní schránky. A tím vše končí. Od výběru zboží až k jeho doručení uběhnu většinou čtyři dny. Platit je možné všemi znáními způsoby, tedy i hotově po té, co vám řidič lednici přiveze. Záruky jsou ze zákona dva roky bez ohledu na to, zdali je zboží koupelné v elektronickém nebo kamenném obchodě. Je na zákazníkovy, aby si pečlivě ověřil, zdali má záruční list a doklad o zaplacení. Drží li tyto dva dokumenty v ruce, je chráněný a nemusí mít pocit, že když si lednici koupil „na internetu“ nebo „telefonem“, tak že bude před úřady v případném reklamačním řízení něčím méněcenným. Online obchodování je stejné, jako to kamenné.

Jaroslav Zákolanský

Foto BileZbozi.cz
26.7.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist