Pohodlí v ušatém křesle

Dříve se ušák, tedy křeslo s bočními čalouněnými opěrami, nabízel pod názvem čtenářské křeslo. Díky pohodlí, které svým ergonomickým provedením nabízí, vybízí k večerům stráveným s knihou a šálkem lahodné kávy či čokolády.

Možná jste poklad v podobě čalouněného křesla objevili na půdě svých prarodičů a nechali ho zrenovovat. A kdybyste takové štěstí neměli, můžete svůj interiér vybavit ušákem novým. I na ušáky se zaměřují kreativní návrháři, a tak není problém najít takové, které se hodí i do moderních interiérů, aniž by v nich působily nepatřičně.

Starého se nezbavujte

Křesla jsou zpravidla čalouněná textilem či kůží, objevují se ale i vyrobené z plastů.  Zejména u koženého čalounění dbejte na výběr nábytku z kvalitního materiálu. Kvalitní kůže se používáním vyhlazuje do lesklého vzhledu a neošoupává. Důležitá je i vysoká hustota výplně, díky které se vám v křesle nebudou tvořit nepohodlné vysezené prohlubně. Při restaurování starožitného ušáku se raději  obraťte se na profesionálního čalouníka, který dokáže nahradit výplně správnými materiály, například historická křesla se vycpávala koňskými žíněmi.

Při výběru čalouníka nehleďte na cenu. Kompletní rekonstrukce chce svůj čas – je nutné celou soupravu rozebrat, odstranit popruhy a pera, nově navrstvit tzv. grunt, dát nový molitan a sundat staré potahy. U nepoctivce se může stát, že nový potah natáhne přes starý a na takto „opraveném“ nábytku se časem začnou objevovat mapy.

Symbol pohodlí

Díky vysokým opěrám je ušák příjemně šetrný k zádům a hodí se proto k sezení kohokoli bez věkového omezení. Typické postranní oblouky měly zabránit bolesti krční páteře v případě, že čtenář v křesle usnul. Vysoká sedací plocha bude ohleduplná i k vašim kyčlím a kolenům při usedání i zvedání. Zkrátka ušák ve svém obydlí oceníte zejména pro pohodlí.

Kam s ním?

Křeslu, které tvarem připomíná trůn, musíte dopřát prostor. Do malé místnosti ho sice nacpete, ale nebude působit dobře (křeslo ani místnost). Hodí do většího obývacího pokoje jako doplněk sedací soupravy, případně jej oceníte v relaxační zóně svého domova nejlépe doplněný lampičkou a poblíž knihovny. Dobře se z jeho náruče pozorují plameny krbu. Nebojíte-li se originality, zkuste ušák umístit do čela jídelního stolu. Předem ale zvažte, zda vás nebude obtěžovat těžší manipulace s křeslem.

Ačkoli si řada z nás vybaví ušák se vzpomínkou na dědečka, jak si pod světlem lampy pročítá sportovní aktuality, tento nábytek si své místo najde i v moderní domácnosti. Kombinace starých prvků s moderním bytovým designem dává místnostem zajímavý náboj. Snažte se přemýšlet o barevných kompozicích a nebojte se barvy i vzory originálně kombinovat. Ušák je impozantní jako celek, proto neschovávejte jeho nohy pod spodní záclonky.

Potřebuje péči

Stejně jako jiný nábytek bychom neměli ušák vystavovat přímému teplu. Jeho místo by proto mělo být minimálně 30 cm od topení. Pokud se rozhodnete pro kožený potah, nevystavujte ušák přímému slunečnímu světlu. Po čase budete chtít křeslo očistit od běžného znečištění. Můžete opatrně vysát prach a povrch otřít jemným hadříkem namočeným v destilované vodě. Kůži ošetřujte speciálním olejovým čistidlem. Pokud však dojde na vašem křesle k nehodě, vyvarujte se použití agresivních čistidel. Při případné neplánované výměně čalounění vám pomůže odborná firma.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, domajedoma.cz,mt-nabytek.cz, furniturefashion.com, debota.com, e-architect.co.uk, evaluestores.com, decosee.com, homegallerydesign.com, imagebyyou.com, thisnext.com, aliexpress.com, Profimedia
,

2.10.2015 4:38

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist