Podzimní věnce na dveře, zeď i stůl – jak na to?

Využití věnců jako dekorací sahá až k starořecké a staroperské kultuře, kde se věncům říkalo diadém, od řeckého slova „diadema“, čili něco obtočeného. Věnce splétané z větviček se také stávaly cenami na starořeckých hrách.

Každé hostitelské město používalo jiný místní strom nebo rostlinu k jejich splétání. Nejčastěji to byla oliva a vavřín a právě z tohoto období pochází rčení „vysloužit si vavříny“. U římských vyšších vrstev byly čelenky chápány jako  součást módy. Nosily se tehdy věnce spletené z dubových a vavřínových snítek. Věnce se tehdy staly symbolem tělesné síly a vojenské moci a muži je nosili s velkou hrdostí. I královská koruna má podobný původ. Na věncích nošených na hlavách se začaly postupně objevovat nejrůznější ozdoby, dokonce i vzácné kovy a drahokamy. A tehdy se datuje zrod  královské koruny, z latinského výrazu „corona“, jehož význam je girlanda nebo věnec.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Není přesně známo, kdy věnec jako ozdoba hlavy začal nacházet své místo jako ozdoba na zdi, ale možná ho jen někdo po oslavě nevyhodil a zavěsil jej jako ozdobu na skobu ve zdi a vyvinula se tak nová tradice. Využití věnců se dnes v žádném případě neomezuje pouze na zavěšení na dveře či nad krbovou římsu. Věnce ze sušených bylin mohou viset například v kuchyni, věnce z květin zase v ložnicize sušených rostlin prakticky v kterékoli místnosti bytu. Věnce adventní se samozřejmě kladou na plocho na stůl, aby se do nich daly připevnit svíčky. Zkrátka a dobře, věnce mají v současném interiéru opravdu pestré využití. V dávné minulosti šlo především o symbol, dnes však věnce bereme jednoznačně jako dekoraci.

Velká inspirativní galerie stolů

 V podzimních věncích lze využít opravdu nepřeberné množství druhů materiálů. Klasicky se nabízejí listy, větvičky, šišky, bobule, peří, chvojí, snítky nejrůznějších rostlin, a jako přízdoba pak plody nejrůznějších stromů v podobě kaštanů, bukvic, žaludů, šišek atd. Podzimní ladění napovídá, že nejčastěji budou věnce tvořeny v tlumenějších barvách hnědé, béžové, okrové, oranžové a také v jásavější žluté, která dá vyniknout některým detailům těchto dekorací.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

 


A jak na to?
Připravte si nejprve vše potřebné: základ věnce – korpus z proutí, slámy nebo větví, tavnou lepící pistoli s náplněmi, dekorační materiál a případně stuhy na dozdobení. Věnce ale nemusejí být jen kulaté. Stále častěji se setkáváme i s hranatými, ty si pak snadno připravíte slepením několika obdélníků předem vyřezaných z šedé aranžérské hmoty na sušené rostliny, kterou následně v rozích slepíte tavnou lepící pistolí tak, jak ukazuje naše fotografie.

Do aranžérské hmoty budete nasbírané dekorace vpichovat, a to těsně vedle sebe, aby nezůstala hmota nikde odhalená, nevypadalo by to dobře.  Na slámové nebo proutěné korpusy budete dekorační materiál postupně lepit. Nepoužívejte velké množství lepidla. Dekoraci udrží i jedna kapka roztavené lepící tyčinky, chce to jen dekoraci ihned po nakápnutí lepidla pevně přitlačit na předem zvolené místo. Větvičky na korpus nemusíte lepit, můžete je připevňovat pomocí vázacích drátků, které budete neustále obtáčet přes korpus věnce poté, co jste na něj položili větvičky chvojí. Postupujte jedním směrem, nejlépe ve směru hodinových ručiček. V levé ruce držet klubko vázacího drátku a pravou rukou uchopte věnec s větvičkami a kolem něj drátek rovnoměrně obtáčejte.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Není to těžké, a uvidíte, že se svým vlastnoručním dílkem budete nakonec jistě spokojeni.

Naše redakce pro vás připravila i další tipy na podzimní dekorace, které najdete v článcích: „Podzimní dekorace do bytu“ a „Podzimní dekorace – inspirace pro vás“. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  thegirlbythesea.com, sasinteriors.net, freshimprovement.com, etsy.com, intheknowmom.net,  thesepeastastefunny.blogspot.com, vintageprettypearl.blogspot.com, jessdorr.com, aliciaartshop.blogspot.com, moderncountrystyle.blogspot.com, designdininganddiapers.co, besthomedecorators.com, martinflowers.com, crazy-frnkenstein.com, thriftycraftygirl.com, thecavenderdiary.com

2.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist