Podzimní slavnost designu

21. října proběhlo slavnostní zakončení 21. ročníku Designbloku, na který si už Pražané (a možná i jiní) zvykli. Ve srovnání s prvními počiny několikanásobně stoupla návštěvnost, celá akce dostala jasné kontury a tvar a patří k ní i pravidelný zahraniční host z říše designových hvězd.

09_produkt_zhyldyz-kozhoiarova-pl-3-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Designblok 2019

Proč na přehlídky designu chodit? Pro zábavu, poučení, inspiraci i pro získávání schopnosti kritického odstupu. Nedám si do bytu všechno a za každou cenu, to je také špatně, ale naučím se, jak současní designéři myslí a co sledují, aniž je šmahem odmítnu. Pořád ještě můžeme slyšet, že „… je to nějaký moc designový, nic pro mě“, kdy slovo designový je vysloveno se silných nádechem pohrdání. Je to nesmysl, design přece má úplně každý výrobek, i nemocniční postel (Národní cenu za design v roce 2000 získal A. Dlabač za lůžko pro intenzivní péči, výrobce Linet).

Co je design?

Není to úlet, ale podle encyklopedické definice vytvoření plánu. Takto to vyjádřil Design Cabinet CZ: Ve smyslu významu (překladu) slova je to návrh, nákres, náčrtek, kresba, plán, forma,(styling), někdy se užívá ve významu modelu nebo vzoru. Ve smyslu odborném pak používáme design jako název oboru, který se zabývá navrhováním výrobků určených pro opakovanou výrobu identických předmětů. V této souvislosti existuje také pojem průmyslový design.

Stručně shrnuto, dobrý design udělá výrobek lákavým a zároveň upozorní spotřebitele na jeho užitné vlastnosti aneb Jak výstižně řekl na prahu 21. století nezapomenutelný ředitel Design centra Karel Kobosil: Design je zásadním a rozhodujícím kritériem konkurenceschopnosti na trhu. Konec poučování a přednášky.

Podívejme se pro začátek na některé práce finalistů mezinárodní soutěže Diploma Selection, kteří vzešli ze sto padesáti přihlášených. Obvykle si sami musí jako průvodní vizitku udělat popis a říci, proč udělali právě to. Je to zajímavé čtení a najdete je v lehce krácené a upravené verzi jako popisky pod obrázky v galerii. Všichni hledí do budoucnosti.

4.11.2019 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist