Podzimní práce v zahradě

Na přelomu října a listopadu vás čeká ještě výsadba ovocných stromků. Jí zpravidla zahradníkův rok pomalu končí, proto je potřeba zahradu uložit k zimnímu odpočinku. Vše, co si stihnete během listopadu v zahradě připravit, vám na jaře ulehčí práci a udělá z vaší zahrady krásnější místo k životu.

shutterstock_687798433-1-1100x618.jpg Zdroj: Zahradnictví flos / Shutterstock

Péče o trávník

Tráva může v případě dlouhého babího léta a příznivého podzimního počasí růst i v prosinci. Od října se ovšem tráva už neseká, protože nenaroste do žádných velkých rozměrů. Nechte ji přirozeně růst, radujte se z hustých zelených ploch a v případě potřeby trávník přihnojte. Z trávníku můžete vyrýpnout mech či jiné invazivní rostliny a upravit místa, na která jste během roku neměli čas.

„Často se setkávám se zahradami, jejichž majitelé na jaře a na podzim trávník posečou tak, že je oholený skoro až na hlínu. Takové intenzivní sekání není na začátku a na konci sezony vůbec potřeba. Během posledních podzimních týdnů se rozhodně nemusíte bát, že by se vám trávník rozrostl a stal se nezvladatelným. Nyní si naopak můžete dovolit nechat ho o trošku vyšší a hustší než jindy,“ shrnuje svoje zkušenosti tým online zahradníků z Flosu.

Úklid spadaného listí

Než se pustíte do dalších podzimních prací, určitě vezměte hrábě a z trávníku odstraňte všechno listí. Vyberte ho také ze skalky. Pokud byste listí nechali ležet na trávníku, neposkytli byste mu dobrou službu. Pod příkrovem listů by zežloutl, protože by se mu nedostávalo světla.

Spadané listí na záhonech by mohlo utiskovat nižší rostliny, půdopokryvné rostliny a skalničky. Spadané listí se musí odstraňovat také z veškerých vodních ploch, kde by během zimy mohlo napáchat spoustu škody.

Jediné místo, kde se vám spadané listí hodí, jsou trvalkové záhony. Na nich ho naopak nechte, protože vytvoří trvalkám určitou vrstvu humusu, který jim nanejvýše vyhovuje. Nezapomínejte ani na podzimní úklid dalších záležitostí v zahradě.

Vytvořte si listovku

Máte-li listí hojné množství, uvažujte o tom, že si vytvoříte listovku. Řada zahrádkářů listí vůbec nedává na kompostu, ale skladuje ho na samostatné hromadě, kde postupně zetlí a promění se v cennou listovku. Ta se vám bude hodit pro řadu zahranických směsí a vaše trvalky úžasně přihnojí.

Odplevelení záhonů

Pokud během roku sotva stíháte všechny práce a nové výsadby, a tak nemáte čas na pravidelné odstraňování plevele, nyní nastal čas to změnit. K odstranění posledního plevele vám bude určitě stačit jenom běžné okopání. Nemusíte se vůbec pouštět do hloubky a v záhonech provádět rytí – rostliny už se připravují k zimnímu spánku a určitě by jim to neprospělo. Chystáte-li nové záhony na jaro, proveďte v nich naopak dvojité hluboké rytí.

30.10.2020 5:41 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist