Podzimní práce na zahradě nesmíte podcenit!

Teploty klesají k nule a rčení, že by ven ani psa nevyhnal, platí víc než kdy jindy. Zahradní rostliny ale venku stále zůstávají. Jak se o ně starat, aby je nižší teploty nepoznamenaly? Podzimní práce na zahradě byste rozhodně neměli podcenit. Jen tak vám totiž bude sloužit i poté, co ji na jaře opět odhalí sněhová přikrývka.

127058-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Všechny záhonky připravte na zimu tak, že je poryjete a necháte v hrubé brázdě. Takhle upravené totiž přečkají zimu nejlépe, půda nebude zbytečně ztrácet živiny a nezaschne.

Šetřete chemickými prostředky

Těsně před zimou už nemusíte používat chemické prostředky a postřiky na choroby rostlin a na nepříjemné škůdce. Přesto ale výskyt obou sledujte, abyste jim mohli ještě zavčasu zabránit většímu rozšíření.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

S lenošením a odpočinkem si počkejte na první sníh a zatím stále plejte. Mezi podzimní prácena zahradě pletí rozhodně patří. Pokud s ním přestanete, semena plevele se ještě stihnou vysemenit a v půdě přes jakkoliv tuhou zimu přečkají do jara, kdy vám začnou dělat na záhoncích neplechu. V tomhle bude mít plevel oproti šlechtěným rostlinám stále navrch.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Podzimní práce na zahradě: stejně rozmanité jako v létě

Dejte pozor na napadené listy, které v žádném případě nesmí přijít na kompost. Ač to nezní příliš ekologicky, je nejlepší je spálit a zaručit, že se choroboplodné zárodky nedostanou na další rostliny.

Máte-li na zahrádce bazén, jezírko nebo jinou nádržku s vodou, nezapomeňte ji zazimovat. Nejlepší je vodu vypustit, aby v zimě nezamrzla a nezpůsobila tak v nádrži trhliny. Pokud máte rybky, dejte na rady výrobců jezírek a zazimujte vodní plochy podle jejich návodů. Mnoho jezírek můžete bez problémů provozovat i v zimě, záleží na konkrétních druzích

Zazimování a stěhování květináčů – nejčastější podzimní práce na zahradě

Vodu nezapomeňte vypustit i ze zahradních hadic, které přes zimu rozhodně nenechávejte venku. Uložte je do sklepa nebo zahradního domku, nejlépe tak, aby na ně nemohl mráz a teplota zůstávala stále nad nulou.

Máte-li na zahrádce okrasné venkovní květináče, které neodolají mrazu, očistěte je a překlopte dnem vzhůru, aby do nich přes zimu nenasněžilo nebo nenapršelo. Můžete je i schovat do sklepa.

Ostatní květináče obalte tepelnou izolací a přestěhujte je z různých částí zahrady na chráněné místo, kde tolik nebudou vystaveny nepřízni počasí.

Mezi podzimní práce na zahradě patří i péče o muškáty na oknech!

Pokud jste ještě neschovali choulostivé muškáty a fuchsie, je nejvyšší čas to udělat. Přes den je sice teplo, nicméně noční teploty klesají k nule, proto buďte rychlejší než první mrazíky. Zároveň nejpozději na začátku listopadu zasaďte do nádob preparované cibuloviny. Jen tak budete mít jistotu, že vám jejich květy budou zdobit vánoční byt.

Další inspirace ze světa zahrady ve článku Hnojení zahrady na podzim

Martina Tlachová
Foto: ireceptar, laterp.net, likavka.sk, botanika.jf.bcu.cz, websnadno, rozvedena.bloguje.cz

27.10.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist