Podzimní lákadla našich bank

Léto už je dávno za námi, a tak banky naplno rozjíždějí své podzimní kampaně pro tento rok. Největší akce se týkají hypoték, a různých výhod spojených s jejich uzavřením právě nyní. Snižování úroků, zvýhodňování klientů s životním pojištěním, vyšší půjčky, výhody pro svobodné. To všechno jsou zbraně, jimiž se banky snaží získat zájemce o hypotéky pro sebe. Taktiky jsou různé, cíl stejný – získat nové klienty.

Konkurence v úrokových sazbách

V oblasti úrokových sazeb konkurence značně přitvrdila, stále ale platí, že na čím delší dobu se peněžnímu ústavu upíšete, tím výhodnější úrok vám nabídne.
Například Česká spořitelna v září snížila úroky u pětileté fixace o 0,2 procentního bodu, což způsobilo, že je nyní pětiletá fixace za stejnou cenu jako tříletá, tedy že minimální sazba na stoprocentní hypotéku začíná už na 5,39 procenta, a garantovaná sazba je u takové půjčky 5,59 procenta. Podle expertů jde o trend, kterým nyní banky motivují lidi, aby si vzali delší fixaci. To jim zaručuje jistotu, že výnos z hypotéky budou mít delší dobu.

Rozdíly jsou nemalé

Při srovnání jednotlivých bank sami snadno zjistíte, že rozdíly jsou poměrně značné. Vezmeme-li si jako modelový příklad rodinu s jedním dítětem, která chce půjčku s tříletou fixací a dobou splatnosti 25 let, zjistíme, že rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší sazbou činí téměř tři čtvrtě procentního bodu. Nejnižší sazbu, tedy 4,9 procenta ročně nabízí HVB Bank, a naopak celých 5,59 procenta ročně uvádí Raiffeisenbank.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Někde i bez poplatků

Pravděpodobně nejviditelnější změny provedla Komerční banka, která u pětiletých fixací nabízí při podání žádosti do konce října a podpisu smlouvy do konce ledna nulový poplatek. Kromě toho nabízí i garanci úrokové sazby na 30 dní od vystavení nabídky na hypotéku.

Maximální výše hypoték

Nemalé rozdíly jsou i v maximální výši hypotéky, kterou můžete při stejných podmínkách u různých bank získat. Vezmeme-li případ, kdy je výše čistého měsíčního platu 70 tisíc korun, například v Komerční bance je možné získat stoprocentní hypotéku s pětadvacetiletou splatností téměř 9 milionů korun. V Raiffeisenbank je to ale pouze kolem čtyř a půl milionu korun.

Možná výše půjčky není všude stejná

Ne všechny banky ale poskytují hypotéky na stoprocentní hodnotu zástavy nemovitosti a na libovolnou fixaci úroku. To je případ například Bawag, která poskytuje půjčky maximálně do 90 procent zástavy. Wüstenrot hypoteční banka zase sice nabízí stoprocentní hypotéky, ale při délce splácení 25 let umožňuje jen pětiletou fixaci.

Výhody pro svobodné

Některé banky bývají v problematice peněžních půjček vstřícnější ke svobodným klientům, než k manželským párům a rodinám. Toto tvrzení platí v případě České spořitelny, Komerční banky, nebo Hypoteční banky.
„Je to proto, že při hodnocení bonity, od které se odvíjí i výše hypotéky, bereme v úvahu životní minimum na členy rodiny,“ říká David Sahula z Hypoteční banky.
Naopak v Živnobance, HVB Bank či Raiffeisenbank rozdíly nedělají, a při stejném příjmu je pak hypotéka stejná pro všechny.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

9.10.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist