Podzimní chmury zaženete správným osvětlením

Bez světla je smutno. Jenže na podzim a v zimě se ho nedostává. Proto si ho musíme dodat uměle: Rozmístit po domě co nejvíce světel a svítit a svítit a svítit. Uvidíte, že záplava světla zažene chmury a špatnou náladu.

osvetleni-v-domacnosti-6-1100x618.png Celá galerie 32 Zdroj: shutterstock

Správné osvětlení má svá pravidla. Nedostatek světla, anebo naopak přesvětlené prostory nejsou vhodné ani příjemné pro oči. Na to budeme myslet už při zařizování a prostor rozdělíme na zóny relaxační, pracovní, dekorativní apod. A podle tohoto členění budeme postupovat.

Materiály a barvy jsou jen na vašem uvážení, měly by ale korespondovat se zbytkem interiéru. Nejčastější variantou jsou světla se skleněným stínidlem, mezi klasiku patří tkanina s kovovou výztuží nebo plast. Robustní světla bývají ocelová, horkou novinkou jsou světla se stínidly z betonu. Mezi přírodní materiály patří vyřezávaná dřevěná světla, stínidla z proutí a ratanu, levnější variantu nabízí papírová stínidla.

Hra se světly

Současným trendem je střídání světla a stínu, díky kontrastům působí místnost živým a zajímavým dojmem. Příjemně ovšem nepůsobí ostré stíny, proto se doporučuje kombinovat přímé a nepřímé světlo z bodového a rozptýleného osvětlení.

„Pro optimální osvětlení místnosti je důležité sledovat směr dopadu, pomocí dopadajících kuželů světla a jejich překrýváním lze vytvořit efektivní interiér,“ radí designér Tadeáš Tenkl. „Psací stůl, čtecí kout a pracovní plochy by měly být osvětlené jasně a dostatečně pomocí stolových lamp. Pro decentní podtržení určitých detailů v místnosti, například vitríny, sochy či malby, se použijí světelné kontrasty nebo LED pásky. Nepřehánějte to ale, mohli byste zničit celou atmosféru místnosti.“

Hlavní světlo od stropu

Lustry a závěsná svítidla jsou nejvýraznějším světelným zdrojem místnosti, opravdu výrazný lustr je ideální dominantou místnosti a dodá jí šmrnc či luxus podle toho, co chcete. Do bytů s nižšími stropy se klasický lustr na lanku nebo tyči většinou nevejde, pak se používá přisazené světlo, které je „přilepené“ ke stropu.

Dalším vhodným osvětlením do moderních interiérů je bodové osvětlení, ale od toho se v současnosti spíše ustupuje. Má ale stále své výhody – světelný kužel lze nastavit tam, kde je potřeba. Bodovky lze umístit na strop, zeď, do podhledů, některé typy lze zapustit i do sádrokartonových desek.

Trendem je LED

LED panel je moderní zdroj, který je schopný nahradit hlavní osvětlení. Často se instaluje jako podhledové svítidlo umístěné v sádrokartonu, případně ve zdi. Některé typy lze pomocí dalšího příslušenství zavěsit od stropu.

Výhodou LED panelů je rovnoměrné a příjemné rozložení světla. LED pásky vytváří orientační světlo. Jsou to vlastně LED diody, které jsou zapuštěné do samolepicího pásku. Ten je ohebný a může se instalovat i do méně přístupných částí – schodiště, kuchyňská linka.

Čtěte také:

Lampy dodají atmosféru

Lampy bychom neměli podceňovat, protože právě ony dokážou vytvořit atmosféru v místnosti. Stojací lampy by neměly chybět u žádného křesla či pohovky, kde poslouží pro přisvícení při čtení. Ovšem za dlouhých zimních večerů se nerozpakujte je všechny rozsvítit prostě jen tak, protože spolu se stropním světlem vykouzlí neopakovatelnou hru světel a stínů.

Na pracovních stolech by neměly chybět lampičky. Kouzelně také vypadají vedle dekorací na komodách a policích.

Abyste neprosvítili majlant

Aktuálním trendem jsou LED technologie. „LED žárovky přinášejí 80–90% úsporu a podle typu vydrží 10 000–50 000 hodin, což představuje 15 až 50 let,“ vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník v oblasti elektro, „LED žárovka se rozsvítí ihned po zapnutí, pro dosažení maximálního jasu jí stačí 0,2 vteřiny a po celou dobu životnosti svítí pořád stejně jasně, světelný tok totiž nesmí klesnout pod 90 % proklamované hodnoty.“

Při koupi LED žárovky je důležité sledovat údaj o světelném toku, který se uvádí v lumenech. Například LED ekvivalent klasické 60 wattové žárovky má hodnotu 806 lumenů, takže pokud chcete přibližně stejnou svítivost, dívejte se po žárovce s podobnou hodnotou, právě ta je ideální pro běžný centrální zdroj světla v místnosti.

Studené a teplé světlo

Svítidla mohou mít různé odstíny – od chladných tónů po žlutou. Měří se v kelvinech (K) a obecně platí, že čím vyšší je jeho hodnota, tím je odstín světla chladnější. Teplota 3 300 Kelvinů se označuje jako teplá bílá, porovnatelné teplé světlo vyzařuje svíčka. Neutrální bílá má 4 000 Kelvinů. Studené osvětlení má nad 6 500 Kelvinů.

Pro relaxaci je vhodnější osvětlení s nádechem žluté, které výrobci často označují jako „teplou bílou“. Naopak svítidla s chladnějším odstínem bílé mají pozitivní vliv na naši bdělost a podporují soustředění. Proto se často volí jako osvětlení do pracovny nebo kuchyně.

Jaké světlo vybrat zrovna k vám domů? Inspirujte se v naší galerii:

Text: Jana Truksová ve spolupráci s Zlatko Slebodníkem a Tadeášem Tenklem z Hornbachu, foto: shutterstock

22.9.2022 3:00 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist