Podzim na zahradě, sklidit ovoce a pomalu zazimovat

Podzim je měsícem ovoce. Které posbírat, jaké stromy očesat a jak? A co s tím, co na nich nebo pod nimi zbude? Ovoce do košíků a bedýnek, listí na kompost. Tak by měla vypadat práce, kterou si od vás podzimní zahrada zaslouží.

Zahrada v říjnu znamená hlavně česání ovoce. Ke všemu přistupujte opatrně, nestačí stromem zatřást a posbírat spadlé plody ze země. Nejlepší je vylézt přímo na strom a sklidit ovoce opatrně přímo z větví.

Pokud se lezení po stromech bojíte, pořiďte si větší žebřík, který bude držet rovnováhu za vás. Zároveň si rozmyslete, kam budete ovoce dávat. Můžete je házet po jednom jablku pomocníkovi, co čeká dole, nebo na sebe navázat pytel, do kterého budete sesbírané ovoce vkládat. Každý zbytečný otřes a naťuknutí totiž naruší pozdější kvalitu ovoce.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Podzim na zahradě: listy na kompost

Listy ze stromů, které začínají s postupujícím podzimem opadávat, můžete využít na kompost. Smíchejte je i s trávou, plevelem nebo ovocem spadlým na zem. Dávejte pozor i na ochranu kmenů stromů. Je třeba je chránit před okusem zvěře, která v zimě ráda zavítá blíže lidským obydlím.

Podzim na zahradě je i časem pro vyrytí zeleniny ze záhonků. Všechna kořenová zelenina by tak měla v těchto dnech opustit svoje dosavadní místo a přesunout se do bedniček. Než ji uskladníte a zpracujete, nechte ji pořádně oschnout, aby nezačala plesnivět.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Podzim na zahradě: zeleninu uskladněte co nejlépe

Co nespotřebujete hned, raději zakonzervujte nebo usušte. Na konzervaci jsou nejlepší mrkev, petržel nebo celer, které můžete konzervovat buď jednotlivě nebo i ve směsích. Na sušení jsou nejlepší bylinky jako libeček, natě petržele nebo celeru.

Pokud máte na záhoncích i zeleninu na přezimování, je nejvyšší čas ji přesadit do skleníků nebo krytých objektů. V tomto případě se jedná především o řapíkatý celer, růžičkovou kapustu nebo zimní saláty.

další podzimní inspirace pro zahradu ve článku Hnojení zahrady na podzim

 

Martina Tlachová
Foto:readersdigest.ca,wordpress.com,photobucket.com, 4.bp.blogspot.com, Sinner’s food gallery

30.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist