Podruhé nábytek z Milána: Co dělá z expozice domov

Bydlet podle katalogu může být zdánlivě bezpečné, protože neujedete. Ovšem pak tu u nás často potkáváme byty jako střižené podle jedné fazony, zaměnitelné a svým způsobem dost otravné. To už snad se raději orientujme podle veletržní expozice, přesněji podle některých výstavních ploch, které v italském Milánu představují ty dobré značky.

01_flou_natevo_milano18_17-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano

Taková malá učebnice

Stačí se opravdu pozorně dívat. Ti, kteří vidí jen tu nádhernou a jednotnou nebarevnost s čistými, neosobními liniemi, vám pak možná odborně zařídí byt popsaný výše.

Jsou tu ale pokaždé detaily, které z toho odstupu a chladu dělají občas až intimní záležitost. A právě tam někde začíná originální domov, kam se tak rádi vracíte, a právě zde musíte do bytu vstoupit s příspěvkem k vybavení vy osobně.

Kdo dobře kouká, vidí ty důležité detaily ve výstavních kójích, které jsou poměrně dobrým návodem. Kdyby tam nebyly (nebo když tam nejsou) lidi by po chvíli procházeli (nebo někdy i procházejí) unaveně, s nevidoucíma očima. Nemají se totiž kde zachytit.

Na vzhledu záleží

Proto jsou současné pohovky, sofa, taburety i křesla od prvního pohledu nesmírně měkkým a pohodlným kusem nábytku. Však také sedací nábytek je obvykle středobodem společenské místnosti, kolem něj (a na něm) se vše odehrává. Když zvolíte výraznější barevné provedení, nepochybně dominuje celému prostoru.

Barvy a vzory

Rychle přijdete na to, že nejsou náhodně vybrané, ale promyšlené do poslední „nitky“. Jen se podívejte na úvodní fotky. První pocit z expozice Flou-Natevo je prostě nebarevný, jen zeleň dekorativních rostlin odráží neutrály, pak vstoupíte a je to tady. Barvičky na drobném nábytku, vzory na polštářích, které oživují šedavé pohovky. Ano, tak se dělá i byt.

Výrazným pomocníkem současných tvůrců interiéru jsou barevné stěny, s jejichž pomocí snadno proměníte celkovou atmosféru a především tapety, které získávají stále silnější pozici a ovlivňují velmi výrazně vzhled místnosti.

Jak už jsme se určitě někdy zmínili, nejde o tapetování od rohu k rohu a ode zdi ke zdi. Jedná se spíš o malá svébytná umělecká dílka, která vás i mohou charakterizovat. A pokud právě tohle nechcete a přejete si jen nějak oživit plochu či kout, jsou tu jiné kategorie s jemnou geometrií, naivismem, romantikou, ta škála je nesmírně široká. Tyto tapety si představíme v kategoriích, i rozdělené po místnostech, jindy, teď jsme v obytném prostoru, a snažíme se vytvořit domov. Tak se dobře dívejte, nepřehlédněte knihy a vitríny s drobnostmi, které vám žádný bytový architekt nenavrhne, a s chutí do toho.

28.5.2018 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist