Podpora bydlení v roce 2010

Stejně jako každý jiný rok, i pro ten příští uvolní Ministerstvo pro místní rozvoj finance za účelem podpory bydlení. Tentokrát půjde o necelou půl miliardu. Žádosti o dotace je možné podávat do 1. února 2010, na opravy olověných rozvodů, regeneraci panelových sídlišť, výstavbu technické infrastruktury či stavbu podporovaných bytů.

Konkrétní cíle investic

Rok 2010 bude v celkové výši finanční podpory 490 milionů korun otevřen především podpoře oprav domovních olověných rozvodů, regeneraci panelových sídlišť, podpoře stavby technické infrastruktury či stavby podporovaných bytů.

„Rozvoj bytového fondu a bydlení je jednou z nejvyšších priorit tohoto ministerstva, proto je pomoc rozložena do několika různých dotačních titulů. Díky tomu dosáhnou na různé formy dotací jak obce, tak i jednotliví občané,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Podpora oprav domovních olověných rozvodů pro rok 2010

Vlastník, spoluvlastník nebo společenství vlastníků domu s olověnými domovními rozvody může žádat o dotaci ve výši 10 000 korun na jeden byt, a to konkrétně na výměnu domovních olověných rozvodů vody. Pravidlo stanovuje strop pro součet podpor poskytnutých žadateli během tří let na 200 tisíc EUR. Podpora bydlení v tomto konkrétním programu na rok 2010 je 12 milionů korun.

Podpora regenerace panelových sídlišť

Program podporující regenerace panelových sídlišť má sloužit k oživení veřejných prostranství v panelových sídlištích. Dotace je určená obcím, které mají panelové sídliště s nejméně 150 byty, mají schválený územní plán a projekt regenerace daného sídliště. Dotace může činit až 70 procent celkových nákladů. Podpora bydlení v rámci tohoto projektu je pro rok 2010 ministerstvem stanoveno na 150 milionů korun.

Podpora výstavby podporovaných bytů pro rok 2010

Dotace na výstavbu takzvaných podporovaných bytů jsou určené pro osoby v nepříznivé sociální situaci, jejichž snížená soběstačnost je způsobená věkem nebo zdravotním stavem, ale mohou v takovýchto bytech bydlet i lidé, kteří nemají v důsledku nepříznivých životních okolností přístup k bydlení a jsou schopni plnit povinnosti vyplývající z nájemního vztahu. Příjemcem této dotace je obec a výše podpory bydlení ze strany ministerstva na jeden pečovatelský byt činí 600 tisíc korun.

Podpora výstavby technické infrastruktury pro rok 2010

Příjemcem dotace na výstavbu dopravní a technické infrastruktury pro následnou výstavbu bytových a rodinných domů je obec a její výše může dosáhnout až  50 tisíc korun na následně vybudovanou bytovou jednotku. Součet všech veřejných podpor může dosáhnout v období od 1. 1. 2008 do 31. 12. 2010 maximálně 500 tisíc EUR. Celkový objem financí na rok 2010 je 110 milionů korun.

Příští rok bude podpora bydlení lepší

Ve srovnání s letošním rokem bude situace příští rok o něco lepší. Podle informací Ministerstva pro místní rozvoj schválil tehdejší ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda rozdělení finančních prostředků pro program „Podpory bydlení“ na rok 2009 v celkové výši téměř 390 milionů Kč. Příští rok by mělo tedy jít na dotace o celých sto milionů více.

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Cena elektřiny klesne méně než se čekalo

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

20.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist