Podlahy PVC

Podlahy z PVC bývaly levnější variantou keramické dlažby, která sloužila jako podlahová krytina nejčastěji v kuchyních. Dnes jsou však možnosti mnohem různorodější, než tomu bývalo v minulosti, a tak PVC dnes nabízí rozmanité dekory, barvy, ale i velmi praktické vlastnosti. Díky speciálním ochranným technologiím lze dnes podlahy z PVC bez obav využívat i na těch nejzatěžovanějších místech, jako jsou například právě kuchyně.

131578-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Rozdíl mezi PVC a linoleem

Podlahová krytina by měla být dostatečně reprezentativní, ale rovněž praktická, aby vytvářela dobrý dojem společně s nábytkem a dalším bytovým zařízením domu či bytu. Dalším požadavkem, který klademe na podlahy z PVC, je na omak příjemný materiál.  Krytina z PVC je stoprocentně syntetická, na rozdíl od přírodního linolea, které se vyrábí ze směsi pryskyřic, lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, různých pigmentů, juty a vápence.

Škála barev a dekorů

PVC podlahy se vyrábějí ve velké barevné škále, v mnoha dekorech, a to včetně nejrůznějších struktur a materiálů.  Dají se pořídit v pásech, ale i ve tvarech, které umožní různé vzorování. Pořízení PVC je finančně méně náročné než koupě přírodního linolea. PVC krytiny jsou odolnější proti vodě a působení chemikálií, ovšem poté co doslouží, jsou jako odpad pro životní prostředí velmi zatěžující na rozdíl od přírodního linolea.

Další možné varianty

PVC podlahy je možné vytvářet i z umělých krytin typu vinylových desek anebo z lamel z tvrzeného PVC.  Tyto jednotlivé dílce se navzájem nespojují, pouze se lepí na podklad. Silná nášlapná vrstva  polyuretanu chrání fólii s natištěným vzorem před mechanickým poškozením.

Veškeré druhy podlah včetně těch z PVC vycházejí ve svých vzorech vstříc stylu průmyslového designu a oblíbeného minimalismu. Na trhu se však najdou i silně specifické nevšední vzory pro náročnější spotřebitele.

Zuzana Bohdalová
Foto: podlaharstvihahn.cz

5.1.2015 1:28

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist