Podlahové krytiny do kuchyně, díl první

Jedním ze základních prvků, které určují charakter místnosti je podlaha. Ta zůstává vždy nedílnou součástí prostoru a je tím prvním, co jej určuje. V souladu se změnami životního stylu se mění a přizpůsobuje nejen nábytek, ale i celkový charakter interiéru vč. podlahy. Kuchyňská podlaha pak má za úkol nejen kráčet s dobou, ale hlavně vyhovovat po stránce provozu, jež jako jediný v bytě předpokládá společně mokrý, suchý, mastný, horký a studený provoz vč. nebezpečí rázového mechanického zatížení. Lidově řečeno: v kuchyni se peče a vaří a občas něco spadne na zem.

118396-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Hygiena
Nejintenzivnější tlak na výrobce zařizovacích předmětů z hlediska zdravotní a hlavně hygienické nezávadnosti, je vedle lehacího nábytku také na veškeré zařízení místnosti kuchyně. Hlavním problémem není ani tak samotná technologie přípravy potravin ani jejich skladování, ale zvláště možnost snadného a bezbariérového úklidu, jež má za úkol vytvořit prostředí nezavdávající příčinu vzniku plísní a hnilobných bakterií. Vedle pracovní desky je tím nejkritičtějším místem právě podlaha, respektive její krytina.
Nezáživná řada čísel
Zjišťování vhodnosti podlahové krytiny se „boduje pod lupou“ několika kritérii. Hodnotí se reakce na saponáty, mastné páry, odolnost proti oděru i exhalace vypařováním z jejího povrchu. Tyto informace, vyjadřované nezáživnou řadou čísel, by měl být každý odborný prodejce schopen poskytnout, tím spíše, jeli sám výrobcem.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Základní rozdělení

V nabídce podlahových krytin existuje celkem sedm možností. Klasikou je dřevo, které se dnes objevuje jako tzv. plovoucí podlaha. Další krytinou jsou imitace dřeva, hlavně pak laminátové podlahy, které se stejně jako ty dřevené pokládají jako plovoucí. Třetí, neprávem opomíjenou podlahovou krytinou je lino zprofanovalo ve svých nejlevnějších a barevnostně nesnesitelných kreacích normalizačních let sedmdesátých, kdy vystupovalo na veřejnost jako PVC. Čtvrtá možnost je korek, který je přírodní a teplý materiál. Podlaha však také může být kamenná, nebo sklokeramická, čili poskládaná z dlaždiček. Poslední, sedmá varianta spočívá v oblíbené prvorepublikové technologii lití podlah, tedy skutečně vylití příměsového betonu na hrubou podlahu. Výsledkem je např. známé teraso. Podrobně se budeme jednotlivými druhy zabývat v článku, který najdete zítra ve stejné rubrice.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora
11.10.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist