Podlahová dlažba pro krásu interiéru

Chystáte-li se z kuchyně, haly, koupelny nebo předsíně odstranit staré linoleum a to nahradit novou dlažbou, promyslete předem velmi důkladně, jakou dlažbu zvolíte, aby nová podlaha byla nejen praktická a bezpečná, ale také krásná a elegantní. My vám pro usnadnění výběru alespoň trochu poradíme.

Stanovené normy pro zátěž dlažby

Norma pro výrobu dlažby rozlišuje 5 stupňů odolnosti. Číslo 1 snese jen opravdu nízkou zátěž, určena je spíše pro bosé nohy v koupelně. Číslem 5 už je označována taková dlažba, která snese zátěž velikou a častou. Odolnost je na výrobku vždy označena číslem a symbolem.

Složitější obrazce volte do prostorných místností

Pamatujte na to, že složitější obrazce najdou své uplatnění pouze ve velkých místnostech. I zde je však zapotřebí hodně přemýšlet, a to hlavně ohledně rozmístění nábytku, který by výsledný vzor neměl nikterak opticky rozbíjet. Pokud zvolíte květinové vzory, ty na podlaze vyžadují při zařizování jednoznačně uměřenost. Máte-li podlahu s květinovým vzorem, snažte se obejít bez jakýchkoli předložek a koberců, které by vzor roztříštily. Nelze opominout ani skutečnost, že podlaha by měla být co se vzoru i barvy týče sladěna s ostatním zařízením.

Tmavou či velmi stroze zařízenou předsíň anebo vstupní halu doslova rozsvítí nápadná dlažba. Rozhodnete-li se pro výraznou podlahu, je třeba vše ostatní podřídit její barevnosti.

Chyby, kterých se dopouštíme

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se v domácnosti dopouštíme, je použití odlišných typů dlažby do každé z místností. Jediným výsledkem je pak chaos a nesourodost.

Místnosti zvláště ve staré zástavbě nemívají často ideální rozměry, ale tento nedostatek můžete naštěstí vyrovnat správnou volbou dlažby a jejím položením ve správném směru. Tak se dá pomocí optického klamu prodloužit krátká místnost, a to podélným položením listel anebo naopak, příčným položením dlouhou místnost opticky zkrátit.

Jak zvětšit malou koupelnu alespoň opticky

Malou koupelnu můžete opticky zvětšit použitím stejných dlaždic v prostorách na ni navazujících, jako jsou například chodbička nebo WC. Jednotlivé části ponechejte neoddělené prahem a ponechejte spáry plynule probíhající z jedné místnosti do druhé. Další důležitý bod je sladění dlažby s obkladem v koupelně. Zvláště u malých koupelen je doporučován poměr 1:2. Vycházíme-li z předpokladu, že podlaha je základem každé místnosti, vypadá prostor vždy lépe, pokud je alespoň o odstín až dva tmavší podlaha. Světlejší obklad na stěnách se tím navíc zvýrazní. Zvláště u malých místností je však možné setkat se s doporučením použít na zem i obklady stěn stejný barevný odstín.

Listely ladí s dlažbou

Velmi oblíbeným se stalo již dávno oživení dlažby listelou, to je keramickým ozdobným páskem se vzorem ladícím s dlažbou. I tato varianta se hodí především do větších prostor, kde daný vzor lépe vynikne.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: varrell.com, mydecorative.com, lushome.com, evollt.com, top-interior-design.net, simping.com, archiexpo.com, tapja.com, quakerrose.com, hgtv.com, interiorarcade.com, digsdigs.com

2.12.2014 12:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist